Systemy nawadniania ogrodowego

02.07.2012

Podlewanie ogrodu to rzecz ogromnie ważna i potrzebna ponieważ, każda z roślin aby cieszyła oko i prawidłowo funkcjonowała musi otrzymać odpowiednią dawkę wody a wraz z nią substancje mineralne i składniki odżywcze. 

Większość roślin potrzebne składniki pobiera z wprost z gleby, ale niektóre z nich wymagają ingerencji człowieka. W niewielkich ogródkach do nawadniania w zupełności wystarczająca będzie konewka i przewód ogrodowy. Rozwijająca się w zaskakującym tempie  technika mając na celu ułatwienie  pracy  ogrodnikom stworzyła systemy nawadniania ogrodów. To określenie brzmi dla większości z nas obco, zadajemy sobie pytanie co to jest?

zraszacz

zraszacz fot. www.thegreenninja.org

Odpowiedź jest niezmiernie prosta systemy nawadniania to nic innego jak system połączonych ze sobą przewodów lub rurek wyposażonych w odpowiednie urządzenia i czujniki, maja one na celu doprowadzenie do poszczególnych roślin odpowiedniej dawki wody wtedy kiedy one tego potrzebują. Rodzajów systemów nawadniających jest wiele, swobodnie możemy dobrać coś do naszych indywidualnych potrzeb. Systemy nawadniania należy dostosować do rodzaju i klasy gleby z jaka mamy odczynienia, musimy również zdecydować czy poszczególne zraszacze będą znajdować się na powierzchni ziemi czy pod jej powierzchnią co raczej możliwie jest jedynie w przypadku zakładania nowych ogrodów. Podstawowym urządzeniem w systemach nawadniania oprócz rzecz jasna rurek i przewodów jest zraszacz, który ma za zadanie doprowadzenie wody do rośliny. Zraszacze dzielimy ze względu na mechanizm ich działania i tak wyróżniamy zraszacze:

Ruchome systemy nawadniania -jak sama nazwa wskazuje są to urządzenia ruchome, przeważnie obracają się wokół własnej osi za pomocą niewielkiej ząbkowanej turbiny, wytwarzają one delikatny przypominający mgiełkę strumień wody, przeznaczone są do zraszania dużych płaskich powierzchni w tym także trawników, czy pól golfowych.

system automatycznego nawadniania

system automatycznego nawadniania fot. www.tvglandscaping.co.uk

Stabilne systemy nawadniania- ten rodzaj zraszaczy stosowany jest w głównej mierze w naszych przydomowych ogródkach ze względu na to, że koszt ich montażu jest najmniejszy. Dzielimy je na dwa  rodzaje. Pierwszym są te, które ukrywamy pod powierzchnia ziemi  za pomocą specjalnego mechanizmu wysuwają się jedynie w trakcie podlewania .Są również i takie, które ukrywa się w krzewach i kwiatach aby miały do nich bezpośredni dostęp.

Mini zraszacze- mają za zadanie doprowadzić wodę do rabat i niewielkich krzewów nie psując tym samym krajobrazu ogrodowego. W ostatnich latach bardzo popularnymi stały się kropelkowe systemy nawadniające, ich działanie oparte jest na systemie składającym się z kroplowników wmontowanych w gumowy wąż, niewątpliwą jego zaleta jest to, że obecność jego możemy ukryć pod niewielka warstwa ziemi kory itp.

Przestępując do samodzielnej instalacji należy priorytetowo wykonać sobie dokładny plan, który winien uwzględniać obecność budynków alejek, ścieżek  i innych na stale wzniesionych budowli. Kolejną czynnością jest odpowiednie rozmieszczenie poszczególnych zraszaczy i dobranie odpowiednich i typów.

Następnie zakopujemy zraszacze w zaplanowanych wcześniej miejscach  zachowując odległość kilku metrów. Po zakończeniu instalacji należy przeprowadzić próbę szczelności systemu nawadniającego aby pobór wody był jak najmniejszy. Oprócz zraszaczy urządzeniami niezbędnymi do montażu systemu nawadniającego są reduktory ciśnienia, elektrozawory uruchamiające cala instalację, filtry, złączki kształtki, odpowiednia ilość przewodów lub rur, czujniki odpowiadające za działanie  systemu w odpowiednim momencie oraz odpowiednio dobrane sterowniki mające na celu koordynacje całego urządzenia.

Koszt instalacji systemu nawadniającego jest uzależniony od rodzaju gleby oaz powierzchni nawadnianego ogrodu, nie jest to rzecz tania bowiem firmy zajmujące się instalatorstwem  żądają średnio od 10 do 20 zł za metr kwadratowy. Przy odrobinie dobrej woli samozaparcia, każdy z nas jest w stanie wykonać samodzielnie taki system nawadniania tym bardziej, że producenci tych urządzeń służą fachowym doradztwem i serwisem w tym zakresie. Wykonując samodzielnie taki system nawadniania obniżymy wydatek przynajmniej o koszt montażu i instancji, co jest kwota wcale nie małą. Jednocześnie zapewnimy naszemu ogrodowi odpowiednie nawodnienie będzie on cieszył oko i radował duszę.

 

 

Więcej w kategorii: Instalacje ogrodowe

Urządzamy grilla

potrawy z grilla

Grill wpisał się na dobre w polską obyczajowość. Zapraszanie gości na grilla jest formą spędzania…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>