Iglaki – rozmnażanie

12.12.2011
Iglaki

Iglaki

Drzewa i krzewy iglaste zagościły w naszych ogrodach na dobre. Iglaki czy ich rozmnażanie jest trudne?

Decydując się na rozmnażanie iglaków przez sadzonki musimy pamiętać, że im lepsze warunki im zapewnimy, tym większa jest szansa na osiągnięcie zamierzonego efektu. Oczywiście sadzonkowanie to tylko jedna z możliwości rozmnażania iglaków. Wiele odmian sosen czy świerków wymaga szczepienia, ale iglaki możemy także wyhodować  z nasion. Zatem na jaki sposób rozmnażanie iglaków zdecydować się?

Rozmnażanie iglaków z nasion

Zacznijmy od metody wymienionej na końcu. Nasiona iglaków przechowujemy w ciemnych chłodnych pomieszczeniach do końca marca, a na początku kwietnia mieszamy je z wilgotnym piaskiem i stratyfikujemy (3 – 4 tygodnie). W maju wysiewamy nasiona:

– do skrzynek na podłożu z piasku zmieszanego z torfem i przekompostowaną korą, lub

– bezpośrednio do gruntu lekko przysypując je gruboziarnistym piaskiem.

Wschodzące rośliny trzeba delikatnie ocienić, a dopiero po pełnym wykształceniu liścieni, można jest stopniowo odsłaniać.

Chociaż przyjęło się sądzić, że iglaki są roślinami nie wymagającymi wiele pielęgnacji, w przypadku młodych drzewek jest nieco inaczej. W pierwszych 2 – 3 latach uprawy ich wzrost jest dosyć powolny i wymagają troskliwej opieki. W przypadku roślin wysianych z nasion po 2 latach zalecane jest ich przepikowanie na zagony lub przesadzenie do niewielkich pojemników.

sadzonki iglaków

sadzonki iglaków

Decydując się na tą formę rozmnażania iglaków pamiętajmy, że sadzonki poszczególnych odmian mogą ukorzeniać dosyć długo, od 3 miesięcy nawet do roku czasu. Od września do listopada sporządzamy sadzonki, np.: żywotników, cyprysików, jałowców, choin i cisów. Jak sporządzać sadzonki? W tym celu odcinamy nożem lub sekatorem tegoroczne pędy rośliny z fragmentem zeszłorocznego drewna u podstawy. Sadzonki powinny być krótkie i zwarte. Uwaga! Nie należy robić sadzonek ze zbyt wybujałych pędów, gdyż mają one tendencję do szybkiego gnicia.

Jeśli mamy do czynienia z odmianą, która trudno się ukorzenia, to u nasady sadzonki wykonujemy około centymetrowe nacięcie, ułatwiające przyjęcie się sadzonki (sprzyja ono formowaniu się tkanki kalusowej). W sklepach ogrodniczych znajdziemy preparaty zwane potocznie ukorzeniaczami, które także stymulują formowanie się korzeni.

Sadzonki umieszczamy w skrzynkach na podłożu z torfu i gruboziarnistego piasku (w stosunku 1:1).

Rozmnażanie przez szczepienie

Ten rodzaj rozmnażania najczęściej wykorzystuje się w przypadku takich iglaków jak: świerki, jodły i sosny. Do rozmnażania przez szczepienie potrzebne będą specjalne podkładki: dla sosen – sosna pospolita, dla świerków – świerk pospolity, a dla jodeł – jodła pospolita. Szczepienia dokonuje sie w lutym i w marcu. Szczepimy na przystawkę boczną, przy czym zrazy do szczepienia możemy pobrać bezpośrednio przed szczepieniem, pod warunkiem, że nie występują już przymrozki. Miejsce szczepienia obwiązujemy foliowym paskiem lub specjalną gumką.

Jeśli w danym roku mamy do czynienia z bardzo słoneczną pogodą to szczepy trzeba ocieniać i regularnie podlewać (uwaga! nie można moczyć zrazów i miejsca szczepienia). W połowie maja stopniowo skracamy podkładki. Po upływie roku iglaki rozmnożone przez szczepienie można przesadzić do większych pojemników lub bezpośrednio do gruntu, ale na stałe miejsce wysadzamy je dopiero po 2 – 3 latach.

Więcej w kategorii: Drzewa i krzewy

Choinka na lata

choinka

Nasza choinka – przyszedł czas świąt z całą swoją magią, ale i obowiązkami. Dla wszystkich…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>