Wybieramy iglaki stożkowe

11.08.2011

Rośliny iglaste mogą znaleźć swoje miejsce w każdym ogrodzie. Będą dobrze wyglądały zarówno na dużej, jak i małej działce. Warto umieścić w swoim ogrodzie także iglaki stożkowe.

iglaki stożkowe

iglaki stożkowe

Iglaki stożkowe mogą ciekawie wzbogacić krajobraz naszego ogrodu. Mają ciekawy pokrój i pomagają stworzyć piętrową kompozycję ogrodu.

Oto najpopularniejsze iglaki stożkowe:

 Świerk biały Conica

To jedna z najpopularniejszych odmian karłowatych tego typu świerków. Charakteryzuje się cienkimi, krótkimi pędami i drobnymi, ciemnozielonymi igłami. Cechujego go kszatłt – świerki białe Conica samoistnie rosną w formie niemal idealnego stożka. Najbardziej nadaje się do sadzenia w ogrodach skalnych i pojemnikach. W czasie długotrwałej suszy staje się podatny na ataki pasożytów (przędziorka sosnowca), które prowadzą do brązowienia igieł świerku, a czasem do zamierania całego krzewu. Nie ma specjalnych wymagań co do podłoża i jest odporny na mróz.

 Jodła koreańska

Ma charakterystyczne wybarwienie igieł: z wierzchu ciemnozielone, przy pniu barwy białej. Jest to drzewo, które bardzo wolno rośnie, ale już niewielkie rośliny posiadają fioletowe, sterczące szyszki. Z uwagi na swoje rozmiary doskonale nadaje się do małych przydomowych ogródków. Wymaga w miarę żyznej gleby.

 Jodła jednobarwna Compacta

Odmiana karłowata. Jej stożkowy kształt jest niezbyt regularny. Ma długie szaroniebieskie igły. Osiąga dosyć duże rozmiary – dorasta do wysokości 2 – 3 metrów. Jej wymagania glebowe są przeciętne.

 Cyprysik Lawsona

Iglaki stożkowe mogą być też pokryte łuskami. Latem roślina ta pokryta jest złocistożółtymi „łuskami”. Jest to odmiana dosyć silnie rosnąca. Cyprysiki Lawsona wyglądają efektownie posadzone w szpalerach. Roślina ta wymaga dosyć żyznej gleby i nie jest zbyt odporna na mróz, dlatego dobrze będzie rosła jedynie w cieplejszych regionach Polski.

  Cyprysik groszkowy

Ten szerokostożkowy krzew, pokrywają drobne „łuski” o barwie złocistożółtej. Odmiana polecana do małych ogrodów, do sadzenia w ogrodach skalnych.

  Żywotnik zachodni Smaragd

To jedna z najładniejszych i najpopularniejszych odmian tej rośliny. Jej gęsto ułożone gałęzie mają przez cały rok ciemnozielone „łuski”. Idealny do sadzenia w formie żywopłotu, który nie wymaga kształtowania lub w większych donicach. Potrzebuje dosyć żyznego podłoża.

 Żywotnik zachodni Aurescens

To odmiana żywotnika wyhodowana w naszym kraju i jedna z najlepszych odmian tej rośliny. Ma żółte zabarwienie, a intensywność koloru zależy od nasłonecznienia. Najbardziej polecany jest na żywopłoty. Wymaga dosyć żyznego podłoża.

  Świerk biały Daisy’s White

Bardzo zbliżony kształtem i wyglądem do Świerku białego Conica, odróżnia się od niego kolorem nowych przyrostów, które na początku mają charakterystyczną żółtobiałą barwę. Z czasem zielenieją. Jego wymagania odnośnie podłoża nie są zbyt wygórowane.

  Świerk serbski

Roślina o szerokostożkowym pokroju. Cechują ją krótkie, gęsto ułożone igły o charakterystycznym białym spodzie. Zawiązuje niewielkie, fioletowo – brązowe szyszki. Jest to niewielkie drzewko, które będzie doskonałą ozdobą małych przydomowych ogródków lub skalniaków. Nie ma specjalnych wymagań glebowych.

  Świerk klujący

Jest to karłowata odmiana świerka srebrnego, o sztywnych, bardzo klujących igłach barwy niebieskiej. Rośnie dosyć wolno, ale z czasem osiąga stosunkowo duże rozmiary (dorasta od 2 – 4 metrów wysokości). Ma małe wymagania glebowe i jest bardzo odporna na mróz.

Więcej w kategorii: Drzewa i krzewy

Choinka na lata

choinka

Nasza choinka – przyszedł czas świąt z całą swoją magią, ale i obowiązkami. Dla wszystkich…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>