Kamień naturalny w ogrodzie

26.04.2013

Kamień naturalny to chyba najstarszy materiał wykorzystywany w budownictwie. Najbardziej ceniony jest za swoją trwałość i niepowtarzalny charakter.

Kamień naturalny, możemy stosować niemalże do wykonania wszystkich elementów dekoracyjnych w naszym ogrodzie. Wykańcza się nim elewacje, cokoły, tarasy, schody, alejki, wykorzystuje się go do wznoszenia murów, na obrzeża rabat oraz stawów, itp.. Ponieważ kamień naturalny jest materiałem naturalnym musimy dobrze dobrać jego rodzaj do elementu, który chcemy wykonać, np.: na elewacje, podmurówki i ogrodzenia można stosować nie tylko kamienie twarde i zbite, jak granit czy bazalt, ale również te bardziej nasiąkliwe, jak wapień lub piaskowiec. W tym drugim wypadku nie możemy jednak zapomnieć o odpowiedniej izolacji przed nadmierną wilgocią.

Dekoracja ogrodu

Dekoracja ogrodu

Ścieżka kamienna w ogrodzie

Ścieżka kamienna w ogrodzie

 

 

 

 

 

 

Kamień naturalny jest materiałem dosyć drogim, dlatego nie musimy decydować się na wznoszenie całego muru z pełnego kamienia. Jest to materiał dosyć plastyczny, dlatego można z niego robić okleinę tzn. istniejący ceglany lub betonowy mur okleić kamiennymi płytkami. Oferowane są one w wielu kolorach i wymiarach, mają także różne faktury w zależności od sposobu wykończenia: łupane, fakturowane, szlifowane, itd. Kamienne płytki są doskonałym materiałem dekoracyjnym. Jeśli wykończenie całej elewacji domu płytkami z kamienia jest dla nas zbyt kosztowne, zdecydujmy się na oklejenie samej podmurówki lub tylko części ścian.

Jeśli chcemy samodzielnie położyć płytki z kamienia to pamiętajmy o odpowiednim przygotowaniu podłoża oraz zastosowaniu do ich klejenia specjalnego kleju o zwiększonej elastyczności, który przystosowany jest do mocowania płytek w miejscach szczególnie narażonych na odkształcenia związane ze zmianami temperatury oraz wilgoć.

Do wykończenia elementów znajdujących się na zewnątrz budynku trzeba także użyć elastycznej fugi: cementowej lub fugi epoksydowe. Podobnie jak elastyczne kleje także uelastycznione fugi są one odporne na działanie wysokich i niskich temperatur oraz trudnych warunków atmosferycznych.

Jak każdy materiał naturalny kamień jest budulcem niepowtarzalnym. Oznacza to, że nie znajdziemy dwóch takich samych kamieni, ani płytek z takim samym wzorem. Często nawet ten sam gatunek kamienia różni się od siebie barwą, dlatego decydując się na zakup kamiennych płytek dokładnie wyliczmy powierzchnię jaką chcemy nimi wyłożyć i postarajmy się zakupić potrzebną ilość materiału z „jednej partii”. Dokupowanie płytek w późniejszym terminie może być nieco ryzykowne.

Schody z kamienia naturalnego w ogrodzie

Schody z kamienia naturalnego w ogrodzie

Kamień naturalny jest materiałem najczęściej wykorzystywanym w naszym budownictwie.

piaskowiec – materiał porowaty (aby zniwelować pory i wgłębienia często pokrywa się go specjalną żywicą) i w porównaniu z innymi kamieniami stosunkowo miękki, wykorzystywany na elewacje, posadzki, jako okładzina ścian oraz kominków,

marmur – średnio twardy kamień, bardzo trwały, ale o wysokiej nasiąkliwości, stosowany głównie na okładziny elewacyjne oraz jako wykończenie ścian i podłóg,

 granit – twardy, o niskiej ścieralności i nasiąkliwości, odporny na wpływy atmosferyczne, najczęściej używany do wykończeń na zewnątrz domu, we wnętrzach najczęściej stosowany na elementy montowane w kuchni i łazience (najczęściej na blaty),

wapień – wapienie to skała o bardzo szerokim zastosowaniu: twarde wapienie mają zastosowanie jako podkład do budowy dróg, w ogrodach skały wapienne służą do tworzenia ogrodów skalnych, murków oporowych i ogrodzeń, bloki wapienne tnie się na płyty używane do wykańczania wnętrz i elewacji, na zewnątrz stosuje się go w postaci niewypolerowanych płytek i elementów łupanych,

łupek – kamień o niezwykłej twardości i wytrzymałości na mróz i wilgoć, używany głównie do wykończeń na tarasach i elewacjach.

Więcej w kategorii: Nawierzchnie

Alejki w ogrodzie

Ścieżka w ogrodzie

Wiesz już jak zaaranżować swój ogród. Znalazłeś już odpowiednie rośliny, rozplanowałeś rabaty, kupiłeś donice i…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

One thought on “Ścieżki w ogrodzie – kostka brukowa

  1. Kamień wygląda faktycznie ładnie, nawet w zeszłym roku ułożyłem z tego taką krótką ścieżkę od domowych drzwi do furtki. Na podwórze z tyłu domu szukam jednak czegoś innego, myślimy z żoną o betonie, które wygląda jak drewno. W sklepie widziałem małą wystawę z czegoś takiego, naprawdę robi wrażenie.