Narzędzia ogrodowe

02.09.2011

Każdy, nawet najmniejszy ogród, wymaga systematycznej pielęgnacji. Aby zabiegi upiększające nasze rabaty i grządki sprawiały nam przyjemność, warto wyposażyć się w odpowiednie narzędzia ogrodowe, które ułatwią nam pracę.

Narzędzia ogrodowe

Narzędzia ogrodowe

Sklepy ogrodnicze oraz duże markety budowlane oferują niezliczoną wręcz ilość narzędzi ogrodniczych, w najróżniejszych cenach, kolorach i kształtach. Choć często nie wydaje nam się, aby była to bardzo istotna kwestia, warto poświęcić czas i starannie dobrać narzędzia, których będziemy używać w pracach ogrodowych. Szpadle, łopatki, grabie, motyczki i inne tego typu narzędzia, muszą być wykonane z dobrej jakości stali, odpornej na wyginanie i  rdzewienie, a przyrządy do cięcia, takie jak sekatory i nożyce powinny zrobione tak, aby można je było regularnie ostrzyć. Wszystkie narzędzia ogrodowe, niezależnie od ich przeznaczenia, powinny dobrze „leżeć” nam w dłoniach. Jeżeli chcemy, aby nasze sprzęty ogrodowe służyły nam przez długie lata wybierajmy narzędzia do ogrodu z rozwagą i pamiętajmy, że na dobrym sprzęcie nie warto zbytnio oszczędzać. Jakość idzie w parze z ceną, a tanie narzędzia często okazują się sprzętem jednorazowego użytku.

O tym czy nasze narzędzia ogrodowe będą trwałe zadecyduje także sposób ich przechowywania. Nawet najlepszy i najdroższy sprzęt nie przetrwa długo, jeżeli nie o niego nie zadbamy. Narzędzia najlepiej umieścić w pomieszczeniu gospodarczym, albo w garażu. Żeby zachować porządek i mieć zawsze wszystko pod ręką, warto wyposażyć się w skrzynki do przechowywania sprzętów, albo powiesić je na ścianie. Pamiętajmy także, aby po każdym użyciu dokładnie wyczyścić narzędzia ogrodowe z pozostałego na nich brudu.

Narzędzia ogrodowe, niezbędne do pracy w każdym ogrodzie:

Grabie – oferowane są różne ich rozmiary i modele, w ogrodzie będziemy zapewne potrzebować kilka sztuk, szczególnie, jeśli planujemy zasadzenie drzew i krzewów liściastych. Zabezpieczmy się zatem w grabie odpowiednie do grabienia liści, ale także takie, którymi wygodnie będzie wyrównywa ziemię, czy grabić ścieżki.

Kanadyjki – to swoistego rodzaju widły o trzech spłaszczonych zębach, które wykorzystuje się do spulchniania gleby i napowietrzania jej bez przemieszania warstw. Dostępne są w różnych rozmiarach i warto wyposażyć się również w kanadyjki w wersji mini, szczególnie, jeśli jesteśmy posiadaczami lub planujemy założenie ogródka skalnego.

Konewka – do podlewania kwiatów i warzyw.

Kosiarka – to niezastąpione urządzenie w każdym ogrodzie. Wybór modelu kosiarki powinien być uzależniony głównie od wielkości trawnika, który mamy do skoszenia. Do niezbyt dużych ogrodów wystarczy kosiarka elektryczna, do większych warto wyposażyć się w kosiarkę spalinową, a na naprawdę duże powierzchnie producenci oferują specjalne traktory i ridery (kosiarki samobieżne w formie traktora).

Motyka – narzędzie niezbędne do pielenia i ścinania chwastów. Wybierając motykę szukajmy takiej, która będzie nadawała się do regularnego ostrzenia. Warto wyposażyć się w dwa rozmiary motyki: większą i mniejszą (motyczkę do porządkowania grządek i skalnych ogródków).

Piłka ręczna – do podcinania konarów drzew i krzewów. Przydatna również w innych pracach ogrodowych.

Podkaszarka – nieodłączny towarzysz naszej ogrodowej kosiarki. Jak sama nazwa wskazuje jest to urządzenie przeznaczone do podkaszania trudno dostępnych miejsc. Alternatywą dla podkaszarki będzie ręczna kosiarka żyłkowa.

Sekator – przeznaczony do przycinania pędów roślin, krzewów i drzew oraz do ścinania kwiatów. Trzeba go bardzo starannie wybrać: musi być trwały, dopasowany do naszej ręki – tak, aby cięcie było łatwe i nie wymagało wysiłku, a przede wszystkim powinien być ostry i nadawać się do ponownego ostrzenia.

Szpadel – służy do przekopywania i wzruszania gleby, wykopywania dołków na rośliny. Ma charakterystyczny, nieco spiczasty kształt, który odróżnia go od tradycyjnej łopaty. Warto wyposażyć się również w mały szpadelek do przekopywania grządek.

Wąż ogrodowy i zraszacz – niezbędne do podlewania ogrodu. Wybierając wąż ogrodowy starannie dobierzmy jego długość – musi swobodnie dotrzeć do każdego zakątka działki.

Więcej w kategorii: Narzędzia ogrodowe

Narzędzia ogrodowe

Narzędzia ogrodowe

Każdy, nawet najmniejszy ogród, wymaga systematycznej pielęgnacji. Aby zabiegi upiększające nasze rabaty i grządki sprawiały…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>