Jesienne przesadzanie drzew i krzewów

13.10.2014

Jesień to najlepsza pora roku na sadzenie nowych roślin i przesadzanie tych, które już rosną w naszym ogrodzie, ale wymagają np.: zmiany miejsca na bardziej optymalne dla ich wymagań.

Oczywiście przesadzamy tylko te drzewa i krzewy, które naprawdę tego wymagają i nadmiernie się nie rozrosły. Jak zrobić to prawidłowo?

przesadzanie dorosłych drzew www.morguefile.com

przesadzanie dorosłych drzew www.morguefile.com

Ktokolwiek miał do czynienia z przesadzaniem drzew lub większych krzewów, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że nie jest to czynność prosta. Powodzenie tego zabiegu w znacznym stopniu uwarunkowane jest faktem czy zostanie on przeprowadzony prawidłowo i w odpowiednim czasie. Jakie rośliny możemy przesadzać jesienią? Byliny, niezbyt rozrośnięte drzewa i krzewy, zarówno te iglaste, jak i liściaste. Najmniej problemu podczas przesadzanie sprawią nam zapewne byliny, jeśli tylko zadbamy o to, aby zachować w jak najlepszym stanie ich system korzeniowy. Więcej kłopotu możemy mieć z drzewami i krzewami. W tym przypadku warto pamiętać, że rośliny zrzucające liście na zimę trudniej znoszą „przeprowadzki” od drzew i krzewów zimozielonych i iglastych. Trudno jest przesadzić m.in.: brzozy, wierzby czy głóg. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że mogą się po prostu na nowym miejscu nie przyjąć. Dosyć istotny jest tutaj również wiek samej rośliny. Najlepiej przesadzanie znoszą te z nich, które przenosimy w ciągu roku, maksymalnie dwóch lat, od zasadzenia. Zmiana miejsca starszych roślin, szczególnie z gatunków charakteryzujących się silnie rozgałęzionym systemem korzeniowym lub korzeniem palowym, niesie za sobą spore ryzyko niepowodzenia. Dlaczego? Podczas przenoszenia takich roślin praktycznie nie ma możliwości wykopania tak dużej bryły korzeniowej, aby zachować cały system korzeniowy. W rezultacie wykopanie drzewa i przeniesienie go w nowe miejsce skutkuje naruszeniem jego proporcji pomiędzy częścią nadziemną a podziemną. Zdecydowanie łatwiej przyjmują się rośliny o płytkim i gęstym systemie korzeniowym. Choć i w tym przypadku trudności mogą nastręczyć te gatunki, których system korzeniowy owszem jest zbudowany płytko pod powierzchnią, ale za to bardzo szeroko się rozrasta. Należą do nich np.: świerki i rośliny wrzosowate.

Zdecydowaliśmy się na przesadzenie roślin w naszym ogrodzie. Od czego zacząć?

Na początek każdą roślinę trzeba do zmiany miejsca przygotować. Wyjątkiem są te byliny, drzewa i krzewy, które są młode i nie mają więcej niż 2 lata. Możemy je przesadzać w zasadzie bez uprzedniego przygotowania. Wystarczy je wcześniej obficie podlać wodą, żeby po wykopaniu ziemia nie obsypywała się spomiędzy korzeni.

Najlepszym momentem na zabiegi przesadzania jest oczywiście wczesna jesień, gdyż w tym terminie rośliny powoli przechodzą stan spoczynku. Najlepiej przeprowadzić wszystko w dni pochmurne, ale bezwietrzne i niezbyt zimne. Zanim przeniesiemy roślinę na nowe stanowisko zadbajmy o przygotowanie podłoża w docelowym miejscu tzn.:

– odpowiednio regulujemy odczyn gleby, aby był najbardziej optymalny dla danego gatunku,

– jeśli dana odmiana tego wymaga, spulchniamy glebę i odpowiednio ją nawozimy

Jak już wspomnieliśmy, bardzo duże znaczenie ma zachowanie jak największej bryły korzeniowej rośliny, oczywiście w nienaruszonym stanie. Dbałość o ten detal znacznie zwiększa szanse powodzenia całego zabiegu przesadzania. Pamiętajmy, iż zdecydowanie lepiej znoszą przesadzanie drzewa o płytkim i gęstym systemie korzeniowym niż te korzeniące się głęboko. Po przeniesieniu w nowe miejsce roślinę obficie podlewamy.

Oczywiście bardzo istotne są także zabiegi pielęgnacyjne przeprowadzane po przesadzeniu roślin. Zadbajmy zatem o systematyczne podlewanie i zraszanie. Przeniesionych roślin nie należy nawozić, aby lepiej i szybciej rozbudowały swój system korzeniowy w celu poszukiwania składników mineralnych w glebie. Uwaga! Jeśli przesadzamy wysokie drzewa przygotujmy dla nich „rusztowanie” zapobiegające przewróceniu się podczas bardzo wietrznej pogody. Przesadzanie takich drzew wiąże się z dużym ograniczeniem ich systemu korzeniowego i zaburzeniem równowagi między częścią naziemną i podziemną rośliny. Dla przywrócenia tych proporcji można również nieco przyciąć część nadziemną rośliny. Glebę dookoła drzew i krzewów trzeba pokryć ściółką, która zapobiega kiełkowaniu chwastów i zachowuje w glebie więcej wilgoci.

Jeśli rośliny przesadzamy w październiku, kiedy pojawiają się pierwsze przymrozki, dla gatunków mniej odpornych usypmy kopczyki z ziemi, aby chroniły je przed zimnem (wysokość kopczyka powinna mieć ok. 20 – 30 cm).

Więcej w kategorii: Drzewa i krzewy

Choinka na lata

choinka

Nasza choinka – przyszedł czas świąt z całą swoją magią, ale i obowiązkami. Dla wszystkich…

więcej

Dodaj komentarz