Wybieramy grille i niezbędne akcesoria

06.07.2012

Któż nas nie lubi smaku i zapachu grillowanych potraw, niemalże w każdy weekend w Polsce można poczuć zapach smażonych specjałów. Grille na stałe wpisały się w Polski krajobraz.

Pochodzące ze Stanów Zjednoczonych grille na stałe zapisały się w krajobraz naszych ogrodów i działek. W sklepach możemy znaleźć szeroki wachlarz tego rodzaju produktów, jak więc wybrać najlepszy?, to naprawdę bardzo proste. Na początek musimy sobie uświadomić jakiego rodzaju grilla potrzebujemy, podzielić je możemy bowiem ze względu na sposób opalania, oraz na ruchome i  przymocowane na stałe.

grill węglowy

grill węglowy fot. morguefile.com

Ze względu na sposób opalania wyróżniamy grille: elektryczne, gazowe i węglowe. Wiadomym jest fakt, iż smak mięsa i innych potraw najlepiej wydobywają grille węglowe jednak Ci którzy nie posiadają dużego ogródka lub działki zdecydowanie powinni wybrać te gazowe lub elektryczne, rozpalanie tradycyjnego grilla na balkonie jest zwykle zabronione, możemy narazić się na nieprzyjemności a po co. Grille elektryczne wykonane są zazwyczaj ze sali nierdzewnej , są małe i lekkie ich waga nie przekracza 15 kg, pobierają od 2,2 do 3 kW energii elektrycznej. Grille gazowe są również wykonanie ze stali nierdzewnej posiadają od 1 do 3 palników gazowych, lepszej jakości urządzenia są również wyposażone w specjalne tacki do odprowadzania tłuszczu. Za pomocą wspomnianych palników łatwo możemy regulować płomień. Zasadniczą ich wadą jest waga,  która w przypadków największych urządzeń sięga nawet 50 kg, są wprawdzie wyposażone w kółka, ale stanowią one niewielkie ułatwienie. Ceny ich wahają się od 400 do nawet 10 tysięcy złotych.

grill gazowy

grill gazowy fot.morguefile.com

Ostatnim już typem i moim zdaniem najlepszym są grille węglowe. W tym przypadku wybór jest ogromny, występują one w rozmaitych kształtach, okrągłych kulistych i prostokątnych. Jedne są wyposażone w kółka inne zaś wyłącznie w odpowiedni stelaż. Rozmiarów jest także wiele, niektóre  grille posiadają  dodatkowo w rożen,  półeczki lub garnek do przygotowywania pieczonek. W znaczniej mierze wykonane są ze stali nierdzewnej i lakierowane proszkowo. W skład standardowego grilla wchodzi palenisko, ruszt a niekiedy również i pokrywa.

W ostatnich latach producenci wychodząc naprzeciw potrzebom ludności stworzyli grilla jednorazowego, który kosztuje  zaledwie kilka złotych. Ceny pozostałych wahają się od 30 do 800 złotych. Opisane wyżej rodzaje grilla to urządzenia  przenośne które łatwo możemy przestawić z jednego miejsca w drugie. Jednak sklepy ogrodnicze oferują nam również grille betonowe, nadają się one jednak wyłącznie do dużych ogrodów. Składają się  zwykle z kilku gotowych elementów, które należy połączyć za pomocą cementu i osadzić na przygotowanej podmurówce. Na wyposażeniu znajduje się również ruszt stalowy ruszt oraz żeliwne palenisko.

potrawy z grilla

potrawy z grilla fot.morguefile.com

Zakup takiego grilla to wydatek od 1000 do 6 tysięcy złotych Do przygotowania wspaniałej uczty oprócz samego grilla niezbędne nam będą także inne akcesoria takie jak węgiel drzewny lub brykiety, to nic innego jak sprasowany uformowany w niewielkie wałeczki węgiel od tradycyjnego węgla odróżnia go znacznie dłużej utrzymuje odpowiednią temperaturę, podpałka w płynie lub w kostkach nieco przypominających czekoladę podpałka w płynie jest bardziej toksyczna. Mieszek, który ułatwi nam rozpalenie grilla. Specjalistyczne sztućce, szczypce i widelec ułatwiają przewracanie poszczególnych kawałków mięsa.

W skład wyposażenia każdego grilla powinna również wchodzić ostra druciana szczotka za pomocą, której za każdym razem usuwamy dokładnie powstały czarny osad jest on bowiem bardzo szkodliwy i rakotwórczy. Aby ułatwić nam zadanie sklepy oferują  specjalne płyny  rozpuszczające osad i zaschnięty tłuszcz. Możemy się również zaopatrzyć w niezliczoną ilość drobnych akcesoriów, rusztów do ryb, kurczaka owoców, warzyw oraz wiele wiele innych. Bardzo często zdarza się ze nawet najlepsze przyjęcie w ogrodzie psują komary nikt z nas nie chce bowiem dozna swędzących ukąszeń dlatego organizując tego typu przyjecie należy zaopatrzyć się w świece lawendowe czy tez inne środki odstraszające te insekty.

Gdy zakupimy odpowiedniego grilla i wszelkie niezbędne akcesoria pozostaje nam już tylko przygotować wspaniale potrawy i cieszyć się wspaniała biesiada w  w miłym towarzystwie.

 

Więcej w kategorii: Instalacje ogrodowe

Urządzamy grilla

potrawy z grilla

Grill wpisał się na dobre w polską obyczajowość. Zapraszanie gości na grilla jest formą spędzania…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>