Wybieramy iglaki kolumnowe

02.10.2011

Choć iglaki  kolumnowe mają większe wymagania glebowe i pielęgnacyjne niż ich „kuzyni” z odmian stożkowych czy kulistych, to warto zaprosić je do swojego ogrodu, gdyż są bardzo dekoracyjne.

Iglaki kolumnowe zagościły już na stałe w naszych ogrodach, są niezastąpionym materiałem na różnego rodzaju płotki, żywopłoty i przegrody naturalne.

Iglaki kolumnowe i ich najpopularniejsze odmiany:

iglaki kolumnowe www.sxc.hu

iglaki kolumnowe www.sxc.hu

 Cis pospolity Fastigiata

Rośnie w formie wąskich kolumn z pionowo ustawionymi pędami i miękkimi igłami. Jego tempo wzrostu jest nieco powolne. Pod koniec lata pokrywa się czerwonymi osnówkami. Można go sadzić pojedynczo lub w formie żywopłotu. Jest średnio odporny na mróz, dlatego powinien być sadzony w miejscach osłoniętych przed nadmiernymi wiatrami. Wymaga żyznej gleby, bogatej w wapń.

Cis pospolity Fastigiata Aurea

Iglaki kolumnowe tego gatunku,  cechują  złocistożóte igły. Żeńska odmiana tego cisu także zawiązuje nasiona w czerwonych osnówkach. Wymaga żyznej gleby, bogatej w wapń.

 Ciś pośredni

Młode rośliny tej odmiany rosną w formie wąskokolumnowej, ale z czasem nieco się rozrastają. Cis pośredni rośnie wolno, cechują go pionowo ustawione pędy i ciemnozielone igły. Jest to bardzo dobra roślina żywopłotowa. Niestety, wymaga dosyć żyznej gleby, bogatej w wapń, ale jest za to odporny na mróz.

Jałowiec pospolity Hibernica

Charakteryzuje się szarozielonymi, dosyć kłującymi igłami. Osiąga dosyć duże rozmiary, gdyż może dorastać do 3 – 5 metrów wysokości. Dobra odmiana na skalne ogrody, do sadzenia pojedynczo lub w formie żywopłotu. Ma bardzo małe wymagania odnośnie podłoża, ale trzeba zabezpieczać go na zimę, gdyż nadmiar zalegającego śniegu może deformować kształt rośliny.

Jałowiec pospolity Arnold

Bardzo zwarta odmiana wąskokolumnowa, o jasnozielonych igłach. Ma małe wymagania glebowe, ale wymaga wiązania na zimę, aby nie zdeformował jej zalegający śnieg.

Jałowiec skalny Skyrocket

Bardzo popularna odimana, która zamiast igieł posiada drobne, niebieskoszare „łuski”. Ma silne tempo wzrostu i z czasem dorasta nawet do 5 – 7 metrów wysokości. Nie ma specjalnych wymagań odnośnie podłoża.

 Sosna pospolita Fastigiata

Wąskokolumnowa odmiana sosny pospolitej. Z czasem wyrasta w bardzo duże drzewo (7 – 10 metrów wysokości). Ma długie, niebiesko szare igły i bardzo małe wymagania glebowe, a ponadto jest bardzo odporna na mróz.

Żywotnik wschodni

Karłowata odmiana żywotnika wyhodowana w Polsce. Pędy pokryte ciemnozielonymi łuskami są ustawione pionowo. Jego wymagania glebowe są przeciętne, ale wymaga wiązania na okres zimy, aby nie ulegał deformacji.

 Żywotnik zachodni Brabant

Te najpopularniejsze chyba iglaki kolumnowe, szybko rosną i mogą osiągać ponad 10 metrów wysokości. Najczęściej roślina ta wykorzystywana jest do tworzenia żywopłotów i szpalerów, gdyż tempo jej wzrostu zapewnia szybkie efekty. Wymaga dosyć żyznej gleby.

 Żywotnik zachodni Columna

Charakteryzuje się ciemnozielonym ulistnieniem i wąskim pokrojem. Dorasta do 8 metrów wysokości. Wymaga żyznego podłoża.

Więcej w kategorii: Drzewa i krzewy

Choinka na lata

choinka

Nasza choinka – przyszedł czas świąt z całą swoją magią, ale i obowiązkami. Dla wszystkich…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>