Czosnek i jego moc

05.06.2012

Czosnek jest jedną z roślin, które można uwielbiać lub nienawidzić. Uwielbiać można w nim przede wszystkim aromat, jaki nadaje potrawom, jego wyrazisty smak czy też ogromne właściwości lecznicze stosowane już od pokoleń nie tylko w Polsce, ale i na całym niemal świecie.

Z drugiej strony osoby, które go nie znoszą, nie lubią jednej właściwie jego cechy – przykrego zapachu z jamy ustnej po jego zjedzeniu. Najgorsze, że nie wymyślono na to, jak na razie, żadnego skutecznego sposobu na czosnek o jego zapach.

czosnek

czosnek fot. www.sxc.hu

Od pokazania dwóch najskuteczniejszych sposobów na to, by pozbyć się przykrego zapachu z ust po zjedzeniu czosnku. Mimo, że nie są one stuprocentowo skuteczne (ile byśmy za to dali!) to wydają się czasami naprawdę pomocne. Szczególnie, gdy bez czosnku nie możemy się obejść w naszej kuchni albo – z drugiej strony barykady patrząc – nienawidzimy jego zapachu, ale doceniamy jego właściwości i chcielibyśmy, jednak nie możemy (z różnych względów, głównie bliskości innych osób) pozwolić sobie na konsumpcję.

Najskuteczniejszymi sposobami na walkę z nieznośnym zapachem jest przede wszystkim mleko nieprzegotowane, najlepiej w temperaturze pokojowej. Wypita po jedzeniu szklanka potrafi zniwelować zapach z naszych ust w miarę skutecznie – na pewno lepiej niż na przykład guma do żucia.

Jeśli jednak chcemy coś porzuć, wtedy najlepszym wyborem będą dwie rośliny – natka pietruszki czy liść ruty. Pierwsza opcja jest przyjemniejsza, gdyż ruta ma dosyć mocny gorzki smak.
Dlaczego czosnek jest dla nas tak ważny? Jak już wspominaliśmy wcześniej nie do przecenienia jest przede wszystkim jego walor aromatyczny. Dodawany może być do wszelkich potraw – od mięs białych i czerwonych, po sosy, sałatki i właściwie wszystko, co tylko przygotowujemy. Nie bez znaczenia jest to, że każdej, nawet najprostszej potrawie potrafi nadać zupełnie wyjątkowy aromat. Nawet bez używania miliona innych, często mocno wyszukanych przypraw czy dodatków. Doskonale sprawdza się również jako przystawka sama w sobie, jeśli przyrządzany jest w odpowiedni sposób (np. w zalewie, czy na grillu).

Nie bez znaczenia jest również wielka rola czosnku w leczeniu wszelkich dolegliwości. Najbardziej popularne jest leczenie za jego pomocą infekcji górnych dróg oddechowych. W jego aromacie zawartych jest bowiem mnóstwo przeciwbakteryjnych związków chemicznych, które doskonale sprawdzają się w walce z wszelkimi bólami gardła. Wystarczy regularne zażywanie czosnku podczas choroby, by działał on lepiej niż niejeden lek zakupiony w aptece. Dobrym sposobem walki z przeziębieniem jest również dodawanie kilku ząbków do gorącego mleka lub mleka z miodem. W tym połączeniu czosnek działa jeszcze lepiej!
Bardzo skuteczny jest również w leczeniu reumatyzmu – głównie dzięki połączeniu go ze spirytusem (choć nie chodzi tu o znieczulenie). Wystarczy przyrządzić prostą nalewkę. Główkę czosnku miażdżymy i zalewamy 200 ml spirytusu. Odstawiamy całość na tydzień kilkakrotnie w tym czasie mieszając lub potrząsając naczynkiem. Następnie czosnek odcedzamy przez drobne sitko, a spirytus przelewamy do buteleczki czy małego słoika. Codziennie dodawane wypijana mała łyżeczka (dodawana do np. wody) pozwoli wyleczyć zapalenia stawów czy reumatyzm.

kwitnący czosnek

kwitnący czosnek fot. www.morguefile.com

Leczenie górnych dróg oddechowych podczas przeziębień to nie jedyna właściwość medyczna czosnku. Często jest używany w walce z nadciśnieniem (obniża ciśnienie), profilaktyce miażdżycy czy zaburzeniach trawienia. We wszystkich tych aspektach wykorzystywany jest od wieków, nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach – choćby w Indiach i Afganistanu, skąd pochodzi i został przewieziony do Europy.
O czosnku można by pisać długo, jednak jest to w tym momencie zupełnie bezcelowe. Najważniejsze jest to, by przestać się bać i wstydzić zapachu czosnku. Jest to jedna z roślin o największych możliwościach wykorzystywania przez człowieka. I powinniśmy o tym pamiętać!

Więcej w kategorii: Rośliny

Storczyki

storczyki we wnętrzu

Jeśli mówimy o modzie dotyczącej wystroju domu lub mieszkania, na pewno uwzględnia ona także rośliny….

więcej

Truskawki i ich uprawa

owoce truskawki

Truskawki są jednym z najsmaczniejszych polskich owoców, maja one wiele właściwości odżywczych, zawierają ogromna dawkę…

więcej

Dodaj komentarz