Choinka na lata

24.04.2012

Nasza choinka – przyszedł czas świąt z całą swoją magią, ale i obowiązkami. Dla wszystkich jest to czas inny niż pozostałe dni w roku.

Czas spotkań z rodziną, czas wielkiego ucztowania, czas religijnych obrzędów uświęconych wielowiekową tradycją, w końcu czas wielkich zakupów, prezentów czy ubierania choinki. Boże Narodzenie ma w Polsce ogromne znaczenie – nie da się tego ukryć.

Czy nam się to podoba czy nie, czy lubimy święta, czy też trochę mniej – zawsze sprawdza się powiedzenie „święta, święta i po świętach”. W domu zaczyna się pojawiać spokój, wracamy do codziennych obowiązków, zaczyna się szara polska rzeczywistość. Prezenty wkładamy do szafek, płyty z kolędami odkładamy na przyszły rok, choinkę wyrzucamy. Czy aby jednak słusznie?

Mimo, że choinka nie jest z nami od długiego czasu, nie wyobrażamy sobie bez niej świąt. W Polsce zaczęła być symbolem Bożego Narodzenia od czasu, gdy zwyczaj jej dekorowania w tym okresie przenieśli na grunt naszego kraju protestanci niemieccy. Marcin Luter był jej wielkim zwolennikiem, a po reformacji w XVI wieku zaczęto ją przyozdabiać jako bożonarodzeniowe drzewko. Później, głównie za pośrednictwem Francji, jej magiczny wizerunek został przeniesiony do domów katolickich i rozlał się na resztę katolickiej Europy. Niemniej jednak do Polski sprowadzili ją właśnie niemieccy protestanci i to stosunkowo późno – na przełomie XVIII i XIX wieku.

Szybko jednak choinka stała się popularna. Dzisiaj właściwie w każdym domu zajmuje centralne miejsce podczas świąt. Mimo, że sporą popularnością cieszą się choinki sztuczne (często mające już nawet gotowe zdobienia, nie trzeba bawić się w ubieranie), w wielu domach została zachowana tradycja drzewka żywego, zielonego i łączącego człowieka z naturą. Drzewko żywe – mimo, że naturalnie piękne – nie jest wcale jednak bezproblemowe. Mimo, że kupujemy choinkę idealną – rozłożystą, regularną, wysoką – po tygodniu zaczyna już gubić igły, a jej gałązki zaczynają świecić tylko drewnianymi odcieniami.

W choinkach naturalnych jest jednak coś, co nie może się równać plastikowym choinkom – atmosfera przez nie tworzona jest o wiele przyjemniejsza i cieplejsza człowiekowi. Poza tym, jeśli wiemy, jak o nią dbać, nie ma problemu, by przesadzić ją później do gruntu w naszym ogrodzie.

Najważniejszy jest oczywiście zakup odpowiedniej jakości drzewka. Nie dajmy się naciągnąć na okazyjną cenę przydrożnych sprzedawców, którzy wycinają drzewka (czasami nawet nielegalnie!) i wkładają je do doniczki. Najlepiej kupować choinki w dobrych sklepach ogrodniczych lub bezpośrednio w szkółkach roślin. Wtedy będziemy mieli pewność, że nasza choinka będzie długo zielona, a także jej przesadzenie do ogrodu będzie w tym momencie możliwe.

Najlepiej drzewko do świąt Bożego Narodzenia przechowywać w ogrodzie, na balkonie lub na tarasie. Wtedy na pewno nic złego się z nim nie stanie. Najlepiej jeśli wybierzemy miejsce osłonięte od wiatru, a donicę dodatkowo zabezpieczymy przed zimnem owijając ją w gazety czy szmaty. Gdy nadejdą święta – wstawiamy drzewko do wybranego przez nas pomieszczenia. Najlepiej, gdy będziemy trzymać je tylko tydzień, wtedy roślina nie zacznie puszczać soków i nie obudzimy jej ze stanu uśpienia. Gatunki takie jak świerk pospolity i kujący czy jodłę kalifornijską możemy trzymać nieco dłużej. Warto jednak nie przekraczać czasu dwóch tygodni.

Po świętach nie możemy od razu wkopać drzewka w ogrodzie. Szok termiczny będzie zbyt duży. A styczeń należy przecież do najzimniejszych miesięcy. Warto przed wystawieniem na dwór przenieść drzewko na miesiąc w chłodniejsze miejsce, w którym temperatura nie przekracza 10-15 stopni, np. piwnicy. Należy pamiętać o codziennym podlewaniu.

Oczywiście jeśli nie mamy takiego miejsca, gdzie drzewko spokojnie może stać do kwietnia możemy skrócić ten okres. Można też na początku po wyniesieniu z mieszkania trzymać je w zacisznym, dobrze nasłonecznionym miejscu w ogrodzie.

Później, gdy ziemia już odmarznie przesadzamy drzewko do gruntu. Mamy wtedy pewność, że nasza choinka dobrze się zakorzeni podczas okresu wegetacji.

Więcej w kategorii: Drzewa i krzewy

Choinka na lata

choinka

Nasza choinka – przyszedł czas świąt z całą swoją magią, ale i obowiązkami. Dla wszystkich…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>