Truskawki i ich uprawa

02.07.2012

Truskawki są jednym z najsmaczniejszych polskich owoców, maja one wiele właściwości odżywczych, zawierają ogromna dawkę witaminy C oraz pektyny. 

Przypisuje się im również  działanie odchudzające bowiem zawarte w nich niewielkie nasionka ułatwiają trawienie.Jednak najbardziej cenione są ze względu na doskonały aromat smak i zapach. Zjadamy je świeże lub dodajemy do ciast deserów, lodów, sałatek owocowych dżemów i kompotów. W sezonie polskie truskawki są łatwo dostępne i tanie jednak pochodzą z plantacji towarowych gdzie w celu zwiększenia ilości plonu stosuje się duże ilości nawozów sztucznych i środków ochrony roślin.

truskawki

truskawki fot. sxc.hu

Z pewnością nie raz każdemu z nas zdarzyło się zakupić owoce o gorzkawym smaku przesycone chemikaliami. Dlatego warto jest założyć we własnym ogrodzie chociażby niewielką uprawę truskawek. Truskawka nie jest rośliną szczególnie wymagającą jeśli chodzi o jakość gleby. Dobrze rośnie i owocuje na rożnych typach gleb za wyjątkiem piaszczystych i suchych. Przed przystąpieniem do sadzenia truskawek, należy odpowiednio przygotować wybrane stanowisko. Pierwszą czynnością powinno być odchwaszczenie i spulchnienie gleby. Kolejną jest nawożenie stanowiska naturalnym nawozem, obornikiem lub kompostem.

Sadzenia możemy dokonać latem lub późną jesienią jednak wówczas sadzonki są słabo ukorzenione i narażone na szkodliwe działanie niskich temperatur. Zatem najlepszym wyjściem jest zakładanie przydomowych upraw truskawek wczesną wiosną lub latem, wykorzystujemy wówczas sadzonki, które wykopywane są zimą i przechowywane w chłodni o temperaturze minus 2 stopni Celsjusza. Krzaczki sadzimy w rzędach tworząc niewielkie grobelki, odległość jednego krzaczka od drugiego powinna wynosić od ok 30 cm. Sadzenie to jedynie pierwszy podstawowy element uprawy truskawek, w miarę upływu czasu stosujemy inne zabiegi pielęgnacyjne, najważniejszym jest dostateczne nawadnianie. Truskawki składają się w 80  procentach z wody i brak stałego jej źródła powoduje zmniejszenie plonu. Jeśli w naszym ogrodzie jest już niewielka uprawa truskawek wczesną wiosną również zasilamy je niewielką ilością obornika i redlimy za pomocą mechanicznego urządzenia lub ręcznej haki. Następnie należy oberwać zbyt długie wystające pędy.

owoce truskawki

owoce truskawki fot. sxc.hu

Niektórzy specjaliści w dziedzinie ogrodnictwa twierdzą, iż na uprawę truskawki  pozytywnie wpływa ich ściółkowanie. Dokonuje się tego z użyciem słomy żytniej lub pszennej rozkładając ją dosyć cienko między grobelkami. Do ściółkowania domowych upraw truskawek używa się również ciemnej foli. Ściółkowanie wykonujemy tuz przed kwitnieniem jednak zaraz po owocowaniu niezwłocznie ja usuwamy. Zabieg ten ma na celu uchronienie owoców przed zabrudzeniem co prowadzi do rozwoju pleśni i gnicia, powoduje zatrzymanie większości wody w glebie, oraz znacznie hamuje rozwój chwastów zaoszczędzając nam pracy. Nawet w przydomowych uprawach truskawek niekiedy konieczne jest wykonanie oprysków zwalczających szkodniki oczywiście należy się tego wystrzegać. Do opryskiwania używam roztworów fungicydów, alternatywą dla nich może nie tak skuteczną są roztwory kiszonek wykonanych z ziół np. pokrzyw.

Polecane odmiany truskawki :

Senga – charakteryzuje się silnym ulistnieniem oraz dużymi ciemnoczerwonymi owocami. Najlepiej smakuje w postaci dżemu lub kompotu, jest wrażliwa na pleśń.

Elasanta-  to odmiana pochodzenia holenderskiego, jej owoce są  jasnoczerwone i jędrne, jest bardzo wrażliwa na niskie temperatury.

Dukat- odznacza się szybkim procesem dojrzewania nadaje się do głównie do bezpośredniego spożycia.

Syriusz- jedna z najpopularniejszych polskich odmian truskawek, krzewy tej odmiany wydają wysoki plon jednak owoce są często niewielkie.

Real- owoce tego gatunku są duże, jędrne i soczyste, jest odporna na działanie pleśni.

Selva- jest to gatunek truskawek pochodzący z Stanów Zjednoczonych. Od pozostałych odmian odróżnia ją fakt, iż owocuje dwa razy do roku, latem i późną jesienią. Wydaje duży plon owoce  są duże jędrne soczyste. Jest odporna na pleśń  wszelkie choroby i szkodniki.

 

 

 

Więcej w kategorii: Rośliny

Storczyki

storczyki we wnętrzu

Jeśli mówimy o modzie dotyczącej wystroju domu lub mieszkania, na pewno uwzględnia ona także rośliny….

więcej

Truskawki i ich uprawa

owoce truskawki

Truskawki są jednym z najsmaczniejszych polskich owoców, maja one wiele właściwości odżywczych, zawierają ogromna dawkę…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>