Kalendarz prac – letni trawnik

16.12.2011

Prace rozpoczęte przy pielęgnacji naszego trawnika wiosną, należy kontynuować także w miesiąca letnich. Oto jak powinniśmy zadbać o naszą zieloną murawę.

Trawnik w czerwcu

Letni trawnik trzeba kosić jak najczęściej, jeżeli jest ciepło i wilgotno to nawet z częstotliwością co 2 – 3 dni.

W czerwcu rozpoczyna się okres bardzo ciepłych dni (jest to zresztą miesiąc w którym dni są najdłuższe w całym roku), w związku z tym trawę musimy dodatkowo podlewać, szczególnie, gdy jest gorąco i sucho.

Ogród wiosną

Ogród wiosną

Na początku lata powinniśmy zasilić murawę nawozem azotowym, pamiętając, że po rozsypaniu nawozu letni trawnik należy bardzo intensywnie podlać. I oczywiście pamiętajmy o stałym usuwaniu chwastów.

Trawnik w lipcu

Podobnie jak w czerwcu, trawnik powinniśmy bardzo często kosić, a jeżeli planujemy wyjazd na dłuższe wakacje zadbajmy o to, aby robił to za nas ktoś z rodziny lub znajomych. Koszenia nie powinniśmy zaniedbywać, gdyż zbyt przerośniętą trawę ciężko potem doprowadzić do porządku.

Letnie miesiące mogą obfitować w upały i długie okresy suszy, dlatego należy w tym czasie szczególnie zadbać o regularne nawadnianie trawnika. Uwaga! Podczas naprawdę dużych upałów podlewamy trawnik tylko rano. Jeżeli pomimo podlewania nasza murawa nadal żółknie, powinniśmy zastosować dodatkową dawkę nawozów o zwiększonej ilości azotu.

Sierpień

Pod koniec lata trawa nie rośnie już tak szybko jak w poprzednich miesiącach, więc można ją kosić rzadziej. Nadal jednak musimy pamiętać o jej regularnym podlewaniu.

W sierpniu możemy zafundować naszemu trawnikowi ostatnią dawkę nawozów azotowych (nie należy ich stosować w późniejszych miesiąca, gdyż może to spowodować osłabienie trawy i obniżenie jej odporności na mróz).

Jeżeli nasz trawnik jest używany bardzo intensywnie to pod koniec lata powinniśmy zastosować na nim nakłuwanie widłami lub zabieg tzw. wertykulacji, polegający na pionowym cięciu darni. Płytkie pionowe cięcie trawnika ma na celu częściowe usunięcie próchnicy powierzchniowej i poprawia dopływ powietrza, wody oraz składników pokarmowych do korzeni naszego trawnika. Zabieg ten wykonuje się zazwyczaj za pomocą specjalnego urządzenia zwanego wertykulatorem.

Więcej w kategorii: Pielęgnacja ogrodu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>