Szkodniki w ogrodzie – jak sobie z nimi radzić?

18.05.2013

Zdrowe i odpowiednio pielęgnowane rośliny są prawdziwą ozdobą ogrodu. Jednak szkodniki mogą popsuć szyki najbardziej wytrawnym ogrodnikom. 

Każdy właściciel ogrodu chce aby było w nim jak najwięcej zieleni. Dlatego też we własnych ogrodach sadzimy różnego rodzaju roślinność. Są to kwiaty, drzewka, żywopłoty, trawniki, czy inne rodzaje roślin, które dają zdrowe powietrze. Nie zawsze niestety jest tak, że nasze roślinki rosną i rozwijają się. Bardzo dużym zagrożeniem dla roślinności są niepożądane działania różnych rodzajów szkodników.

szkodniki roślin

szkodniki roślin fot. perfectgardeningtips.com

Takimi szkodnikami, które najczęściej atakują roślinność są mszyce, norniki czy karczowniki. Kiedy nasza zieleń zostanie zaatakowana przez szkodniki, natychmiast widać to po roślinach. Na przykład liście kwiatów więdną, zdecydowanie wolniejszy i słabszy jest ich porost czy po prostu dana roślina nie wypuszcza kwiatów. Bardzo ciężkim procesem jest wyplenienie szkodników z naszego ogrodu. Natomiast nie jest tak, że nie jest to nie niemożliwe. Bardzo ważne jest to aby po stwierdzeniu ze naszym roślinom coś dolega w miarę szybko zareagować, gdyż zwiększa to szansę,  że wyplewimy szkodniki, a nasze rośliny będą się rozrastały i pięły w górę.

Bardzo często w takich sytuacjach sięgamy po różnego rodzaju środki chemiczne, które są dostępne obecnie na naszym rynku. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że większość tych środków, która zmniejsza ilość szkodników jednocześnie niszczy także rośliny. Nie tylko środki chemiczne mogą przegonić naszego intruza. Jednymi z najczęściej atakujących roślinność szkodnikamisą mszyce, które osiadają na liściach czy łodygach najczęściej młodych roślin. Musimy być bardzo uważni, gdyż ten intruz jeż również zagrożeniem dla ludzi, poprzez wywoływane choroby typu wirusowego. Mszyce bardzo szybko atakują roślinność, która rośnie sobie obok tej, którą zaatakowała. Występuje duże ryzyko pojawienia się tego gatunku szkodnika na roślinach, które rosną w wysokich temperaturach, gdzie niestety są znacznie małe opady jak i na roślinach, które bardzo często nawozimy. Jeżeli mszyce na naszej zieleni nie rozprzestrzeniły się na dużą skale dobrym sposobem na ich zwalczanie jest puścić duże ciśnienie jednocześnie je spłukując. Ewentualnie możemy zarażone pędy naszych roślin po prostu palić.

ślimaki w ogrodzie

ślimaki w ogrodzie fot. www.karorigardencentre.co.nz

Występują również intruzy w postaci pająków, które osiadają na liściach naszych roślin i kwiatów. Często występującymi szkodnikami ogrodowymi są ślimaki. Ślimak żarłoczny to pasożyt, który niszczy naszą roślinność. Najczęściej osiadają na liściach naszych kwiatów. Skupisko takich ślimaków występuje pod różnymi deskami, cegłami, które leżą na naszej posesji. Najlepszym sposobem na ich wypędzenie jest posprzątanie ogrodu z tego typu materiału, gdyż te pasożyty mają pod tym skupiska, a następnie likwidacja ich kryjówek. Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania naszych roślin możemy też nasze rośliny i rabaty w koło wysypywać żwirem gatunku gruboziarnistego.

Choroba grzybowa to kolejna plaga naszych ogrodów. Do najczęściej występujących zaliczamy mączniaki, rdze, zgniliznę czy szarą pleśń, która wnika w nasze rośliny. Na tego typu pasożyty stosujemy środki chemiczne w postaci opryskiwania roślin. Aby im zapobiec takie opryskiwanie musi się odbyć na zdrowych roślinach, a nie wtedy gdy zostaną one zaatakowane przez grzybice ponieważ będzie już za późno. Jak widać są sposoby na walkę z pasożytami niszczącymi naszą roślinność. Jednak nie mamy żadnej pewności, że którakolwiek  z tych metod, czy środek chemiczny ochroni naszą roślinność. Szkodnikami naszych ogrodów, a jednocześnie roślin są także krety czy wiele innych gatunków zwierząt. Temat ten nie ma w zasadzie granic i można byłoby opisywać tutaj wiele rodzajów zagrożeń.

Znam również opinie, że szkodnikami ogrodów są dzieci, które zatracone w zabawie niszczą rabaty, warzywa i owoce ale to już pojęcie względne i każdy ma na ten temat swoje zdanie.

 

Więcej w kategorii: Pielęgnacja ogrodu

Dodaj komentarz

One thought on “Szkodniki w ogrodzie – jak sobie z nimi radzić?

  1. Ja grabie liście standardowo. Uzywam grabi, takich większych i szerszych z Cellfast. Zawsze to sporo ruchu a przy mojej siedzącej pracy to nawet wskazane się poruszać