Rodzaje i zalety – stawy kąpielowe

09.07.2012

Każdy z nas uwielbia letnie kąpiele w nagrzanej od słońca czystej wodzie. Bardzo dobrym rozwiązaniem są stawy kąpielowe, które są wyposażone w ekologiczne filtry roślinne, które sprawiają że woda, w której się pluskamy jest bardzo czysta. 

W ostatnich latach bardzo często takie ekobaseny pojawiają się w ogrodach. Zdecydowanie najwięcej takich basenów możemy spotkać w Europie Zachodniej. Taki akwen to skrzyżowanie basenu ze stawem, w którym jest pełno kolorowych kwitnących roślin. Taki staw to szczególny zbiornik, gdzie nie zabija się życia poprzez środki chemiczne jak to wygląda na basenach.

ekobasen

ekobasen fot. www.homeexteriorinterior.com

Ekobasen to aranżacja roślin gruntowych i wodnych. Taki basen to nie tylko kąpanie się czy ozdoba naszych ogrodów to także zalety. Woda, która jest czyszczona naturalnie nie powoduje alergii. Czystość takiej wody jest porównywalna z jeziorami alpejskimi. Również pod względem sanitarnym spełnia wszelkie wymagania. Kolejną zaletą jest to, że nie potrzebujemy żadnych środków finansowych na utrzymanie czystości wody. Koszt wykonania takiego stawu jest zdecydowanie niższy niż budowa basenu. Kąpiele są o wiele przyjemniejsze,  kiedy są w naturalnym otoczeniu. Nie potrzebujemy wiele czasu poświęcić, aby utrzymać porządek i czystość w stawie.

Stawy kąpieloweposiadają strefy głębinowe co pozwala na korzystanie ludziom w różnym wieku. Natomiast, kiedy nadchodzi zima taki staw w naszym ogrodzie może służyć jako lodowisko czy zbiornik z zimną wodą. Modne są typowe elementy, które przylegają do stawów takie jak pomosty, tarasy czy altany, które dodają jeszcze efektowniejszego wyglądu. Są to idealne miejsca na spotkanie z rodziną czy znajomymi na łonie natury. Wyróżniamy cztery typy stawów takie jak staw pojedynczy, staw pojedynczy z rynną przelewową, staw z częściowo podzieloną strefą regeneracyjną i staw podwójny. W stawach pojedynczych podłoże jest wyłożone folią 1,5mm. Jedna część jest wykorzystana do pływania natomiast drugą zajmuje filtr biologiczny i rośliny wodne. Woda jest oczyszczana za pomocą tak zwanych skimerów. Staw tego typu nie posiada zbiornika wyrównawczego.

staw kąpielowy

staw kąpielowy fot sxc.hu

Najczęstsze zastosowanie tego typu stawy kąpielowe mają w małych, prywatnych ogrodach. Strefa regeneracyjna i dodatkowa rura przelewowa ma zastosowanie w stawach pojedynczych z rynną przelewową. Rura ta ma za zadanie utrzymanie powierzchni wody na stałym poziomie. Ubytek wody przez parowanie jest wyrównywany przy pomocy zbiornika w którym zainstalowany jest filtr. Stawy te posiadają podwójny system czyszczenia dzięki czemu woda jest idealnie czysta. Stawy kąpielowe z częściowo podzieloną strefą regeneracyjną to taki typ, który również posiada rynnę przelewową. Ma ona za zadanie utrzymania stałego  poziomu wody.

Stawy te umożliwiają zwiększenie powierzchni do pływania jak i oszczędzają zużycie wody. Poprzez dodatkową strefę regeneracji dozowana jest czysta woda do filtra biologicznego. Do budowy tego typu stawu potrzeba więcej powierzchni. Staw podwójny nie ma strefy regeneracyjnej i jest i jest budowany jako tradycyjne kąpielisko. Cały obszar takiego stawu jest przeznaczony do kąpania się, natomiast czyszczenie wody odbywa się w drugim oddzielnym stawie. Do budowy tego typu stawu jest wykorzystywana bardzo duża powierzchnia. Pamiętajmy aby takie stawy kąpielowe służyły i cieszyły oczy przez lata bardzo ważną sprawą jest nieustanny nadzór. Czyszczenie części rekreacyjnej i regeneracyjnej zbiornika oraz systematyczne przeglądy to obowiązek każdego właściciela. Można powiedzieć, że staw to tak naprawdę jest małe jezioro, gdzie tętni życie, w którym zachodzą zmiany.

 

 

Więcej w kategorii: Architektura w ogrodzie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>