Wybieramy iglaki horyzontalne

26.10.2013

Iglaki kuliste, płożące, przewieszające się, stożkowe, kolumnowe… Odmian iglaków jest tak wiele, że podczas wybierania może zakręcić nam się w głowie. A gdy stracimy nieco równowagę zerknijmy przychylnym okiem na iglaki horyzontalne.

 

Iglaki o pokroju horyzontalnym mają pędy wzniesione rozłożycie nad ziemią i nie należy mylić z odmianami płożącymi, choć dla osób mało zajmujących się ogrodnictwem na pierwszy rzut oka ich wygląd jest bardzo zbliżony.

 

Jałowiec pośredni 'Pfitzeriana Aurea'

Jałowiec pośredni 'Pfitzeriana Aurea'

Wybierając iglaki do naszego ogrodu warto wziąć pod uwagę:

 Cis pospolity Repandens

Dosyć szeroko rozrastający się krzew o pędach pokrytych miękkimi, ciemnozielonymi igłami. Osiąga wysokość 50 – 60 cm i szerokość ok. 1,5 metra. Jego żeńska odmiana zawiązuje nasiona w czerwonych osnówkach, co wygląda bardzo dekoracyjnie. Te iglaki są świetną rośliną okrywową, przy czym najlepiej sadzić go w miejscach ocienionych. Lubi żyzną, bogatą w wapń glebę.

2) Jałowiec pośredni Wilhelm Pfitzer

Roślina rozłożysta i dosyć silnie rosnąca. Młode krzewy rosną płasko, ale z czasem mogą osiągać nawet 2 metry wysokości. Cechują go skośnie ułożone pędy z przewisającymi końcówkami. Na początku pokrywają go drobne igiełki, z czasem ciemnozielone łuski. Ma niewielkie wymagania odnośnie podłoża.

3) Jałowiec pośredni Pfitzeriana Aure

Od odmiany Wilhelm Pfitzer różni się żółtą barwą młodych przyrostów. Nadaje się do sadzenia w kompozycjach ogrodowych oraz jako roślina okrywowa. Ma małe wymagania względem podłoża.

4) Jałowiec sabiński

Roślina wolno rosnąca o niskim pokroju. Charakteryzuje się kremowymi, nieregularnymi fragmentami pędów. Krzew dobrze sprawdzający się jako element ogrodów skalnych. Ma niewielkie wymagania glebowe.

5) Mikrobiota syberyjska

Krzew wolno rosnący, ale bardzo szeroki. Ma łukowato wygięte pędy i drobne łuski (w lecie szarozielone, zimą rudobrązowe). Idealna roślina okrywowa, ale wymaga sadzania w ocienionym miejscach. Nie ma specjalnych wymagań glebowych.

Więcej w kategorii: Drzewa i krzewy

Choinka na lata

choinka

Nasza choinka – przyszedł czas świąt z całą swoją magią, ale i obowiązkami. Dla wszystkich…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>