Rośliny i ich sąsiedztwo

11.06.2012

Natura dawno temu wymyśliła jak zwalczać szkodniki i wyposażyła rośliny w odpowiednie narzędzia do obrony.  Jak okazuje się dobrze dobrane sąsiedztwo roślin możne nam pozwolić uniknąć stosowania inwazyjnych środków do ich ochrony, ponieważ cebula czy czosnek, posadzone przy warzywach, odstraszają robactwo.

Każdy, kto choć raz w życiu miał ambitny pomysł na stworzenie w pełni ekologicznego i zdrowego ogrodu pełnego warzyw, owoców, ziół i kwiatów zapewne szybko chciał go wcielić w życie. Zaczynało się zapewne od kawałka ziemi – popularnej działki – na której miało wyrosnąć wszystko to, co najlepsze. Wszystko, czego już dzisiaj nie możemy kupić w normalnych sklepach, a i na targowisku jest o to coraz gorzej. Chodzi oczywiście o zdrową żywność.

ekologiczna plantacja truskawek

ekologiczna plantacja truskawek fot. sxc.uh

Wkopanie drzewek, posadzenie roślin czy ich wysiew nie jest trudne. Trudności zaczynały jednak z reguły w momencie, gdy albo rośliny nie chciały rosnąć, rosły bardzo słabo, nie miały owoców lub pojawiły się na nich szkodniki, które wszystko oczywiście zniszczyły. A przed ich pojawieniem wydawało się, że na sto procent plon będzie całkiem bogaty.

Wielu w tym momencie zniechęciłoby się do chęci posiadania ogrodu i wróciło do żywności z targowisk, bazarów czy supermarketów. Wiele osób postawiło raczej na półśrodki – jeśli roślina nie rosła lub wydawała słaby plon, wtedy w grę szły sztuczne nawozy. Jeśli pojawiły się choroby czy szkodniki – w grę szły opryski. Wszystko właściwie było w porządku, gdyby nie to, że dary ogrodu nadal były tą samą skażoną chemicznie żywnością, jak ta, kupowana w supermarketach. Półśrodki nigdy nie są zbyt skuteczne.

Jakie jest rozwiązanie, które nawet przy małym doświadczeniu w ogrodnictwie możemy zastosować, by pozbyć się chociaż części problemów? Czy jesteśmy naprawdę skazani na używanie środków chemicznych i nie ma dla nich innej alternatywy?

sąsiedztwo roślin

sąsiedztwo roślin fot. sxc.hu

Rozwiązaniem naszych problemów jest umiejętność dobierania sąsiedztwa roślin. Tak jak w środowisku naturalnym, gdzie rośliny są ze sobą pomieszane, gdzie wzajemnie się uzupełniają i gdzie nie chorują, bo wzajemnie się chronią i osłaniają. Trzeba wykorzystać ich umiejętności również w ogrodzie.

Najczęściej rośliny wydzielają związki chemiczne odpowiedzialne za wiele rzeczy. Z jednej strony mogą wspomagać wzrost, hamować go, mogą zwiększyć lub zmniejszyć owocowanie, odstraszać lub przyciągać szkodniki, itd. Charakterystyki takiej może nie mieć końca, gdyż rośliny nawet te najprostsze pełne są zróżnicowanych mechanizmów biologicznych, które po prostu trzeba umieć wykorzystać w ogrodowej praktyce.

Rośliny mogą wydzielać również substancje aromatyczne, które działają na szkodniki (przyciągają je ochraniając inne rośliny lub też odstraszają w ogóle), ale też zwabiają pożyteczne owady, np. biedronki, które żywią się szkodnikami. Głównie chodzi tu o grupę silnie pachnących roślin miododajnych takich, jak np. koper, gorczyca czy rzepak).

Jak więc dobrać odpowiednio sąsiedztwo roślin? Najlepiej skorzystać z gotowych, podanych niżej par roślin, które będą wspomagać się wzajemnie.

Słonecznik – kapusta, brukselka, sałata

Seler – fasola, por,

Kapusta – sałata

Gorczyca – groch

Niezapominajka – malina

Do tego należy dodać również rośliny mocno aromatyczne – takie jak zioła, czosnek czy pokrzywa, które w zasadzie działają pozytywnie na wszystkie gatunki roślin i należy ich używać w różnych połączeniach.

Jeśli opisujemy pary dobrze na siebie oddziałujące, musi również pamiętać, że niektóre rośliny mogą działać też negatywnie na sąsiadów – tak jest w przypadku:

Głogu i marchwi, rzepaku i kapusty, mieczyka i fasoli, pomidorów i kopru oraz kalarepy, kapusty i majeranku, maku (większe ilości ) i innych roślin.

Warto również wspomnieć o roślinach wspomagających nasze starania w walce ze szkodnikami.

Na mszyce pomaga głównie czosnek, mięta, szczypiorek czy czeremcha.

Na szczury i myszy – dziki bez

Mrówki – czosnek, kolendra, piołun,

Szkodniki drzew – bez czarny, piołun, wrotycz,

Ślimaki – czosnek, begonia,

Komary i kleszcze – chrzan, czeremcha.

Nie zawsze uda nam się dzięki rozsianiu w całym ogrodzie piołunu zlikwidować całkowicie wszystkie problemy. Czasami jednak dzięki powyższej wiedzy możemy nie tylko skuteczniej walczyć ze szkodnikami, ale także zdrowiej uprawiać rośliny w naszym ogrodzie. Koniec z całą chemią, ekologia w natarciu!

Więcej w kategorii: Pielęgnacja ogrodu

Dodaj komentarz

One thought on “Szkodniki w ogrodzie – jak sobie z nimi radzić?

  1. Ja grabie liście standardowo. Uzywam grabi, takich większych i szerszych z Cellfast. Zawsze to sporo ruchu a przy mojej siedzącej pracy to nawet wskazane się poruszać