Ogród ze schodkami

24.05.2012

Nasz ogród marzeń nie zawsze jest łatwy w urządzeniu. Często jesteśmy zmuszeni kupić działkę lub też zagospodarować już posiadaną, która nie do końca jest ustawna.

Wiadomo, w jaki sposób przebiega zagospodarowywanie. Zaczynamy od domu, ewentualnie garaż, miejsce wjazd, ogrodzenie, miejsce na grilla, na altankę, miejsce na wszystko inne, o czym nie warto nawet wspominać i nagle okazuje się, że na ogród – który przecież powinien być w naszych marzeniach piękny i dostojny – zaczyna brakować miejsca. W dodatku ukształtowanie powierzchni jest zróżnicowane – mamy górki, doliny, a wszystko w obrębie wąskiego pasa, który jest niewiele szerszy od planowanej dróżki. Wydaje się, że zaczęły się w tym momencie nasze tytułowe schody.

Schody w ogrodzie

Schody w ogrodzie

Nic bardziej mylnego. Mimo, że na pierwszy rzut oka wydaje się, że z takim chaosem niewiele można zrobić i najlepiej zostawić go w spokoju lub ewentualnie wyrównać do jednego poziomu, to w rzeczywistości mamy jedna z najprostszych powierzchni do zagospodarowania. I to nie zagospodarowania w normalnym tego słowa znaczeniu, które raczej przywodzi na myśl posadzenie trawnika, kilku drzew i zrobienie wytrzymałej i szerokiej ścieżki. Nie w tym sensie. Zagospodarowanie takiego terenu to dla nas prawdziwy sprawdzian – wielkie pole do popisu. Możliwość stworzenia czegoś z zupełnie nieprzystosowanych do tego celu warunków, to świetna opcja do tego, aby pokazać swój pomysł i wykonanie. A trzeba przy okazji powiedzieć, że tylko nie znający się na rzeczy człowiek stwierdzi, że łatwiej jest zagospodarować otwarty równy i duży powierzchniowo teren.

Schody w ogrodzie

Schody w ogrodzie

Zagłębienia terenu są dla nas najlepszą naturalną bazą do zaplanowania ogrodu. Lepszej naprawdę nie moglibyśmy sobie wymarzyć. Podstawą tego ogrodu będzie naturalna harmonia połączenia wielu zdawałoby się ze sobą niepowiązanych elementów. Ale zarazem elementów będących synonimami współgrania człowieka z naturą i przenoszących na odwiedzających nasz ogród spokój i energię zieleni.

Jeśli mamy do czynienia z wąskim pasem ziemi do zagospodarowania, a przy okazji opadającym terenem najlepiej ogród uporządkować przy pomocy drewnianej palisady z drewna o średnicy około 15 centymetrów. Palisadę należy umieścić tak, by drewno tworzyło tarasy po obu stronach ścieżki przez co będziemy mieli gotowe miejsce do sadzenia naszych roślin. Przy okazji również zniwelujemy optycznie niezbyt dużą powierzchnię ogrodu, a także zadbamy o harmonię pod względem różnic wysokości terenu. Poza tym drewno w połączeniu z zielenią nieustannie będzie nas cieszyć – tworzy naturalny, bardzo spokojny, klimat.

Schody w ogrodzie

Schody w ogrodzie

Naturalnym pomysłem zagospodarowania tego rodzaju ogrodu jest połączenie koncepcji zagospodarowania dwóch żywiołów – wody i ziemi. Jeśli mamy odpowiednie do tego warunki, a w tym przypadku mamy – ponieważ woda łączy się z pofałdowanym terenem warto pomyśleć o oczu wodnym. Jego koszt nie jest duży i łatwo można go wykonać z gotowego elementu z tworzywa sztucznego. Praca maksymalnie na trzy dni.

Poza tym jeśli spad jest jednostajny stosunkowo niskim kosztem możemy również zrobić wyjątkowo ciekawy potoczek imitujący nieco górski potok. Wystarczy trochę kamieni, stworzenie obiegu zamkniętego wody i trochę pracy, a klimat, jaki w ten sposób osiągniemy będzie naprawdę niewiarygodny. Zagospodarowując kawałek ziemi na altankę z miejscem na grilla lub wydzielonym miejscem na ognisko poczujemy wolność nawet na stosunkowo niewielkim terenie.

Niewielki teren jest jednak w tym wypadku sporym ułatwieniem – nie tylko dlatego, że potrzebujemy dużo mniej roślin i nasion, żeby go odpowiednio zagospodarować. Większy teren wymaga od nas nie tylko dużo większych nakładów, ale również ogromnej pracy wykładanej właściwie w każdy element. Tutaj możemy naprawdę oszczędzić trochę sił. Nie pozostaje nam nic innego, jak wziąć do ręki ołówek i kartkę i już teraz zacząć rysowanie planu naszego ogrodu. Ogrodu ze schodkami i górskim strumykiem.

Więcej w kategorii: Pomysły na ogród

Oczko wodne

mini staw w ogrodzie

Niezmiernie często częścią krajobrazu polskich ogrodów są oczka wodne, czyli niewielkie zbiorniki , które spełniają…

więcej

Meble ogrodowe

meble ogrodowe

Ogród jest miejsce wypoczynku wyciszenia i relaksu po długim tygodniu ciężkiej pracy. Wypoczynek ten jest…

więcej

Różany ogród

róża odmiany pakistańskiej

 Różany ogród – któż nie chciałby go mieć, ale to marzenie które może się spełnić….

więcej

Dodaj komentarz

3 thoughts on “Różany ogród

  1. Będę pod koniec marca robić sobie skalniak w ogrodzie. Wiosna już zawitała, mam nadzieję na dobre. Do skalniaka chciałabym żeby prowadziła jakaś fajna dróżka. Pomyślałam o czymś drewnianym. Może ktoś poleciłby mi jakąś ścieżkę? Szłaby od tarasu, właśnie do skalniaka.

  2. Za pomocą Formy „Ścieżka ogrodowa” będziesz mógł tworzyć ścieżki o każdej konfiguracji, jak również powierzchnie o różnych rozmiarach. Kontury Formy (szablonu) są opracowane w ten sposób, że przy różnych kombinacjach wykorzystania (ścieżka prosta, ścieżka zygzakowata, ścieżka półokrągła, ścieżka kręta, ścieżka pod kątem prostym, ścieżka wąska, ścieżka szeroka, ścieżka z odgałęzieniami) dwie obok leżące płyty łączą się między sobą idealnie!

    Kupić taką formę można na stronie: sciezkaogrodowa.pl

  3. Czy mogłabym prosić o kontakt do państwa? Chciałabym zlecić wykonanie projektu ogrody oraz w późniejszym czasie realizacje.
    Pozdrawiam