Dekoracja ogrodów – jak wykorzystać podkłady kolejowe?

24.10.2011

W poszukiwaniu oryginalnych rozwiązań do dekoracji naszych ogrodów i działek coraz częściej decydujemy się na rozwiązania niestandardowe. Jednym z nich mogą być podkłady kolejowe.

Dlaczego drewno z podkładów kolejowych jest takim atrakcyjnym materiałem?

Idealnie nadają się na elementy wykończeniowe skalniaków i rabat, znakomicie spełniają też swoją role przy budowie ścieżek ogrodowych, schodków, wjazdów czy umacnianiu ziemi na skarpach. Stare drewno w ogrodzie dodaje niesamowitego uroku i idealnie komponuje się z innymi naturalnymi materiałami jak np.: kamienie oraz z samymi roślinami.

Podkłady kolejowe fot. Semmelrock Stein + Design

Podkłady kolejowe fot. Semmelrock Stein + Design

Podkłady kolejowe fot. Semmelrock Stein + Design

Podkłady kolejowe fot. Semmelrock Stein + Design

Z uwagi na sposób konserwacji, do którego używa się kreozotu węglowego potocznie nazywanego „smołą” (podkłady muszą wytrzymać olbrzymi ciężar kursujących po nich składów kolejowych) jest to materiał niezwykle trwały i odporny na czynniki atmosferyczne. Mają też niewątpliwe walory estetyczne.

Wymiary podkładów?

Podkłady kolejowe robione są najczęściej z dębu i buku. W miejscach o małym natężeniu ruchu kolejowego stosowane były tańsze odpowiedniki z drewna sosnowego. Wymiary podkładów wykorzystywanych w naszym kraju to: długość – 2,5 metra, wysokość – 16 centymetrów, szerokości – ok. 24 centymetrów. Należy pamiętać, że podkłady same w sobie są materiałem dosyć ciężkim – jeden podkład z drewna sosnowego waży ok. 70 kg.

Jak je wykorzystać?

W zasadzie sposób zastosowania podkładów zależy od naszego zapotrzebowania i wyobraźni. Podkłady kolejowe stanowią niezwykle atrakcyjny element ścieżek ogrodowych lub wręcz całych alejek, a także podjazdów na posesję. Mogą być wykorzystywane jako materiał na płoty i ogrodzenia. Ciekawym i oryginalnym zastosowaniem jest budowa mostków czy wykończeń oczek wodnych. Bale to doskonały materiał do umacniania ziemi na skarpach. Można je również wykorzystać do budowy tarasów, jednak w tym przypadku należy pamiętać, że smoła, którą były konserwowane w wysokich temperaturach może parować i wydzielać szkodliwe dla naszego organizmu toksyny. Dlatego w przypadku tarasów podkłady mogą raczej stanowić element dekoracyjny, ale nie powinno się ich używać zamiennie z deskami tarasowymi do wykładania całej powierzchni użytkowej (patrz także: „Ważne informacje dodatkowe”).

Podkłady kolejowe fot. Semmelrock Stein + Design

Podkłady kolejowe fot. Semmelrock Stein + Design

Podkłady kolejowe fot. Semmelrock Stein + Design

Podkłady kolejowe fot. Semmelrock Stein + Design

Gdzie kupić podkłady kolejowe?

Najtańszym miejscem do zakupy są jednostki PKP odpowiedzialne za remont torów. Aby to zrobić trzeba skontaktować się z oddziałami, gdzie w danym momencie przeprowadzany jest remont torów. Innym sposobem zdobycia podkładów – najszybszym – są aukcje internetowe, na których można znaleźć ofert sprzedaży podkładów. Ich cena zależy od rodzaju drewna z jakiego są wykonane oraz stanu zużycia i zazwyczaj mieści się w granicach od 20 do 40 złotych za sztukę (dodatkowo trzeba do niej doliczyć jeszcze koszty dostawy).

Na co zwrócić uwagę kupując podkłady?

Po pierwsze dokładnie zastanówmy się do czego zamierzamy je wykorzystać. Jeśli ma to być element dekoracyjny ogrodu, który będzie stale widoczny, to wybierajmy te o najwyższej klasie (dobrze zachowane i z dobrego materiału). Te, które zamierzamy wykorzystać jako np.: umocnienie nasypu nie muszą być w idealnym stanie. Nie mniej jednak starajmy się wybierać podkłady z jak najmniej wyraźnymi kantami.

Po drugie upewnijmy się, że złom pozostały w belkach podczas ich demontażu (śruby, części metalowe) został dokładnie usunięty. Owszem można to zrobić samemu, ale jest to proces ciężki i bardzo czasochłonny. Jest to też bardzo istotna kwestia w przypadku, gdy zdecydujemy się na pocięcie belek na mniejsze elementy. Kawałki metalu znajdujące się w podkładach mogą być niebezpieczne dla sprzętu elektrycznego i stanowić zagrożenia dla naszego zdrowia. Poza tym wystające śruby mogą pokaleczyć osoby spacerujące po naszym ogrodzie.

Po trzecie – przed położeniem dokładniej oczyśćmy belki drucianą szczotką (chyba, że zakupione przez nas podkłady zostały już poddane takiej obróbce).

Ważne informacje dodatkowe.

Bardzo ważną kwestią jest sposób konserwacji podkładów. Zastosowany do tego kreozot węglowy (potocznie zwany „smołą”) to substancja zakazana do impregnacji drewna na terenie całej unii europejskiej. Powód – substancja ta może zaszkodzić człowiekowi. Co prawda wpływ ten zazwyczaj występuje tylko przy częstym i bezpośrednim kontakcie kreozotu ze skórą, ale z tego powodu nie można wykorzystywać podkładów:

  • jako deski tarasowe
  • do budowy piaskownic i placów zabaw dla dzieci
  • do budowy ławek ogrodowych czy huśtawek.

Więcej w kategorii: Rośliny

Storczyki

storczyki we wnętrzu

Jeśli mówimy o modzie dotyczącej wystroju domu lub mieszkania, na pewno uwzględnia ona także rośliny….

więcej

Truskawki i ich uprawa

owoce truskawki

Truskawki są jednym z najsmaczniejszych polskich owoców, maja one wiele właściwości odżywczych, zawierają ogromna dawkę…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>