Jak założyć piękny ogród?

28.06.2012

Każdy chciałby posiadać piękny ogród wokół swojego domu. Posiadając takowy możemy spędzać w nim swój wolny czas, relaksować się oraz wypoczywać. Zakładanie ogrodu jest bardzo ważną czynnością, nie mniej ważną jak budowa domu.

Aby posiadać piękny ogród,który będzie dodatkowo funkcjonalny, należy zaplanować wszystkie, poszczególne etapy jego powstawania, wraz ze wszystkim najdrobniejszymi szczegółami. Przeanalizujmy zatem poszczególne etapy naszych prac. W pierwszej kolejności należy usunąć wszelkie pozostałości na przykład po budowie, chwasty itp. Działkę należy także uprzednio zaorać i powyciągać rozłogi chwastów.

ogród

ogród fot. www.besthousedesign.com

Gdy nie korzystamy z porad fachowców, dobrze jest samemu na kartce papieru rozrysować sobie projekt działki. Dobrze jest zobaczyć projekt wizualnie. W tym celu zaplanowanych miejscach usypujemy pagórki. W ten Sposób zobaczymy mniej więcej w jakich miejscach można zagospodarować poszczególne elementy budowlane na działce. Piękny ogródto przede wszystkim rośliny. Bo cóż znaczy on, gdy ich tam nie ma. Nie może zwać się wówczas ogrodem. Aby roślinność na naszej działce rosła bujnie, okazale należy przygotować pod nią właściwe podłoże. Pamiętajmy, żeby nie mieszać zubożałej już ziemi z próchnicą. Próchnicę wysypujemy w miejscach, gdzie posadzimy rośliny. Gdy już mamy przygotowany teren pod roślinność, kolejnym etapem naszych prac będzie wyznaczenie dróg i placów.

Jeżeli posiadamy działkę o niewielkich rozmiarach to prace te możemy ograniczyć do przekopania szpadlem i ręcznego usunięcia chwastów. W ostateczności można użyć oprysku herbicydem, który ostatecznie rozprawi nam się z intruzami ogrodowymi jakimi są chwasty. W drodze do posiadania wymarzonego miejsca bardzo ważnym elementem jest samo projektowanie. Należy dobrze się zastanowić jakie są nasze wymagania i koncepcja oraz jak zamierzamy rozplanować poszczególne elementy małej architektury.

piękne ogrody

piękne ogrody fot. www.besthousedesign.com

Instalację elektryczną zlecamy do wykonania jedynie osobom z uprawnieniami. Absolutnie nie wykonujemy tego sami. Chybże w grę wchodzi instalacja niskonapięciowa (12 lub 24 V). Urządzenia takowe, jak i lampy do oświetlania tarasów i altan, muszą być przeznaczone do montowania na zewnątrz budynków.

oświetlenie ogrodu

oświetlenie ogrodu fot. furniture.trendzona.com

Piękny ogród to oprócz roślinności także budowle ogrodowe. Zatem warto pomyśleć o pergolach, trejażach, altanie, czy oczku wodnym. Dzięki nasz ogród to piękny ogród. Bardzo ważnym elementem, o którym nie możemy zapomnieć jest sprawdzenie zakwaszenia podłoża. Wiele roślin potrzebuje podłoża o pH 6,0-7,0. Kwaśną glebę należy wysypać wapnem, tzw. wapnowanie, poprzez zmieszanie gleby z kredą lub dolomitem. Po takim zabiegu musimy odczekać około dwóch tygodni, by z kolei nawieźć glebę odpowiednimi preparatami odżywczymi. Można tutaj w tym celu użyć wieloskładnikowych nawozów mineralnych.

Aby posiadać piękny ogród należy o niego dbać cały rok. Nie można zapominać o nawożeniu, podcinaniu, koszeniu, zabezpieczaniu na zimę odpowiednich drzew i krzewów, a przede wszystkim o podlewaniu. Gdy nasz ogród jest sporych rozmiarów warto pomyśleć o zainstalowaniu systemu nawadniającego, najlepiej zautomatyzowanego. Jeżeli bardzo pragniemy posiadać piękny ogród, ale zupełnie nie mamy czasu na Jego pielęgnację, wówczas możemy posadzić rośliny o małych wymaganiach, które są równie piękne jak każde inne lub założyć trawnik, wymagający jedynie koszenia i drobnych prac.

Trawnik możemy rozłożyć z rolki lub wysiać z nasion. Najlepszym rodzajem będzie tutaj mieszanka rekreacyjna, która doskonale rośnie w każdej glebie, znosi półcień i deptanie. Trawnik najlepiej jest zakładać na wiosnę. Miesiącami dobrymi jest też sierpień, pod warunkiem, że nie będzie upałów. Lub przy warunku codziennego nawadniania również czerwiec i w lipiec.

Więcej w kategorii: Pomysły na ogród

Oczko wodne

mini staw w ogrodzie

Niezmiernie często częścią krajobrazu polskich ogrodów są oczka wodne, czyli niewielkie zbiorniki , które spełniają…

więcej

Meble ogrodowe

meble ogrodowe

Ogród jest miejsce wypoczynku wyciszenia i relaksu po długim tygodniu ciężkiej pracy. Wypoczynek ten jest…

więcej

Różany ogród

róża odmiany pakistańskiej

 Różany ogród – któż nie chciałby go mieć, ale to marzenie które może się spełnić….

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

3 thoughts on “Różany ogród

  1. Będę pod koniec marca robić sobie skalniak w ogrodzie. Wiosna już zawitała, mam nadzieję na dobre. Do skalniaka chciałabym żeby prowadziła jakaś fajna dróżka. Pomyślałam o czymś drewnianym. Może ktoś poleciłby mi jakąś ścieżkę? Szłaby od tarasu, właśnie do skalniaka.

  2. Za pomocą Formy „Ścieżka ogrodowa” będziesz mógł tworzyć ścieżki o każdej konfiguracji, jak również powierzchnie o różnych rozmiarach. Kontury Formy (szablonu) są opracowane w ten sposób, że przy różnych kombinacjach wykorzystania (ścieżka prosta, ścieżka zygzakowata, ścieżka półokrągła, ścieżka kręta, ścieżka pod kątem prostym, ścieżka wąska, ścieżka szeroka, ścieżka z odgałęzieniami) dwie obok leżące płyty łączą się między sobą idealnie!

    Kupić taką formę można na stronie: sciezkaogrodowa.pl

  3. Czy mogłabym prosić o kontakt do państwa? Chciałabym zlecić wykonanie projektu ogrody oraz w późniejszym czasie realizacje.
    Pozdrawiam