Okres grillowania jaki grill wybrać

24.07.2012

W Polsce okres grillowania jest  czasem spotkań towarzyskich. Jest to jedna z wielu form wypoczynku, gdzie możemy całymi rodzinami się spotykać i zajadać się różnymi smakołykami przygotowanymi przez nas. 

Kiedy przychodzi okres grillowaniaczęsto zadajemy sobie pytanie jaki grill wybrać. Kiedy chcemy zakupić grilla do naszego ogrodu czy domu musimy się zastanowić jaki będzie najodpowiedniejszy i czy będzie spełniał nasze oczekiwania. Wybór na rynku jest bardzo duży. Mamy grille węglowe, gazowe, elektryczne oraz indukcyjne. Najbardziej popularnymi są nadal grille na węgiel drzewny. Nie brakuje jednak zwolenników grilli gazowych i indukcyjnych. Na co zwrócić uwagę przy zakupie i na czym polegają różnice w obsłudze i efekcie końcowym przyrządzanego dania? Grille węglowe bardzo często potrzebują różnego rodzaju rozpałek aby wspomóc proces rozpalenia. Przy rozpalaniu rozpałką należy pamiętać o tym, aby nie kłaść jedzenia na ruszt dopóki rozpałka nie ulotni się. Są to grille, które rozgrzewają się najdłużej ze wszystkich.

grill ogrodowy

grill ogrodowy fot. www.hackcollege.com

Niestety przy grillach węglowych nie mamy możliwości regulacji temperatury ciepła, natomiast jest niepowtarzalny smak oraz aromat który wydobywa się z dymu. Jednakże należy pamiętać mimo tego że aromat jest wspaniały to dym ulatniający się z naszego grilla nie należy do najzdrowszych. W takiej sytuacji warto pomyśleć o takim grillu który będzie miał pokrywę. Kontrolowanie temperatury grillowania i osiągnięcie wymaganej temperatury w szybszym czasie o raz utrzymanie jej taką możliwość dają nam grille gazowe. Kiedy na takim grillu przyrządzamy potrawy dążymy do jak najszybszego zamknięcia w nim porów i ścięcia białka na powierzchni. Mięso z takiego grilla jest bardzo soczyste oraz pozwala nam na zachowanie najwartościowszych składników w potrawie. Grillowane potrawy grillem gazowym w porównaniu to węglowego są zdecydowanie zdrowsze.

potrawy z grilla

potrawy z grilla fot. www.hackcollege.com

Tłuszcz, który się wytapia z potraw trafia do specjalnego zbiorniczka, a nie kapie jak występuje to w przypadku grilla węglowego. Poprzez kapanie tłuszczu na węgiel wydziela się szkodliwy dym, gdzie w przypadku gazowego urządzenia tego nie ma.

Grille elektryczne maja podobną specyfikę do grilli gazowych. Tu też mamy do czynienia z sytuacją, gdzie szybko i łatwo możemy grillować bez dymu z pełną kontrola nad temperaturą. W porównaniu do gazowych są one najczęściej małe a co za tym idzie poręczne, co daje nam możliwość ustawienia go na małych działkach czy ogrodach czy na tarasie. Oszczędność energii bezpieczeństwo i higiena to zaleta grilli indukcyjnych. Grillowanie indukcyjne to nowość na rynku które odbywa się na płycie indukcyjnej. Potrawy przyrządzane na grillu indukcyjnym są przepyszne i mimo tego że jest to nowość to ma coraz więcej zwolenników takiego grillowania.

Na rynku wybór grilli jest duży, dlatego kupując grilla musimy brać pod uwagę z jakiego materiału jest wykonany jak również łatwość czyszczenia go po grillowaniu. Ważne jest również aby był wyposażony w inne elementy takie jak kółka co daje łatwość przemieszczania się z grillem, półki na które możemy położyć potrawy czy je przyprawić, regulacja rusztu jak również coś czym możemy przekręcić czy wyciągnąć nasze potrawy. Bierzmy pod uwagę również to ze tak grill stojący w ogrodzie czy na posesji może być narażony na złe warunki atmosferyczne co będzie wpływać na jego żywotność. Kiedy już dokonamy wyboru grilla cieszmy się latem i zachwycajmy się przepysznymi potrawami z niego, spędzając czas wolny z najbliższą rodziną znajomymi czy przyjaciółmi.

Pamiętajmy, że czas grillowania to wspaniały czas. Ale nie zapominajmy również, że wszystko ma swój umiar. Czas grillowania niech pozostanie okresem radosnym a nie przykrym w nie miłe wspomnienia.

Więcej w kategorii: Instalacje ogrodowe

Urządzamy grilla

potrawy z grilla

Grill wpisał się na dobre w polską obyczajowość. Zapraszanie gości na grilla jest formą spędzania…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>