Choroby roślin w naszych ogrodach i szkodniki, które je wywołują

10.07.2012

Gdy rośliny przestają wypuszczać kwiaty a liście żółkną znaczy to, że rośliny chorują. Człowiek może zachorować poprzez rożnego rodzaju wirusy, a rośliny atakują szkodniki, które je niszczą. 

Wszyscy, którzy posiadają ogrody dążą do tego, aby ich ogród tętnił intensywnie zielenią, był wizytówką oraz robił wrażenie nie tylko na właścicielach, ale także na gościach, którzy będą nas odwiedzać, czy przechodnich. Aby nasze ogrody były piękne wymaga to poświęcenia, dużej ilości czasu i ogromu pracy. Niestety mimo naszych wysiłków nie mamy żadnej pewności co do tego, że nasze rośliny będą zdrowe, będą pięknie pachnieć i tętnić życiem. Bywa tak, że po prostu nasze rośliny przestają wypuszczać kwiaty, zanika ich porost, liście zaczynają być żółte czy po prostu nasza roślinność więdnie. Oznacz to, że rośliny chorują.

choroby roślin

choroby roślin fot. es.wikipedia.org

Człowiek może zachorować poprzez rożnego rodzaju wirusy, a rośliny atakują szkodniki, które je niszczą. Takich szkodników, które dewastują naszą prace i wysiłek jest sporo. Nie zawsze dostępne preparaty czy różne sposoby uchronią naszą roślinę. Szkodnikiem takim może być mszyca, która najczęściej atakuje młode rośliny i ich łodygi oraz liście, wysysając sok z rośliny i osłabiając ją. Kolejną plagą naszych ogrodów są tak zwane przędziorki  czyli małe pajączki atakujące najczęściej drzewa ogrodowe. Wysysają one z liści sok po czym liście opadają, żółkną i obumierają. W podobny sposób swoją ofiarę atakują gąsienice motyli.

Szkodniki nie rzadko osiadają się na pąkach liści i kwiatów, a w dalszej fazie przedostają się do owoców, niszcząc je. Takie spustoszenie sieją szkodnikizwojkówki czy miodówka jabłoniowa. Wciornastki to pasożyt, który bardzo często atakuje młode rośliny, liście i pędy. Kiedy już żeruje na naszej roślinności pojawia się kolor srebrzysty najczęściej w postaci plamek. Kiedy na liściach kwiatów, roślin pojawiają się wygryzione dziury możemy podejrzewać, że zostały zaatakowane przez chrząszcze, gąsienice motyli, czy ślimaki. Objawy choroby roślin są typowe dla tych intruzów.

mszyce i ich naturalny wróg biedronka

mszyce i ich naturalny wróg biedronka fot. vegipm.tamu.edu

Są również szkodniki, które tak niszczą naszą roślinność, że nie zauważamy zmian na nich, ponieważ dobierają się one do korzenia roślin żerując w glebie. Na przykład takim szkodnikiem są larwy chrząszczy. Występują również różnego rodzaju choroby grzybowe. Bardzo duży wpływ na choroby grzybowe ma wilgoć. Kiedy podlewamy starajmy się robić to tak, aby nie moczyć liści roślin. Na przykład mączniak prawdziwy atakuje młode pęki i owoce po czym liście roślin zasychają. Ma to również duży wpływ na rozwój porostu rośliny. Występuje on w postaci mączystego białego nalotu widocznego na liściach naszych roślin. Jest również mącznik rzekomy, który poraża liście, a te bardzo szybko opadają. Rozpoznamy go plamach koloru brązowego, które pojawiają się na liściach naszych roślin. Bardziej plądruje i opustoszą nasze ogrody niż mącznik prawdziwy.

Występuje również szara pleśń, która po osadzeniu się na roślinach wytwarza szary nalot grzybni, a z czasem powstają skupiska wirusów. Jeśli na naszych roślinach pojawia się żółtawoczerwone plamy, a od spodu rośliny są widoczne skupiska zarodników to możemy podejrzewać, że naszą roślinę dopada choroba tak zwana rdza. Fytoftoroza to choroba, która atakuje naszą roślinność od korzeni, po czym szybko postępuje i atakuje górne części roślinności. Jest w stanie w kilkanaście dni doprowadzić naszą roślinność do obumarcia. Jak widać szkodników naszej zieleni jest mnóstwo. Musimy więc bacznie się przyglądać roślinom czy nic z nimi nie zaczyna się dziać, czy nie zaczynają chorować. Gdy tak się zdarzy reagujmy, bo zieleń jest piękna. To zdecydowanie większa część naszego otoczenia, a także świeże powietrze i tlen. Szkodniki zatem należy zwalczać bezlitośnie.

 

 

Więcej w kategorii: Pielęgnacja ogrodu

Dodaj komentarz

One thought on “Szkodniki w ogrodzie – jak sobie z nimi radzić?

  1. Ja grabie liście standardowo. Uzywam grabi, takich większych i szerszych z Cellfast. Zawsze to sporo ruchu a przy mojej siedzącej pracy to nawet wskazane się poruszać