Jesień w ogrodzie – przygotowanie ogrodu do zimy

03.11.2013

Bardzo często wydaje się nam, że przygotowanie ogrodu do zimy nie jest konieczne. Natura jest bowiem tak doskonała w swoich mechanizmach, że najlepiej jest, jeśli zostawimy jej wolną rękę i nie będziemy za bardzo się wtrącać. 

Z reguły takie podejście do tematu jest bardzo wygodne, ale czy  skuteczne? No już chyba niezupełnie. Jak wiec powinno wyglądać prawidłowe przygotowanie  ogrodu do zimy?

Różnorodność roślin,  stawia przed nami bardzo trudne zadania.  Poza tym coraz rzadziej udaje nam się przewidzieć, jaka będzie zima w tym roku. Naturalne sygnały są coraz mniej widoczne, górale zaczynają strzelać na chybił trafił, a w klimacie dochodzi coraz częściej do takich anomalii, że nawet nie warto się zajmować przewidywaniami. Jest to zwykłe wróżenie z fusów. Jesień w ogrodzie powinna być wiec porą rozsądnych prac w ogrodzie.

Jesień w ogrodzie

Jesień w ogrodzie

Przygotowanie ogrodu do zimy

Najlepszą metodą jest dobre przygotowanie ogrodu do zimy. Mimo tego, że wydaje nam się, że nic w grudniu czy styczniu stać się im nie może, to najczęściej niestety popełniamy błąd. Dobrze przygotowane do mrozów i innych niesprzyjających warunków rośliny dają nam gwarancję odpowiedniego rozpoczęcia przez nie wegetacji w sezonie wiosennym, a także odpowiedniej jakości owocowanie w lecie i wczesną jesienią.

Dla wiele osób, nawet wśród doświadczonych ogrodników, zaskakuje,  że specjaliści w ramach jesiennych prac ogrodowych, radzą podlewać rośliny, w miesiącach, gdzie jeszcze nie ma mrozu. Szczególnie zwracają oni uwagę na to, by regularnie podlewać rośliny w październiku i listopadzie. Można by powiedzieć, że są to wyssane z palca wymysły i bzdury do potęgi. Tym razem jednak nie. Specjaliści radzą, by podlewać przede wszystkim rośliny zimozielone. Głównie w dni suche (to, że jest nieprzyjemnie i zimno na dworze, a i szybko robi się ciemno nie znaczy wcale, że ziemia jest dostatecznie nawilżona), gdy nie musimy martwić się o zalanie korzeni. Spokojnie możemy sobie pozwolić na podlewanie tak duże, aż do powstania kałuż. Z kolei w dni deszczowe przy silnym wietrze woda szybko wsiąka do gleby, a także szybko z niej paruje lub jest wysuszana przez wiatr. Również wtedy musimy pamiętać o podlewaniu (tyle, że już mniej obfitym).

W ramach jesiennych prac w ogrodzie, należy szczególnie  zadbać o wrażliwe na mróz gatunki roślin – na przykład róże pnące , cedry czy gatunki bardziej egzotyczne. Najlepszym sposobem, stosowanym od lat w ogrodnictwie, jest zabezpieczanie roślin przed zimą poprzez stosowanie tzw. chochołów. Matami słomianymi osłaniamy głównie pnie, słomę możemy zastąpić tekturą. Staranne zabezpieczenie jest najlepszą ochroną przed największymi mrozami. Pamiętajmy, że właściwe przygotowanie ogrodu do zimy zostanie nagrodzone wspaniałą wegetacją roślin na wiosnę.

Bielenie drzewa

Bielenie drzewa

Ciekawą formą zabezpieczania roślin przed zimą jest również ściółkowanie. Podobnie jak tworzenie chochołów metoda ta jest znana już od pokoleń i nadal wykorzystywana z powodzeniem w różnego rodzaju ogrodach – niezależnie od ich lokalizacji czy warunków glebowych. W miesiącach poprzedzających zimę, a także pod koniec zimy, gdy słońce zaczyna wytwarzać coraz wyższą temperaturę, woda szybko paruje z gleby. Można ograniczyć jej parowanie i zatrzymać ją w ziemi tak, by rośliny mogły czerpać z niej siłę do życia. Ściółkowanie jest  idealną metodą przygotowania ogrodu do zimy. Korę sosnową, surową lub kompostowaną, należy rozrzucić wokół pnia rośliny. Z czasem nie tylko będzie ona zatrzymywała wilgoć w ziemi, ale również przyczyni się do wzrostu wartości mineralnych. Korę co jakiś czas należy uzupełniać, gdyż jej warstwa cały czas będzie się zmniejszać z powodu rozkładu.

Niebezpieczne, szczególnie dla drzewek owocowych, ale i krzewów są odwilże. W zależności od zimy mogą występować głównie pod koniec lutego i w marcu. Wysokie temperatury utrzymujące się kilka dni powodują, że drzewa i krzewy zaczynają puszczać soki. Po tym okresie przychodzi jednak znowu okres mrozów i wtedy zaczynają się nasze problemy. Rośliny na przykład nie kwitną na wiosnę, a później nie owocują. Dobrą metodą zapobiegania takiemu procesowi, a może bardziej dokładnie – neutralizowania jego skutków jest bielenie drzew. Kora bielona kredą wolniej się nagrzewa niż kora o ciemnych odcieniach. Dzięki temu nie jest tak wrażliwa na działanie promieni słonecznych. Bielenie można zacząć już nawet w grudniu.

Więcej w kategorii: Pielęgnacja ogrodu

Dodaj komentarz

One thought on “Szkodniki w ogrodzie – jak sobie z nimi radzić?

  1. Ja grabie liście standardowo. Uzywam grabi, takich większych i szerszych z Cellfast. Zawsze to sporo ruchu a przy mojej siedzącej pracy to nawet wskazane się poruszać