Drzewa owocowe i ich pielęgnacja

29.06.2012

Drzewa owocowe są nieodłącznym elementem każdego ogrodu. Dziś najczęściej wkomponowuje się je w całość ogrodu a pielęgnacja, mimo że skomplikowana przynosi wymierne efekty. 

Współcześnie bardzo często wkomponowane są one w cały jego krajobraz, stanowią  ozdobę jak i nieocenione źródło zdrowych i pysznych owoców, znacznie różniących się smakiem od tych zakupionych w sklepach, więc naprawdę warto pokosić się o posadzenie gruszy czy jabłoni w naszym ogrodzie. Jednak jak wszystko co żyje i ma wydawać oczekiwany plon drzewa owocowewymagają odpowiedniej dbałości i pielęgnacji.

owoce czereśni

owoce czereśni fot. sxc.hu

Pierwszym bardzo ważnym elementem jest odpowiednie umiejscowienie drzewa należy, wybrać miejsce słoneczne gdzie posadzone już drzewa nie będą przysłaniały nowemu światła słonecznego. Sadzenia wybranych drzewek owocowych należy dokonać jesienią na przełomie września i października lub wiosną w marcu tuż po ustaniu pierwszych mrozów. Drzewka sadzimy dość głęboko zasypując obficie korzenie. Pielęgnacja drzewek owocowychskłada się z kilku czynników, przycinania, nawożenia, nawadniania, opryskiwania i zwalczania, chorób i owadów, oraz innych zabiegów pielęgnacyjnych.

drzewo brzoskwiniowe

drzewo brzoskwiniowe fot. wikieducator.org

Zasadniczym elementem pielęgnacji drzewek owocowych jest jednak ich przycinanie. Czas przycinania jest uzależniony od tego kiedy drzewo zostało posadzone jeśli zrobiliśmy to jesienią przycinamy wiosną, jeśli posadziliśmy drzewko wiosną do przycinania zabieramy się zaraz po posadzeniu. W przypadku młodych drzewek zaczynamy od skrócenia tej gałęzi, która będzie stanowić pień, następnie pozbywamy się gałązek uszkodzonych oraz tych, które znajdują się poniżej 50 cm nad ziemia drzewka. Należy pamiętać, że wiosennego przycinania wymagają nie tylko młode sadzonki, ale również stare drzewa owocowe. Ten rodzaj przycinki nazywamy prześwietlaniem, natychmiast pozbywamy się gałęzi połamanych oraz tych, które na siebie zachodzą na siebie, niekiedy konieczne jest również usuniecie całego czubka korony aby umożliwić dostęp światła.

Pielęgnacja drzew owocowych polega również na odpowiednim nawożeniu młode drzewa owocowe zasilamy zarówno nawozem naturalnym np. obornikiem lub kompostem oraz nawozami sztucznymi, powinny być to dwie niewielkie dawki. Najlepszym czasem na nawożenie młodych drzew jest maj bowiem młode drzewa w pierwszym roku nigdy nie wydają plonu. Stare drzewa zaleca się zasilać jedynie nawozami naturalnymi. Kolejnym elementem pielęgnacji drzewek owocowych jest ich nawadnianie dotyczy to jednak wyłącznie młodych drzewek bowiem stare drzewa, mają silny system korzeniowy i same pobierają odpowiednie substancje z gleby. Wzrost i kwitnienie drzew należy wnikliwie obserwować ponieważ w razie wystąpienia szkodników czy chorób niezbędne jest zastosowanie odpowiednich oprysków.

Już ostatnim etapem pielęgnacji drzewek owocowych jest ich zabezpieczenie przed przymrozkami, możemy dokonać tego poprzez usypanie niewielkiego kopczyka z ziemi, kompostu  lub na nawozu, na koronę młodego drzewka dobrze jest nałożyć, obecnie powszechnie dostępne fizelinowe kapturki, które zaraz po wiosennych roztopach należy usunąć. Stare drzewa na zimę malujemy roztworem  wapna i wody ten sam z zabieg możemy wykonać w czasie przycinania gałęzi. Aby odpowiednio pielęgnować zarówno drzewa owocowe jak i pozostałe rośliny w naszym ogrodzie niezbędne nam będzie kilka podstawowych narzędzi: sekator koniecznie dobrze zaostrzony, nożyce ogrodowe manualne lub spalinowe, opryskiwacz plecakowy z przedłużaną lancą, piła ręczna, chociaż zdecydowanie łatwiej pracuje się spalinową, wiadro plastikowe do sporządzania roztworów, widły,  szpadel, rękawice i maska ochronna aby uniknąć szkodliwego wpływu ewentualnych oprysków. Jak można wywnioskować prowadzenie sadu nie jest rzeczą prostą, ale można wierzyć lub nie trud naprawdę się opłaca bowiem odpowiednio pielęgnowane drzewa wydają naprawdę duży plon. Drzewa cieszą nasze oko i zadowalają podniebienia.

Więcej w kategorii: Pielęgnacja ogrodu

Dodaj komentarz

One thought on “Szkodniki w ogrodzie – jak sobie z nimi radzić?

  1. Ja grabie liście standardowo. Uzywam grabi, takich większych i szerszych z Cellfast. Zawsze to sporo ruchu a przy mojej siedzącej pracy to nawet wskazane się poruszać