Segregacja śmieci

07.06.2012

Wiele aktualnie mówi się o potrzebie ochrony środowiska naturalnego. Żyjemy w czasach, w których modne są wszelkiego typu ekologiczne zachowania, takie jak segregacja śmieci.

Społeczna kampania prowadzona od wielu lat głównie za pośrednictwem mediów kierowana przez polityków, dziennikarzy, ludzi kultury czy naukowców z wielu dziedzin w końcu zaczęła przynosić wymierne skutki. Dzięki kampaniom społecznym i edukacji segregacja śmieci nie jest już dla nas czymś obcym.

Segregacja śmieci na co dzień

pojemniki na śmieci

pojemniki na śmieci fot.www.sxc.hu

Nietrudno już znaleźć przy blokach niemal wszystkich miast w Polsce specjalne pojemniki na odpady selektywne. Z jednej strony daje nam to poczucie misji w dbaniu o środowisko, ale również i jest dla nas sporym ułatwieniem – segregacja śmieci staje się wygodna.

Z reguły wszystkim zajmują się służby oczyszczania miasta – to one odpowiedzialne są za postawienie pojemników lub kontenerów, a także za ich opróżnianie. Czerpią też wymierne zyski za segregację odpadów, ich wstępną obróbkę (najczęściej prasownie w wielkie pakiety), a także oddanie ich do zakładu zajmującego się recyklingiem. Z drugiej jednak strony istnieje jeszcze wiele miejsc, gdzie mimo udostępniania mieszkańcom pojemników selektywnych, wszystkie śmieci lądują na jednym wielkim wysypisku, ponieważ brak odpowiedniej do ich obróbki aparatury. Ta sytuacja na szczęście ciągle się zmienia i takich miejsc jest już coraz mniej. Segregacja śmieci w domkach jednorodzinnych, pozwala nie tylko na ochronę środowiska naturalnego, ale również na zaoszczędzenie znacznej ilości pieniędzy.

Pojemniki na odpady

Do ustawienia przy domu odpowiednie będzie zastosowanie kilku specjalnych pojemników z tworzywa sztucznego odpowiednich do wyrzucanych do nich odpadów. Szkło wrzucamy do pojemnika przez gumowy otwór o kształcie koła, makulaturę zaś do pojemnika z podłużnym otworem. Czasami warto sprawdzić, czy nie jest wymagany podział na szkło kolorowe i białe, wtedy do kolekcji dojdzie jeszcze jeden pojemnik. W przypadku, gdy w domu spożywamy dużo napojów w puszkach, warto również zainteresować się zakupem pojemnika do nich przeznaczonego. Nie należy również zapominać o pojemnikach na wyroby plastikowe, które oczywiście trzeba przed wyrzuceniem zgnieść butelki tak, by zajmowały jak najmniej miejsca.

Bardzo dobrym pomysłem jest również zakup pojemnika na odpady organiczne, które mają specjalne otwory zapewniające dobrą cyrkulację powietrza. W takich pojemnikach będziemy mogli otrzymać wysoko wydajny i skuteczny nawóz naturalny, który po fermentacji i rozsypaniu pod rośliny da im odpowiednie do wegetacji składniki mineralne. Warto również przypomnieć, że statystyczne gospodarstwo domowe w ciągu roku wytwarza prawie pół tony odpadów organicznych. Trzeba przyznać, że jest to naprawdę duża oszczędność, jeśli służby komunalne nie będą musiały ich od nas odbierać.  A i szkoda, by tak cenny materiał organiczny będący doskonałym nawozem zgnił gdzieś w otchłaniach wysypiska śmieci.

pojemniki na odpady

pojemniki na odpady fot. morguefile.com

W jaki sposób opróżniać pojemniki na odpady selektywne? Przede wszystkim należy zorientować się czy w okolicy działają skupy (często przy skupie metali kolorowych), które skupują szkło, plastik czy makulaturę. O puszki raczej nie musimy się martwić. Opróżnienie pojemników nie da nam dużych zysków, ale jeśli skup nie jest daleko, wtedy możemy otrzymać za odpadki kilka złotych. Poza tym szukając oszczędności musimy wiedzieć, że dużo taniej wyniesie nas opróżnianie głównego pojemnika na śmieci nieposegregowane przez służby komunalne.

Jeśli oczywiście chcemy, nie musimy korzystać z możliwości samodzielnego wywożenia śmieci do skupu. Można to zlecić służbą komunalnym i mieć świadomość, że wyrabiamy odpowiednie nawyki ekologiczne i wspieramy nasze środowisko naturalne.

Więcej w kategorii: Instalacje ogrodowe

Urządzamy grilla

potrawy z grilla

Grill wpisał się na dobre w polską obyczajowość. Zapraszanie gości na grilla jest formą spędzania…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>