Sekatory – jaki rodzaj wybrać

16.08.2011

Większość roślin ogrodowych, jeśli nie wszystkie, wymaga przycinania, dlatego każdy ogrodnik powinien być wyposażony w podstawowe narzędzia do cięcia czyli w sekatory. Obecnie w sprzedaży oferowane są nie tylko popularne sekatory ręczne, ale również sekatory elektryczne i łańcuchowe.

Sekator nożycowy

Sekator nożycowy

W zależności od wielkości ogrodu oraz od rodzaju uprawianych w nim roślin będziemy potrzebowali odpowiednio dostosowanych narzędzi ogrodowych. Sekatory to podstawowe narzędzia w każdym ogrodzie.

Jaki typ sekatora wybrać?

Sekator ręczny

Służy do przycinania gałęzi o różnej grubości oraz do przycinania krzewów i kwiatów. Sekatory ręczne dostępne są w wersji jednoręcznej (małe) oraz dwuręcznej (z długimi rękojeściami) i dzielimy je na dwa rodzaje:

1) sekator nożycowy – jak sama jego nazwa wskazuje działa podobnie jak nożyce. Zbudowany jest z półkolistych szczęk (jedna wklęsła, gruba i wąska, druga wypukła, szeroka), które zachodzą na siebie nożycowo. Szczęka wklęsła jest elementem podpierającym ciętą gałąź (czasem jest ona wyposażona w ząbki dodatkowo zabezpieczające przed ślizganiem się sekatora), a szczęka wypukła służy do ich cięcia. W sprzedaży dostępne są sekatory nożycowe jednoręczne, przeznaczone do cięcia gałęzi i pędów o niewielkiej grubości, oraz dwuręczne, z długimi rękojeściami, przeznaczone do cięcia grubszych gałęzi.

2) sekator kowadełkowy – podobnie jak sekator nożycowy zbudowany jest z dwóch szczęk, z

czego jedna jest płaska, z ząbkowanymi krawędziami i wykładziną z aluminium, a druga ma postać klina i jest dociskana do szczęki płaskiej. Dostępne są sekatory kowadełkowe jednoręczne do cięcia cienkich gałęzi i dwuręczne z długimi rękojeściami, często wyposażonymi w teleskopowy system umożliwiający ich dodatkowe wyciągnięcie, oraz przekładnią dźwigniową, która zwiększa siłę nacisku. Te drugie stosuje się cięcia twardych i suchych gałęzi drzew i krzewów.

Sekator elektryczny

Wyglądem przypominający nieco piłę do cięcia gałęzi, sekator elektryczny jest wyposażony w silnik. Doskonale nadaje się do przycinania krzewów i żywopłotów. Wyposażone w specjalne akumulatorki dają swobodę ruchów (w przeciwieństwie do sekatorów pneumatycznych zasilanych z kabla, nie trzeba tutaj uważać na przewody). Urządzenia niezwykle praktyczne, szczególnie przy dużych powierzchniach wymagających przycinania. Ich największą wadą jest wysoki koszt zakupu (nawet kilka tysięcy złotych).

Akumulatorowy sekator ogrodowy

Akumulatorowy sekator ogrodowy fot. Bosch

Sekatory łańcuchowe

Urządzenie to jest swoistym połączeniem sekatora ręcznego i piły łańcuchowej. Zapewnia osiągi pilarki łańcuchowej, a jest równie wygodne w obsłudze, jak sekator ręczny. Dzięki łańcuchowi praca takim sekatorem nie wymaga dużego nakładu siły, co jest bardzo istotne w sytuacjach gdy liczy się precyzja cięcia. Podobnie jak sekator elektryczny, także sekator łańcuchowy wyposażony jest w silnik, trzeba jednak zachować ostrożność z uwagi na podłączone do sekatora przewody. Jego koszt nie jest tak wysoki jak sekatora elektrycznego, ale musimy się liczyć z wydatkiem kilkuset złotych.

Więcej w kategorii: Narzędzia ogrodowe

Narzędzia ogrodowe

Narzędzia ogrodowe

Każdy, nawet najmniejszy ogród, wymaga systematycznej pielęgnacji. Aby zabiegi upiększające nasze rabaty i grządki sprawiały…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>