Gdzie i z czego zrobić ogród skalny

20.08.2013

Aranżując działkę dokładnie planujemy w którym miejscu będzie usytuowany dom czy altana i z jakich materiałów będą wykonane. Tak samo powinniśmy zaplanować ogród skalny. Starannie zaplanujmy w jakim miejscu chcemy go zbudować i jakie wykorzystamy do tego materiały. 

Wybór miejsca i materiałów na ogród skalny to niezwykle istotne kwestie. Od tego będzie zależeć jego styl i charakter, a także odpowiedni dobór sadzonych tam roślin. Na początek planowanie miejsca na działce.

Ogród skalny

Ogród skalny fot. backyardlandscapeidea.com

Wybierając lokalizację skalniaka zwróćmy uwagę na fakt, że zazwyczaj jest to jeden z najbardziej dekoracyjnych elementów ogrodu, dlatego też warto zadbać o jego odpowiednie wyeksponowanie. Najczęściej skalniaki umieszczone są przy tarasach, altanach czy przy wejściu frontowym do domu. Pamiętajmy, że  ogród skalny, z założenia jest jak najwierniejsze odwzorowanie naturalnych form skalnych występujących w przyrodzie. Dlatego im dokładniej je odzwierciedlimy, tym piękniejszy będzie nasz skalny ogród. Gdy już wybierzemy lokalizację zastanówmy się zatem nad dokładnym charakterem naszego ogrodu skalnego. Czy będzie to tylko aranżacja ze skał i roślin, czy też połączymy go z oczkiem wodnym czy kaskadowym strumieniem. Od tej decyzji zależy późniejszy dobór roślin do naszego skalniaka.

Bardzo istotnym elementem ogrodu skalnego będzie wybranie odpowiedniej wystawy.

W ogrodach, których elementem jest strumień, możemy zdecydować się na wystawę o lekkim zacienieniu, a więc od strony wschodniej lub zachodniej, a nawet północnej. Wybierzmy wtedy rośliny, które mogą rosnąć w cieniu, w pobliżu wody. W przypadku skalniaków górskich lepiej zdecydować się na stronę południową i rośliny typowo skalne (byliny, krzewy iglaste, itp.).

Skalniaki najczęściej zawierają w sobie element różnicy w poziomie terenu, dlatego wybierając lokalizację warto wykorzystać naturalne pochyłości występujące w naszym ogrodzie. Jeżeli takich nie posiadamy, to budując ogród skalny będziemy musieli nawieźć ziemię i odpowiednio ją usypać.  Wszystko powinno wyglądać tak, aby pasowało do najbliższego otoczenia.

Gdy już wybierzemy miejsce na ogród skalny i zdecydujemy jaką będzie miał formę czas na zastanowienie się z jakich materiałów będzie wykonany.

Ogród skalny

Ogród skalny fot. renton-bellevue-landscaping.com

Obecnie rynek materiałów budowlanych i dekoracyjnych daje wprost nieograniczone możliwości aranżacji. Dotyczy to również ogrodów skalnych. Do ich budowy można wybrać:

– kamienie naturalne w najróżniejszych barwach, rodzajach i fakturach (np.: piaskowce, łupki, otoczaki, kamienie polne, granity, itd.). Uwaga! Decydując się na piaskowce lub wapienie pamiętajmy, że są to materiały nietrwałe. Nie należy także mieszać różnych rodzajów kamieni na tym samym skalniaku, gdyż zepsuje to całość kompozycji. Powód? Różne rodzaje kamieni po porostu nie będą do siebie pasować.

– drewno, które jest idealnym dodatkiem to wszystkich pozostałych materiałów i w niezwykły sposób ociepla całość kompozycji. Można użyć drewna w formie podkładów kolejowych, drewnianego bruku, palisad, a nawet wykorzystując karpy czy korzenie ze ściętych drzew,

– elementy betonowe, których celem jest imitowanie naturalnych kamieni, a także gotowe prefabrykaty przeznaczone np.: do budowy kaskad wodnych. Oczywiście nie wyglądają tak efektownie jak naturalne kamienie, ale ich niewątpliwą zaletą jest cena,

– uzupełnieniem każdego ogrodu skalnego mogą być materiały sypkie takie jak piasek, żwir, grys, tłuczeń.

Więcej w kategorii: Pomysły na ogród

Oczko wodne

mini staw w ogrodzie

Niezmiernie często częścią krajobrazu polskich ogrodów są oczka wodne, czyli niewielkie zbiorniki , które spełniają…

więcej

Meble ogrodowe

meble ogrodowe

Ogród jest miejsce wypoczynku wyciszenia i relaksu po długim tygodniu ciężkiej pracy. Wypoczynek ten jest…

więcej

Różany ogród

róża odmiany pakistańskiej

 Różany ogród – któż nie chciałby go mieć, ale to marzenie które może się spełnić….

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

3 thoughts on “Różany ogród

  1. Będę pod koniec marca robić sobie skalniak w ogrodzie. Wiosna już zawitała, mam nadzieję na dobre. Do skalniaka chciałabym żeby prowadziła jakaś fajna dróżka. Pomyślałam o czymś drewnianym. Może ktoś poleciłby mi jakąś ścieżkę? Szłaby od tarasu, właśnie do skalniaka.

  2. Za pomocą Formy „Ścieżka ogrodowa” będziesz mógł tworzyć ścieżki o każdej konfiguracji, jak również powierzchnie o różnych rozmiarach. Kontury Formy (szablonu) są opracowane w ten sposób, że przy różnych kombinacjach wykorzystania (ścieżka prosta, ścieżka zygzakowata, ścieżka półokrągła, ścieżka kręta, ścieżka pod kątem prostym, ścieżka wąska, ścieżka szeroka, ścieżka z odgałęzieniami) dwie obok leżące płyty łączą się między sobą idealnie!

    Kupić taką formę można na stronie: sciezkaogrodowa.pl

  3. Czy mogłabym prosić o kontakt do państwa? Chciałabym zlecić wykonanie projektu ogrody oraz w późniejszym czasie realizacje.
    Pozdrawiam