Iglaki kuliste

14.04.2011

Krzewy iglaste rosnące w kształcie kuli wyglądają niezwykle dekoracyjnie i z pewnością będą ozdobą każdego ogrodu. Iglaki kuliste są bardzo dekoracyjną formą, urozmaicającą kompozycję ogrodu.

Iglaki, mogą mieć różnorodny pokrój, te które przedstawiamy poniżej, rosną w kształcie kuli, kopca, ale czasem są też szczepione na nóżce.
 Sosna kosodrzewina Ophir
Bardzo oryginalne  iglaki rosną w , karłowatej odmianie i są krewnymi kosodrzewiny. Jej długie igły w zimie nabierają żółtopomarańczowego koloru. Świetnie nadaje się do sadzenia w ogrodach skalnych lub pojemnikach. Ma małe wymagania glebowe i jest bardzo odporna na mróz.
Sosna kosodrzewina Mops
Podobnie jak poprzednia odmiana, także i tak jest krzewem karłowatym. Przybiera niemal kulisty kształt. Te iglaki, charakteryzują się niewielkimi rozmiarami i dosyć wolnym tempem wzrostu. Bardzo dobra do sadzenia w ogrodach skalnych i pojemnikach. Ma małe wymagania glebowe i jest bardzo odporna na mróz.
Sosna bośniacka Smidtii
Cechuje się karłowatą formą i niewielkimi rozmiarami oraz wolnym tempem wzrostu. Jej krótkie, gęste pędy pokrywają jasnozielone igły. Uwaga – nie można jej za dużo podlewać, gdyż szkodzi jej nadmiar wody. Dobra do ogrodów skalnych i sadzenia w pojemnikach. Ma małe wymagania glebowe, ale nie jest tak bardzo odporna na mróz jak wcześniej opisane odmiany iglaków.
 Świerk biały Alberta Globe
Karłowaty krzew. Na początku kulisty z czasem może stracić nieco ten kształt. Ma gęste pędy i krótkie, delikatne igiełki. Dobry do sadzenia w ogrodach skalnych i pojemnikach. Nie ma specjalnych wymagań glebowych, ale nie będzie dobrze rosła na podłożu zupełnie piaszczystym. Ciężko znosi okresy długotwałej suszy, gdyż jest wtedy często atakowana przez pasożyta – przędziorka sosnowca, który powoduje brązowienie igieł krzewu i może doprowadzić do jego całkowitego obumarcia.
Żywotnik zachodni Danica
Krzew o płaskokulistym kształcie. Cechują go gęste, pionowo ułożone pędy, które pokrywają jasnozielone „łuski”. Świetna odmiana do małych ogrodów i do tworzenia niskich żywopłotów (nieformowanych). Odmiana ta wymaga dosyć żyznej gleby i sporej dbałości w okresie zimy (zalegający mokry śnieg może prowadzić do deformacji rośliny, dlatego tzreba go regularnie usuwać).

modrzew europejski Kurnik źródło Wikimedia

modrzew europejski Kurnik źródło Wikimedia

 Modrzew europejski Kórnik
Ma długie, miękkie igły, które jesienią nabierają żółtej barwy i opadają. Modrzew europejski to odmiana silnie rosnąca, wymagająca dosyć żyznej gleby. Charakteryzuje go duża mrozoodporność. Dostępna w formie piennej (drzewka o kulistej koronie).
Żywotnik zachodni Golden Globe
Charakteryzuje się złocistożółtym zabarwieniem. Odmiana doskonała do małych ogrodów, oraz do wykorzystania w nieformowanych żywopłotach. Wymaga żyznej gleby i regularnego odśnieżania w okresie zimy, aby zalegający śnieg nie deformował jej kształtu.
 Żywotnik zachodni Teddy
Jest to odmiana bardzo słabo rosnąca. Ma bardzo gęsto ułożone pędy, pokryte delikatnymi, jasnozielonymi igiełkami. Dobrze sprawdza się w małych ogrodach, w kompozycjach z innymi roślinami oraz posadozna w formie niskiego, nieformowanego żywopłotu. Wymaga dosyć żyznej gleby.
Żywotnik zachodni Globosa
Stosunkowo silnie rosnąca odmiana o gęstych pędach i zielonych „łuskach”. Zimą nabiera szarozielonej barwy. Nadaje się do większych ogrodów i można ją sadzić w nieformowanych żywopłotach. Trzeba ją sadzić na żyznej glebie, a w zimie musi być regularnie odśnieżana, by nie straciła kształtu.

Więcej w kategorii: Drzewa i krzewy

Choinka na lata

choinka

Nasza choinka – przyszedł czas świąt z całą swoją magią, ale i obowiązkami. Dla wszystkich…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>