Oświetlenie ogrodu

04.08.2011

Tak jak rośliny potrzebują światła słonecznego w ciągu dnia, tak dla nas niezbędne jest światło w ogrodzie po zmroku. Piękne oświetlenie ogrodu zachęca do wyjścia z domu, nie tylko w dzień, a spędzanie w nim czasu jest nieocenionym źródłem satysfakcji.

Lampki ogrodowe

Oświetlenie ogrodu powinno być przemyślane i dokładnie zaplanowane. Nie stawiajmy lampek byle jak i na chybił trafił. Owszem ogród będzie wtedy oświetlony, ale może nie nadać mu to atrakcyjności, a wręcz uwydatni jego niedoskonałości. Instalację elektryczną najlepiej zainstalować jeszcze przed założeniem ogrodu. Jeśli dysponujemy wolnymi środkami finansowymi warto zainwestować w zatrudnienie osoby profesjonalnie zajmującej się takimi kwestiami, która zaaranżuje nam ustawienie światła i starannie dobierze rodzaj oświetlenia. W przeciwnym wypadku, gdy sami będziemy planować rozmieszczenie lamp, weźmy pod uwagę poniższe wskazówki.

Jakie powinno być oświetlenie ogrodu- Funkcjonalne czy ozdobne?

Zaczynamy od światła przy wejściu do domu. To kwestia oczywista.

Oświetlenie tabliczki z numerem posesji. Zazwyczaj zupełnie nie rozważamy tej kwestii, a przecież są sytuacje, gdy zaproszeni przez nas goście przyjeżdżają po zmroku, a nie w ciągu słonecznego dnia. Zadbajmy zatem, aby numer naszego domu był dobrze widoczny.

Oświetlenie elewacji. Szczególnie polecane jeśli zależy nam na oryginalnym efekcie dekoracyjnym. Uwaga – pamiętajmy, że lampy do oświetlania elewacji mają oświetlać właśnie elewację, a nie świecić nam po oknach.

Światło na ścieżkach i schodach. Są to elementy, których oświetlenie jest konieczne nie tylko ze względów estetycznych, ale, a może przede wszystkim, z uwagi na bezpieczeństwo. Pamiętajmy, aby lampy nie były ustawione na drodze jak przeszkody.

Oświetlenie balkonu i tarasu. Dzięki temu będzie z nich można korzystać także po zachodzie słońca.

Oświetlenie ogrodu i detali w ogrodzie.

Tak samo jak światło na elewacji, tak i oświetlenie roślin uwydatni ich kształty i zalety. Aby nasz ogród był funkcjonalny i nabrał uroku możemy też oświetlić elementy małej architektury (altany, domki gospodarcze, a nawet place zabaw).

Instalacja elektryczna wymaga zatrudnienia fachowca i powinna być powierzona elektrykowi. Zadbajmy o to, aby zasilanie lamp w ogrodzie stanowiło oddzielny obwód elektryczny z dwoma rodzajami wyłączników: przeciwporażeniowym (różnicoprądowym) i nadmiaroprądowym (dobranym do mocy obciążenia). Jeśli montujemy w ogrodzie lampy o różnym stopniu napięcia, każdy z obwodów trzeba wyodrębnić oddzielnie, a do urządzeń niskonapięciowych (12 lub 24 V) podłączyć transformatory i dodatkowe bezpieczniki.

W przypadku stosowania napięcia sieciowego 230 V musimy użyć odpowiednich kabli (o odporności napięciowej izolacji do 1 kV i przekroju 2,5 mm2). Pamiętajmy, że kable te nie mogą przebiegać w pobliżu dużych drzew, fundamentów i rur kanalizacyjnych. Powinny być ułożone w liniach prostych, a jeżeli już zachodzi konieczność ich gięcia, to trzeba to robić pod kątem prostym. Dodatkowo, w wykopie, 30 cm ponad położonym kablem, trzeba umieścić niebieską folię ostrzegającą, że pod spodem trafimy na kabel wysokiego napięcia.

Kable niskiego napięcia nie wymagają takich zabezpieczeń i można je kłaść nawet na powierzchni ziemi lub w specjalnych rynienkach, tak, aby nie zostały uszkodzone podczas prac ogrodowych, np.: przy koszeniu trawnika.

Do zamontowanego oświetlenia możemy zamontować także sterowanie. Najczęściej decydujemy się na:

– czujniki zmierzchowe, automatycznie uruchamiające oświetlenie, gdy zachodzi słońce

– zegary sterujące – programatory, dzięki którym możemy ustawić włączanie się światła o określonej godzinie

– włączniki czasowe

– czujniki ruchu

– włączniki ręcznego sterowania

Jakie źródła światła możemy wykorzystać w ogrodzie?

Wybór jest bardzo duży. Od klasycznych żarówek (niestety, zużywających wiele energii), przez świetlówki energooszczędne, reflektory halogenowe dające bardzo silne światło, po diody LED, którymi możemy delikatnie podświetlić np.: schody czy rośliny.

Więcej w kategorii: Instalacje ogrodowe

Urządzamy grilla

potrawy z grilla

Grill wpisał się na dobre w polską obyczajowość. Zapraszanie gości na grilla jest formą spędzania…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>