Cięcie i pielęgnacja róż

13.12.2011

Róża jest kwiatem wymagającym zwięzłej gleby o niezbyt dużej zawartości wapnia. Jej regularne, coroczne przycinanie pozwala na uzyskanie większej ilości kwiatów. Cięcie i pielęgnacja róż, zależą od ich gatunku. Oto kilka porad.

Róża krzaczasta i róża pienna

Pielęgnacja róż nie jest tak trudna jak nam się wydaje.Na początek, po posadzeniu róży, w listopadzie lub marcu skracamy gałązki o dwie trzecie długości. Kolejnej wiosny musimy dokonać wyboru 3 – 4 gałązek, które według nas są najsilniejsze i skracamy je nad drugim lub trzecim dobrze wykształconym pąkiem. Wszystkie pozostałe gałązki usuwamy.

Następnie – na jesieni – skracamy pozostawione gałęzie o połowę i wycinamy słabe pędy przynasadowe. Usuwamy także ostatnie zwiędłe kwiaty i owoce.

Róże

Róże

Cięcie róż

Cięcie róż

Powyższe wskazówki to początek to elementaran pielęgnacja róż i początek naszej pracy. Równie istotna jest regularna – coroczna pielęgnacja. Gdy minie już okres przymrozków, a pąki przynasadowe jeszcze się nie rozwinęły, wybieramy ok. 7 najgrubszych gałęzi i skracamy je nad drugim lub trzecim dobrze wykształconym pąkiem – jeśli jest to odmiana słabiej rosnąca. W przypadku odmian silniejszych – nad czwartym lub piątym pąkiem. Pozostałe gałęzie usuwamy.

Róża parkowa

Pielęgnacja róż parkowych niewiele różni się od innych gatunków. Po posadzeniu, które najlepiej przeprowadzić w listopadzie, usuwamy jedynie martwe gałązki rośliny. Jeśli sadzimy różę w marcu to skracamy wszystkie gałązki o jedną trzecią długości.

Przez dwa kolejne lata dbamy o różę usuwając w marcu słabe pędy z wnętrza krzewu i martwe gałązki. Dodatkowo główne gałęzie skracamy o dwie trzecie długości.

Coroczna pielęgnacja róż – po dwóch latach rozpoczynamy zabiegi pielęgnacyjne w marcu poprzez ścięcie przy samej ziemi jednej lub dwóch grubych gałęzi, które słabiej kwitną. Główne gałęzie skracamy o dwie trzecie długości, a ich odgałęzienia i ubiegłoroczne pędy o jedną trzecią.

Róża miniaturowa

Jeśli krzew sadzimy w listopadzie to usuwamy jedynie gałązki martwe, uszkodzone lub te skierowane do wnętrza róży. W przypadku roślin sadzonych w marcu skracamy gałązki na końcach o 2 – 3 centymetry.

Róża miniatura nie wymaga więcej pośrednich etapów pielęgnacji. Wystarczy jej coroczne usuwanie gałązek martwych i tych najstarszych, nadmiernie rozgałęzionych. Pozostałe gałęzie skracamy nad drugim lub trzecim dobrze wykształconym pąkiem. Najlepiej przycinać krzew w marcu, podobnie jak pozostałe gatunki róż.

Więcej w kategorii: Rośliny

Storczyki

storczyki we wnętrzu

Jeśli mówimy o modzie dotyczącej wystroju domu lub mieszkania, na pewno uwzględnia ona także rośliny….

więcej

Truskawki i ich uprawa

owoce truskawki

Truskawki są jednym z najsmaczniejszych polskich owoców, maja one wiele właściwości odżywczych, zawierają ogromna dawkę…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>