Zioła w ogrodzie

12.05.2011

Wbrew powszechnemu przekonaniu zioła w ogrodzie nie sprawiają kłopotu, nawet w kapryśnym polskim klimacie. Odpowiednio dobrane i posadzone zgodnie z ich preferencjami, zioła będą nie tylko ozdobą ogrodu, ale także smacznym dodatkiem do naszych sałatek.

Oregano

Oregano

Zioła możemy uprawiać w ogrodzie, a dla prawdziwych amatorów ich smaku i aromatów rozwiązaniem będzie miniaturowy ziołowy ogródek posadzony w doniczkach. W ten sposób będą zdobiły parapet, a także sprawdzały się w kuchni, jako zawsze pachnąca przyprawa. Wśród

Zioła w ogrodzie – gdzie najlepiej je posadzić?

Większość ziół najlepiej czuje się w dobrze nasłonecznionych i osłoniętych stanowiskach, w lekkiej i przepuszczalnej glebie. Oczywiście są również takie, które preferują miejsca wilgotne i chłodne.

Przed posadzeniem ziół i wybraniem miejsca w ogrodzie pod ich uprawę, sprawdźmy czy rośliny, które zamierzamy hodować mają podobne wymagania świetlne oraz odnośnie gleby. Dzięki temu zapewnimy wszystkim ziołom optymalne warunki bytowanie i jednakowe tempo wzrostu, a co za tym idzie schludny wygląd ogródka.

Jakie zioła sadzić? Oczywiście najlepiej takie, które lubimy i będziemy często wykorzystywać. Warto wybrać miejsce pod ziołowy ogródek blisko domu, by wychodzenie po zioła podczas gotowania nie było uciążliwe. Można pomyśleć o wkomponowaniu roślin przyprawowych w rabatkę pod oknem kuchennym lub przy ścieżce.

Tymianek

Tymianek

Aromaty z doniczek

Zioła w ogrodzie, to rozwiązanie niewątpliwie bardzo praktyczne, ale niestety czasem wyglądają dosyć niekorzystnie, szczególnie, gdy jednoroczne gatunki obumierają, a na ich miejsce wyrastają silniejsze, wieloletnie rośliny. Niezbyt dobrze prezentują się rośliny okrywowe, silnie rozrastające się i tym samym wypierające inne rośliny (np. popularny tymianek). Dla osób, którym zależy na utrzymaniu schludnego wyglądu w ogrodzie, lub dla tych, którzy ogrodu nie posiadają, a chcieliby uprawiać zioła, dobrym sposobem jest hodowla roślin w pojemnikach (doniczkach). Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Po pierwsze dzięki umieszczeniu ziół w doniczkach możemy przenosić je w dowolne miejsce (np. na czas mrozów łatwo wstawić  je do domu). Po drugie zajmują stosunkowo niewiele miejsca, dla większości ziół nie jest potrzebny pojemnik głębszy niż 20 cm (wyjątek stanowią koper oraz wawrzyn, które potrzebują głębszych donic). Na rynku oferowane są nawet specjalne donice do uprawy ziół, często w formie niewielkich pojemników połączonych w całość. Do hodowli roślin przyprawowych świetnie nadają się również skrzynki, w których możemy umieścić kilka doniczek z ziołami (donice ułatwią pielęgnację poszczególnych ziół). Dodatkowe wypełnienie skrzynki żwirkiem, w którym zagłębimy doniczki pozwoli nam na rzadsze podlewanie.

Zioła w ogrodzie i ich pielęgnacja

Wbrew powszechnemu przekonaniu zioła w ogrodzie, wcale nie wymagają wiele pracy. Co kilka lat trzeba wymienić rośliny na nowe, oraz pamiętać o tym, że obcinanie wierzchołków roślin przyspiesza wzrost nowych liści i zapobiega zawiązywaniu owoców, które nie jest potrzebne. Regularne przycinanie jest konieczne, jeśli chcemy, aby nasz ziołowy ogródek wyglądał schludnie. Na wiosnę grządki z ziołami posypujemy grysem lub korą, dzięki czemu będą lepiej zatrzymywały wilgoć. Zapobiega to także nadmiernemu rozrastaniu się chwastów.

Z uwagi na to, że w sklepach oferowane są gotowe mieszanki suszonych ziół, coraz rzadziej decydujemy się na swoje własne rośliny przyprawowe. Warto jednak pokusić się o uprawę własnych roślin i odkryć głębię smaku i aromatu świeżych ziół prosto z ogródka.

Więcej w kategorii: Rośliny

Storczyki

storczyki we wnętrzu

Jeśli mówimy o modzie dotyczącej wystroju domu lub mieszkania, na pewno uwzględnia ona także rośliny….

więcej

Truskawki i ich uprawa

owoce truskawki

Truskawki są jednym z najsmaczniejszych polskich owoców, maja one wiele właściwości odżywczych, zawierają ogromna dawkę…

więcej

Dodaj komentarz