Iglaki przewieszające się

25.04.2011

Jesień to czas ogrodowych porządków do których należy również sadzenie nowych roślin. Jest to bardzo dobry moment na sadzenie iglaków. Aby nasz ogród wyglądał atrakcyjnie sięgnijmy po iglaki przewieszające się czyli o pokroju płaczącym.

Modrzew europejski Repens Wikimedia

Modrzew europejski Repens Wikimedia


Iglaki wyglądają niezwykle dekoracyjnie i będą niewątpliwą ozdobą każdego ogrodu, pod warunkiem, że dobierzemy odmianę pasującą do warunków panujących na naszej działce. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji tego rodzaju iglaków  wraz z krótkim opisem ich wymagań, aby ułatwić wybór odpowiedniej rośliny.

Iglaki przewieszające się to:

1) Świerk pospolity Inversa

Odmiana świerka o pędach zwisających wzdłuż pnia. Dosyć wolno rośnie i osiąga wysokość do 2,5 metra. Będzie ozdobą ogrodu pod warunkiem, że posadzimy go pojedynczo, w dosyć dobrze wyeksponowanym miejscu. Nie ma specjalnych wymagań odnośnie podłoża.

2) Modrzew europejski Repens

Zazwyczaj odmiana ta hodowana jest w postaci niezbyt dużego drzewka. W okresie wiosenno – letnim jego igły mają

barwę zieloną, zaś zimą niemal białą. Można sadzić go pojedynczo bezpośrednio w gruncie lub w pojemnikach. Nie ma specjalnych wymagań glebowych.

Modrzew europejski Repens Wikimedia

Modrzew europejski Repens Wikimedia

3) Modrzew japoński Stiff Weeper

Iglaki najczęściej nie tracą igieł, ale są wśród nich wyjątki. Najczęściej, tak jak modrzew europejski, hodowany jest w formie niewielkiego drzewka (do 2 metrów wysokości). Wszystkie pędy tej rośliny są skierowane na dół. Porastają go niebieskozielone igły, które jesienią opadają, zaś zimą młode pędy przyjmują barwę bladoróżową. Do sadzenia pojedynczo w gruncie lub w pojemnikach. Nie ma specjalnych wymagań glebowych.

4) Jałowiec sztywny

Dorasta do 8 merów wysokości. Jest to niezwykle dekoracyjna roślina, której główne pędy ułożone są poziomo, a z nich zwisają drobne gałązki z długimi, sztywnymi igłami. Z uwagi na jego walory estetyczne warto sadzić jałowiec sztywny w miejscach wyeksponowanych, pod warunkiem, że są one osłonięte przed wiatrem. Powód? Jałowiec sztywny nie jest zbyt odporny na mróz, dlatego też polecany jest dla właścicieli ogrodów w zachodniej części polski. Ma małe wymagania odnośnie podłoża.

5) Cyprysik nutkajski

Bardzo dekoracyjna odmiana i jedna z najładniejszych roślin iglastych o „płaczących” pędach. Jej główne pędy rosną co prawda poziomo, ale z nich malowniczo zwisają pędy boczne. Rośnie bardzo szybko i w krótkim czasie staje się dosyć dorodnym drzewem (3 – 4 metry wysokości). Młode drzewa wymagają palikowania, aby zachować swój atrakcyjny kształt.

6) Choina kanadyjska

Odmiana o drobnych, ciemnozielonych igłach. Wolno rośnie, a jej pędy boczne układają się kaskadowo. W przeciwieństwie do pozostałych odmian, wymaga dosyć żyznego podłoża i nie jest zbyt odporna na mróz. Najlepiej sadzić ją w miejscach osłoniętych i zacisznych.

Więcej w kategorii: Drzewa i krzewy

Choinka na lata

choinka

Nasza choinka – przyszedł czas świąt z całą swoją magią, ale i obowiązkami. Dla wszystkich…

więcej

Dodaj komentarz