Kosiarki do trawy jak wybrać?

29.05.2013

Trawnik jest podstawowym elementem każdego ogrodu. Oprócz  nawożenia, podlewania w czasie suszy każdy trawnik wymaga regularnego strzyżenia dlatego tez kosiarki do trawy są podstawowym narzędziem ogrodniczym. 

Oferta kosiarek do trawy jest naprawdę bardzo szeroka, ale jak wybrać najlepszą? Wszystko tak naprawdę uzależnione jest od naszych indywidualnych potrzeb, wymagań i zasobności portfela rzecz jasna. Ogólnie rzecz ujmując kosiarki do trawy możemy sklasyfikować następująco: kosiarki ręczne, elektryczne, spalinowe, ciągniki ogrodowe, podkaszarki i inny sprzęt pomocniczy.

podkaszarka ręczna

podkaszarka ręczna fot. sxc.hu

Kosiarki ręczne zbudowane są z prostokątnego korpusu dwóch kołek, obrotowego ostrza i rączki. Ostrze wprawiane jest w ruch za pomocą naszych mięśni, kosiarka  ta nadaje się raczej do małych powierzchni krótkiej i średnio krótkiej trawy, należy również zaznaczyć, iż nóż wymaga ciągłego ostrzenia. Kosiarki elektryczne- tego rodzaju kosiarki są zazwyczaj lekkie,  zwrotne i małe, bardzo łatwo nimi sterować. Jednak zasadniczym  ich mankamentem jest to, że długość przewodu znacznie ogranicza pole naszego manewru. Nie nadaje się zatem do dużych powierzchni, są one  znacznie tańsze niż np. kosiarki spalinowe. Kosiarki spalinowe- ich podstawowym minusem jest znaczna waga niekiedy przekraczająca 30 kg, są mało zwrotne i ciężkie jednak bez żadnego kłopotu możemy pielęgnować nimi dużej powierzchni trawniki. Traktorki lub ciągniki to specyficzny rodzaj kosiarek do trawy przeznaczone są raczej do profesjonalnego użytkowania lub naprawdę dużych powierzchni. Jak sama nazwa wskazuje, sterowanie nimi odbywa się za pomocą układu kierowniczego, zwykle wyposażone są we wszelkie funkcje dodatkowe mielenie, napęd itp. Cena takiego traktorka to wydatek od 4 do 10 tysięcy złotych.

Na rynku tego rodzaju urządzeń występują również podkaszarki i kosy spełniają one raczej funkcje pomocnicze, z ich pomocą możemy pozbyć się trawy w trudno dostępnych miejscach. Napędzane są  mechanicznie  z użyciem mieszanki olejowo-paliwowej lub elektrycznie, mechanizm działania oparty jest na specjalistycznej żyłce.

kosiarka elektryczna

kosiarka elektryczna fot.sxc.hu

Wybierając odpowiedni sprzęt oprócz indywidualnych preferencji należy zwrócić uwagę na kilka technicznych czynników. Pierwszym najważniejszym jest jakość wykonania, obecnie przezywamy napływ towarów azjatyckich, wprawdzie kuszą one atrakcyjną ceną, ale jakością znacznie odbiegają od pozostałych, a kosiarka do trawy nie jest to sprzęt, który kupujemy na jeden sezon. Kolejnym równie ważnym elementem są kółka, powinny być one duże solidne stabilnie przymocowane najlepiej łożyskowane, w przeciwnym razie po kilku koszeniach nam odpadną. Korpus kosiarki do trawy nie może być zbyt cienki bowiem ma on stały kontakt z zmieloną trawa która jest mokra i szybko atakuje go rdza. Jeśli zamierzamy zakupić spalinową kosiarkę trzeba zwrócić uwagę na silnik, jego pojemność, zużycie paliwa i wszelkie inne parametry techniczne. Natomiast kupując kosiarkę elektryczną sprawdzamy jaką ma moc, jaki jest  pobór energii, i jak długi jest przewód abyśmy swobodnie mogli nią operować.

Obecnie kosiarki  mają wiele funkcji dodatkowych musimy się zatem zastanowić czy tak naprawdę są one nam potrzebne, ponieważ im więcej jest funkcji tym wyższa jest cena, za przykład może nam posłużyć napęd. Po jego uruchomieniu urządzenie kosi samo, wystarczy nim tylko sterować ma to swoje plusy i minusy bowiem, jeśli na naszym trawniku zasadzona jest znaczna ilość krzewów, kwiatów, które omijamy aby nie zniszczyć napęd będzie nam tylko przeszkadzał, spowalniał  proces koszenia, wzmagał zużycie paliwa, ale oszczędzimy naszą siłę i energie włożona w pielęgnację. Funkcja mielenia sprawia, że skoszona trawa jest znacznie rozdrobniona i nawet jeśli  po skończeniu pracy nie usuniemy jej z trawnika nie będzie stanowić to problemu, ponieważ w tej formie szybko się rozłoży i użyźni nasz trawnik.

Istotna jest również regelacja wysokości koszenia abyśmy mogli dostosować wysokość trawnika do swoich potrzeb i możliwości, ponieważ w niekiedy zbyt krótkie strzyżenie jest dalece niewskazane gdyż może spowodować jego wysuszenie i nieestetyczne plamy.

Więcej w kategorii: Narzędzia ogrodowe

Narzędzia ogrodowe

Narzędzia ogrodowe

Każdy, nawet najmniejszy ogród, wymaga systematycznej pielęgnacji. Aby zabiegi upiększające nasze rabaty i grządki sprawiały…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>