Kalendarz biodynamiczny

02.07.2012

Dla wielu z nas określenie kalendarz biodynamiczny brzmi dosyć enigmatycznie zupełnie niesłusznie, ponieważ jest to niezmiernie przydatne dla ogrodnika i rolnika „narzędzie”.

Możemy go również z powodzeniem wykorzystać planując prace w naszych przydomowych ogródkach. Za prekursorów w tej dziedzinie należy z całą pewnością uznać starożytnych Rzymian. Jako pierwsi zauważyli, że poszczególne  fazy księżyca mają wpływ na wzrost roślin Kalendarz biodynamiczny opracowywany jest na podstawie obserwacji Księżyca oraz pozostałych ciał niebieskich. W życiu codziennym używamy kalendarza opracowywanego na podstawie ruchów słońca dzięki temu doba podzielona jest na godzinny, minuty a rok na dni. W przypadku kalendarza księżycowego na podstawie którego powstaje kalendarz biodynamicznyjest nieco inaczej, bowiem miesiąc trwa ok 28 dni jest to jednak czynnik zmienny, zależny od konkretnego roku.

ogród

ogród fot. wikimedia.org

W  opracowywaniu  kalendarza biodynamicznego bierze się pod uwagę fazy księżyca w odniesieniu do wszystkich czterech żywiołów wody, ognia, powietrza i ziemi, uwzględnia się również wpływ konstelacji gwiazd i znaków zodiaku. Kalendarzu biodynamicznym znajdziemy informacje dotyczące zarówno siewu, sadzenia zbioru jak i pielęgnacji roślin. Podzielony jest on zwykle jak zwyczajny kalendarz na miesiące i dni, przy każdym konkretnym dniu znajduje się informacja czy jest to dzień korzystny czy tez nie. Oznaczone są również pory dnia a nawet i godziny. Stosując się do porad zawartych w tym kalendarzu unikniemy chorób i zwiększymy wydajność naszych roślin to naprawdę nie są żadne czary tylko naukowe obserwacje oparte na tysiącletnich doświadczeniach. Kalendarz biodynamiczny możemy zakupić w formie papierowej niemalże w każdym kiosku, lub zajrzeć na ogrodnicze strony internetowe, wiele z nich prowadzi swój własny kalendarz biodynamiczny.

zioła w ogrodzie

zioła w ogrodzie fot. wikimedia.org

Różne wydawnictwa oferują nam kalendarze biodynamiczne jednak  najbardziej godnym polecenia jest kalendarz pochodzącej Niemiec i niestety w tym roku zmarłej Marii Thun. Uznawana była ona za jednego z najlepszych biodynamików na świecie. Swoją przygodę w tej dziedzinie rozpoczęła już jako dziecko na farmie w, której mieszkała  i gdzie jej ojciec sprawował funkcje siewcy to właśnie od niego zdobyła pierwsze cenne informacje .W późniejszych latach podjęła edukacje na rożnego rodzaju kursach rolniczych aby w końcu trafić pod skrzydła słynnego biodynamika Rudolfa Steinera. Zdobytą wiedzę wykorzystywała początkowo w gospodarstwie ojca prowadząc eksperymenty na nasionach rzodkiewki. Lata własnych doświadczeń uczyniły ją ekspertem tej dziedzinie i zmotywowały do stworzenia „Dni Siewu”- kalendarz biodynamiczny ta jakże popularna pozycja wydawana była w kilku językach.

W pozycji tej znajdziemy nie tylko daty korzystnego wysiewu konkretnych roślin z uwzględnieniem wpływu znaków zodiaku, trygonów- czyli gwiazdozbiorów stworzonych przez  trzy znaki. Autorka w swoich rozważaniach wysnuwa również tezę, iż na wzrost roślin mają również duży wpływ zmienne impulsy kosmiczne. Dokonała ona swoistego podziału roślin na rośliny korzeniowe, liściowe, kwiatowe i owocowe wg tej klasyfikacji opisuje ona poszczególne dni roku. Wyodrębniła również pojęcie dni niekorzystnych, w których absolutnie nie należy dokonywać żadnych prac ogrodniczych, co jak twierdziła związane jest z pozycjami księżyca. W „Dniach Siewu” = kalendarz biodynamiczny, znajdziemy również ogólne informacje ogrodnicze wskazówki dla pszczelarzy, kiedy i jak dokonywać oprysków na konkretne szkodniki. Śmierć tak wspaniałego naukowca jest ogromną stratą dla nas i całego ogrodniczego świata. Maria Thun pozostawiła jednak po sobie bagaż doświadczeń, obserwacji i informacji, które z pewnością wykorzystają następne pokolenia.

 

Więcej w kategorii: Pielęgnacja ogrodu

Dodaj komentarz

One thought on “Szkodniki w ogrodzie – jak sobie z nimi radzić?

  1. Ja grabie liście standardowo. Uzywam grabi, takich większych i szerszych z Cellfast. Zawsze to sporo ruchu a przy mojej siedzącej pracy to nawet wskazane się poruszać