Kalendarz prac – wiosenny trawnik

23.03.2014

Trawnik to centralne miejsce każdego ogrodu i nie możemy ograniczać się jedynie do zabiegów pielęgnacyjnych polegających na jego koszeniu. Aby pięknie rósł musimy o niego zadbać. Oto prace, które powinniśmy wykonać na wiosnę.

Grabienie liści

Grabienie liści

Marzec

Jeżeli śnieg już stopniał i codziennie utrzymuje się dodatnia temperatura nasz trawnik rozpoczyna proces wzrostu. Nie przystępujmy jednak od razu do jego koszenia wiosennego trawnika – najpierw zacznijmy od wiosennych porządków tzn. uprzątnijmy z murawy resztki, które pozostały po jesiennych liściach i zimowych mrozach.

W tym okresie ubytki powstałe w trawniku powinniśmy uzupełnić mieszanką traw o podobnym składzie, który wysiewaliśmy poprzednio. Przedtem ziemię trzeba odpowiednio spulchnić, by nasiona dobrze się ukorzeniły.

Bywa, że podczas zimowych mrozów kępki traw są wypychane do góry, a ich korzenie tracą kontakt z glebą, efektem czego trawa usycha. Aby temu zapobiec w marcu powinniśmy zastosować tzw. wałowanie, czyli dociskanie korzeni do gleby (można do tego celu wykorzystać specjalne walce dostępne w sklepach ogrodniczych). Gdy trawa jest już dosyć wysoka możemy dokonać pierwszego koszenia, pamiętając przy ty, aby koszona murawa była sucha (nie kosimy wilgotnej trawy).

Koszenie trawnika

Koszenie trawnika

Kwiecień

Środek wiosny to doskonały czas na przygotowanie gleby pod nowy trawnik. Nasiona możemy posiać, gdy jest ciepło i sucho.

W przypadku starszych trawników kwiecień jest już okresem, w którym rozpoczynamy regularne, cotygodniowe koszenie murawy (nie krócej niż na 2 – 3 cm). Sprzyja to krzewieniu się trawy, przez co będzie ona gęsta i bardzie odporna na deptanie.

Poza systematycznym koszeniem trawnik trzeba także nawozić. W tym miesiącu możemy wysiać pierwszą wiosenną dawkę nawozów.

Jeżeli na naszym trawniku pojawiły się kępki mchu powinniśmy go posypać cienką warstwą piasku, a następnie, po upływie ok. 2 tygodni, wygrabić obumarłe mchy.

Maj

Pełnia wiosny to czas, gdy wszystkie rośliny, także nasz trawnik wchodzą w okres bardzo intensywnego wzrostu. Koszenie murawy powinno więc odbywać się, w zależności od potrzeb, co 4 – 7 dni. Intensywny wzrost dotyczy niestety także pojawiających się na trawników chwastów. Jedynym w pełni ekologicznym sposobem na ich pozbycie się jest wyrywanie chwastów ręcznie, przy wykorzystaniu wszelkich dostępnych w tym celu narzędzi ogrodowych. Jeżeli taka metoda zawiedzie, możemy sięgnąć po środki chemiczne i zastosować hebicydy.

Wiosenne deszcze powinny być wystarczającym nawodnieniem naszego trawnika, ale w przypadku dłuższych okresów bez opadów, warto dodatkowo go podlewać.

Maj to również doskonały moment na założenie tzw. łąki kwietnej. Jeżeli zdecydowaliśmy się na wprowadzenie takiego rozwiązania do naszego ogrodu, to teraz nadszedł czas wysiewania nasion traw i kwiatów.

Więcej w kategorii: Pielęgnacja ogrodu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>