Usuwanie liści i odpadów z ogrodu

02.09.2014

Dawniej grabie i miotły, teraz odkurzacze do liści, dmuchawy i rozdrabniacze do gałęzi. Korzystajmy z nowoczesnych udogodnień i wprowadźmy do ogrodu trochę techniki.

Czas jesiennych porządków na działkach to także czas rozpalania ogrodowych ognisk z zeschłych liści i patyków. Nawet Ci którzy nie mieli okazji doświadczyć wątpliwych uroków tych dymiących płomieni, wiedza, że to znikoma przyjemność. Podobnie jak pracochłonne i czasochłonne grabienie liści czy zmiatanie z trawników żołędzi, szyszek i innych odpadków. Oczywiście sprzątanie ich jest koniecznością jeśli chcemy zachować nasz ogród w dobrym stanie. Pozostawione resztki będą gniły i zniszczą nam pielęgnowane z takim poświęceniem trawniki. Mogą też być przyczyną roznoszenia się różnych chorób, które atakują nasze ogrodowe rośliny. Podczas porządków w domu korzystamy z rozwiązań nowoczesnej techniki używając takich urządzeń jak chociażby pralka czy zmywarka. Dlaczego nie sięgnąć po odrobinę automatyki do naszego ogrodu?

grabienie liści www.sxc.hu

grabienie liści www.sxc.hu

Producenci oferują nam coraz więcej urządzeń ułatwiających pracę w ogrodzie. Należą do nich m.in.: odkurzacze do liści, dmuchawy do liści czy rozdrabniacze gałęzi. Coraz większa popularność tych rozwiązań sprawia, że z roku na rok ich ceny coraz bardziej spadają. Warto zatem zainwestować i wprowadzić do ogrodu trochę nowoczesnej techniki. Do czego służą te produkty?

Dmuchawa

Jej przeznaczeniem jest głównie usuwanie liści z trawnika i nawierzchni utwardzonych (altan, podjazdów, ścieżek ogrodowych, itp.). Podmuch powietrza umożliwia zgromadzenie liści w wyznaczonym miejscu, z którego potem zbieramy je ręcznie lub np.: odkurzaczem do liści. Dzięki temu czynności te trwają znacznie krócej niż wymiatanie odpadków miotłą.

Odkurzacze do liści

Ich działanie jest zbliżone do zasad pracy zwykłego odkurzacza domowego. Urządzenie zasysa liście i inne odpadki to specjalnego worka, z którego potem można je w szybki i prosty sposób usunąć. Na rynku możemy znaleźć także modele, które łączą w sobie funkcję odkurzacza i dmuchawy, a nawet wersje z dodatkowym rozdrabniaczem do gałęzi, dzięki któremu znacząco zmniejszamy objętość zebranych odpadków. Rozróżniamy wersje spalinowe oraz elektryczne. Te pierwsze są droższe i sporo głośniejsze podczas działania, ale można ich używać niezależnie od pogody (nie ma przeciwwskazań by zbierać z nimi wilgotne liście). Odkurzacze elektryczne nadają się do ogrodów o mniejszej powierzchni, z uwagi na zasięg kabla. Działają znacznie ciszej, ale można nimi zbierać jedynie suche odpadki i absolutnie nie mogą być używane tuż po deszczu. Ponadto odkurzacze do liści różnią się ciężarem (ważą od nieco ponad 2 kg do 10 kg) oraz wielkością worka na odpadki (od 26 do 70 litrów pojemności).

Rozdrabniacze do gałęzi

Jak sama nazwa wskazuje ich funkcją jest rozdrabnianie zebranych w ogrodzie odpadków (złamanych lub przyciętych gałązek drzew i krzewów, szyszek, żołędzi, liści, itp.). Dostępne są modele z silnikiem elektrycznym i spalinowym. Odpadki wkładamy do otworu w górnej części urządzenia, w nim zostają pocięte i wypadają przez dolny wylot do przymocowanego worka lub pojemnika. Dostępne są rozdrabniacze gałęzi z nożami do cięcia lub wałowym mechanizmem rozdrabniającym (dużo cichszym w działaniu). Różnią się także mocą (od 1,2 kW do 6 kW), ciężarem (od ok. 20 do 30 kg), poziomem hałasu oraz rodzajem zabezpieczeń (niektóre modele są wyposażone np.: w przełącznik kierunku obrotów zespołu tnącego). Dla własnego bezpieczeństwa podczas pracy przy rozdrabniaczu gałęzi warto założyć okulary ochronne, rękawice oraz ochraniacze na uszy.

Więcej w kategorii: Pielęgnacja ogrodu

Dodaj komentarz

One thought on “Szkodniki w ogrodzie – jak sobie z nimi radzić?

  1. Ja grabie liście standardowo. Uzywam grabi, takich większych i szerszych z Cellfast. Zawsze to sporo ruchu a przy mojej siedzącej pracy to nawet wskazane się poruszać