Aranżacja i budowa grilla w ogrodzie

25.07.2012

Każdy z nas marzy o pięknym domku z ogrodem. W takim ogrodzie nie może oczywiście zabraknąć miejsca na pięknego grilla

Mało kto wyobraża sobie swój letni wypoczynek w ogrodzie bez możliwości grillowania. Jeżeli tylko pogoda na to pozwala to przy grillu spędzamy czas z bliskimi, urządzamy spotkania towarzyskie czy uroczystości okolicznościowe. Takiego grilla możemy za równo kupić jak i wymurować sami.

aranżacja grilla w ogrodzie

aranżacja grilla w ogrodzie fot. home-and-gardening.info

Gdzie i jak ustawić takiego grilla w naszym ogrodzie? Ważne jest aby stał on w takim miejscu, aby można było wygodnie go obsługiwać. Weźmy pod uwagę to, aby dym z grilla nie leciał do naszego domu czy sąsiada. Najlepszym miejscem będzie zaciszne miejsce w naszym ogrodzie najbardziej oddalone od domu. Mogą go również otaczać różnego rodzaju krzewy i drzewa. Wówczas nie będzie się tak dostawał wiatr, a co za tym idzie będzie nam łatwiej w nim rozpalić ogień. Kiedy już się zdecydujemy na wymurowanie własnego grilla pamiętajmy o tym, aby podłoże pod niego zostało dobrze utwardzone.

Grille murowane występują w dwóch formach są to grille otwarte i grille z okapem. Grill otwarty jest najłatwiejszy do postawienia. Wymaga to postawienia trzech ścianek wokół paleniska.

 

miejce grillowania w ogrodzie

miejce grillowania w ogrodzie fot. www.apartma-gorjan.si

 

Pamiętajmy o tym, że decydując się na grilla otwartego uciążliwy może być dym wydobywający się z niego co może przeszkadzać w przebywaniu koło niego. Inaczej wygląda sytuacja z grillem z okapem. Postawienie takiego grilla jest zdecydowanie trudniejsze. Grill taki wygląda bardziej elegancko i nie tylko służy do przyrządzania potraw, ale także jest częścią architektury ogrodu. Dzięki kominom, które posiadają dym unosi się do góry nie przeszkadzając biesiadnikom.

grill przenośny w ogrodzie fot. www.charleshogarth.co.uk

grill przenośny w ogrodzie fot. www.charleshogarth.co.uk

Nie bez znaczenia pozostaje materiał z jakiego będzie wybudowany, a wszystko po to, aby dobrze komponował się z elementami architektury ogrodu oraz domkiem. Pamiętajmy, aby materiał był również odporny na mrozy i nie nasiąkliwy. Najlepiej sprawdzają i zarazem najczęściej stosowane są do budowy grilli klinkier oraz naturalny kamień, natomiast rzadziej używa się piaskowce. Do budowy grilla możemy również zastosować bloczki betonowe lub silikatowe, natomiast spoina to materiał cementowo-wapienny. Bardzo i nieodłączną częścią grilla jest ruszt, który najczęściej jest wykonany ze stali kwasoodpornej lub kutej. Aby poprawić ciąg powietrza pamiętajmy o tym aby płyta paleniska posiadała kilka otworów, a palenisko które będzie murowane musi być z takiego materiału, które jest odporne na temperaturę.

Nasz grill w ogrodzie może mieć różne kształty, pamiętajmy jednak o tym, aby kształt pasował i miał spójność z ogrodem, otoczeniem, ponieważ jest to element architektury i wszystkie elementy muszą do siebie pasować.

Piękny wybudowany grill w naszym ogrodzie będzie wizytówką oraz nieodłącznym elementem naszego ogrodu. Każdy ma taką możliwość mieć go tym bardziej że do postawienia takiego grilla nie potrzeba żadnych formalności, ani pozwolenia na budowę. Taki grill posłuży na  długie lata. Piękny, funkcjonalny grill zachwyci na pewno naszych gości.

A kiedy już go wybudujemy zachwycajmy się, korzystajmy z uroków lata przy smacznych i aromatycznych potrawach. W dzisiejszych czasach kiedy tylko jest pogoda ludzie wychodzą z domu i grillują w swoich ogrodach. Grillowanie w Polsce jest bardzo popularne, a potrawy z grilla przepyszne. Przy budowie własnoręcznie niezbędny może okazać się uprzedni wykonany rysunek, który pokieruje nas krok po kroku w poszczególnych etapach budowy.

 

Więcej w kategorii: Instalacje ogrodowe

Urządzamy grilla

potrawy z grilla

Grill wpisał się na dobre w polską obyczajowość. Zapraszanie gości na grilla jest formą spędzania…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>