Grudzień w ogrodzie

01.11.2012

Grudzień w ogrodzie wbrew pozorom nie jest miesiącem odpoczynku. Właściwie mimo tego, co przekazywała nam pani na języku polskim o naturalnym cyklu, podczas którego w zimie należy odpoczywać, wydaje się, że czasy się zmieniły.

Nie tylko w tym sensie, że gdy nagle w zimie robi się ciemno o godzinie szesnastej, a my przez przypadek jesteśmy już w domu, wtedy zabieramy się za miliony różnych rzeczy, tylko nie za odpoczynek. Taki już jest efekt naszego szybkiego życia w nowoczesności.

Dom i ogród zimą

Dom i ogród zimą

Nawet ogród nie daje nam chwili odpoczynku podczas grudniowych dni. Wydawałoby się na pierwszy rzut oka, że wszystkie rośliny są całkowicie martwe, zero liści, blade kolory zieleni roślin zimozielonych. Wszystko to nie nastraja nas zbyt optymistycznie. I nawet jeśli chcemy zawsze dla naszych roślin w ogrodzie jak najlepiej i bardzo o nie dbamy, do wiosny wydaje się tak daleko, że często nie mamy ochoty przeprowadzać jakichkolwiek prac.

A trzeba przyznać, że prace w ogrodzie w tym miesiącu nie są wcale ciężkie, pracochłonne czy wymagające dużej ilości wolnego czasu. Wystarczy tylko w miarę racjonalnie podejść do tematu i uświadomić sobie, że to, co zrobimy w grudniu, a co nie wymaga dużo pracy, zaowocuje (często dosłownie!) w następnym roku. Idąc więc do ogrodu z tą właśnie myślą, będzie nam na pewno dużo przyjemniej.

Drzewo w zimie

Drzewo w zimie

Cóż jednak robić w ogrodzie, gdy już się do niego wybierzemy przedzierając się niezdarnie przez góry śniegu i pola lodowe? Przede wszystkim zacznijmy od tego, by sprawdzić grubość pokrywy śnieżnej w miejscach gdzie znajdują się róże oraz pozostawione na zimę w ziemi byliny. Jeśli pokrywa wydaje się zbyt mała, podsypmy kolejną warstwę śniegu. Da nam to pewność, że rośliny nie zmarzną przy największych mrozach, a śnieg dodatkowo będzie je wtedy ochraniał.

Poza tym należy również udeptać śnieg pomiędzy krzewami. Co to ma na celu? W ten prosty sposób, niskim nakładem sił zniszczymy wszystkie mysie korytarze. Podobny cel osiągniemy jeśli odgarniemy śnieg ze ścieżek. Niektórym może wydawać się to dziwne, że odgarniamy śnieg z nawet nieuczęszczanych w zimie ścieżek, jednak jest to od lat praktykowany i bardzo skuteczny sposób.

Zima w ogrodzie

Zima w ogrodzie

Nie zapominajmy również o doglądnięciu naszego stawu lub oczka wodnego. Jeśli ma powyżej 90 centymetrów głębokości przez całą zimę staw żyje. Jakie jednak czekają o tej porze niebezpieczeństwa? Przede wszystkim głównym problemem dla organizmów żyjących w wodzie jest znikoma ilość tlenu dostającego się do wody. W połączeniu z gazami wytwarzanymi przez gnijące w wodzie rośliny stwarza to bardzo niebezpieczną dla różnych stworzeń mieszankę. Jaki jest najprostszy sposób na uzupełnienie poziomu tlenu w stawie lub w małym oczku wodnym? Najłatwiej po prostu na powierzchni wody umieścić spory, płaski kawałek drewna lub też kawałek gąbki, która będzie łącznikiem pomiędzy wodą a powietrzem. W ten sposób nastąpi wymiana gazowa w wodzie, co przyczyni się oczywiście do lepszego stanu wszystkich żywych organizmów.

Jeśli wykonaliśmy wszystkie powyższe czynności, możemy mieć w końcu prawo do chwilowego odpoczynku. Cóż jednak zrobić, gdy nagle śnieg stopnieje i nadejdzie duża fala bardzo mocnych mrozów? Wtedy ponownie musimy udać się do ogródka i zrobić mały przegląd. Szczególnie na mrozy narażone są młode drzewka owocowe i krzewy. Starsze, kilkuletnie, zdążyły wytworzyć już grubą korę, która skutecznie ochrania drzewo przed niskimi temperaturami. Młodsze natomiast należy zabezpieczyć albo starymi liśćmi, albo też obłożyć warstwą obornika, który skutecznie wytworzy ciepło wokoło rośliny. Tak zabezpieczone zimą przed mrozem młode drzewka z pewnością szybko obudzą się na wiosnę do głębokiej wegetacji.

Więcej w kategorii: Pielęgnacja ogrodu

Dodaj komentarz

One thought on “Szkodniki w ogrodzie – jak sobie z nimi radzić?

  1. Ja grabie liście standardowo. Uzywam grabi, takich większych i szerszych z Cellfast. Zawsze to sporo ruchu a przy mojej siedzącej pracy to nawet wskazane się poruszać