Ziołowy ogródek – mniszek lekarski

24.08.2011

Mniszek lekarski – mniszek pospolity lub po prostu mlecz to bardzo ceniona roślina w ziołolecznictwie. Niezastąpiona w leczeniu kamicy żółciowej, anemii czy reumatyzmu. Gdy pojawia się w naszym ogrodzie jest jednak często mało lubianym, nadmiernie rozsiewającym się chwastem.

Mniszek lekarski (mlecz) to wieloletnia bylina z rodziny astrowatych. Według opinii niektórych ogrodników w Polsce jest to roślina aż nazbyt pospolita. Rzeczywiście mniszek lekarski (mlecz)jest byliną bardzo ekspansywną i cechuje się wiatropylnym sposobem rozsiewania. Po przekwitnięciu kwiaty zamieniają się charakterystyczne w puszyste kule, z których każda zawiera kilkaset nasion. Roznoszone przez wiatr są w stanie zdominować łąki na obszarze nawet kilku kilometrów.

Mniszek lekarski

Mniszek lekarski

Na ogrodowym trawniku mlecz jest zazwyczaj uciążliwym chwastem. Po pierwsze: rozrasta się zastraszającym tempie i błyskawicznie zagłusza trawę. Po drugie: walka z mniszkiem lekarskim jest bardzo trudna, gdyż szybko się rozsiewa i cechuje go niezwykła wręcz żywotności. Oczywiście można usuwać go ręcznie, ale trzeba robić to niezwykle starannie, tak aby wyciągnąć roślinę w całości. Mniszek lekarski ma bardzo głęboki system korzeniowy, a pozostawienie w glebie nawet fragmentu korzenia powoduje, że mlecz odrośnie ponownie.

Jak zatem walczyć z mniszkiem lekarskim (mleczem) w ogrodzie? Przede wszystkim trzeba to robić regularnie. Niestety, nie ma możliwości całkowitego wyeliminowania tych roślin z ogrodu (zapewne rośnie on również na okolicznych działkach i łąkach, więc wiatr zawsze skądś przyniesie nasiona). Można za to skutecznie ograniczyć występowanie mleczy jeśli nie dopuści się do ich kwitnienia, systematycznie usuwając pojawiające się rośliny. Rozwiązaniem jest również zastosowanie oferowanych na rynku środków chemicznych, ale często powodują one jedynie tymczasowy efekt.

Aby pomóc sobie w ręcznym usuwaniu mleczy można wykorzystać tzw. widły amerykańskie lub specjalne refraktory do kupienia w sklepach ogrodniczych. Mlecz najłatwiej usuwać, gdy ziemia jest wilgotna. Po usunięciu roślin liście mniszka można wyrzucić na kompost – są źródłem cennych składników mineralnych. Takim działaniem ryzykujemy jednak ponowne pojawienie się w krótkim czasie inwazji mniszka, jeśli na kompostownik trafią korzenie lub kwiaty tej rośliny. Jeśli chcemy tego uniknąć to zerwane kwiaty mniszka lekarskiego najlepiej po prostu ususzyć i spalić.

Mniszek lekarski (mlecz)jak sama jego nazwa wskazuje jest ziołem szeroko stosowanym w lecznictwie. Wykorzystywane są wszystkie części tej rośliny – od kwiatów po korzenie. W ziołolecznictwie wykorzystuje się mniszek lekarski w schorzeniach wątroby i woreczka żółciowego, infekcjach dróg moczowych, chorobach pęcherza, nerek, cukrzycy. Napary i syropy z mniszka stosowane są także w leczeniu miażdżycy, zaburzeń trawienia i w infekcjach górnych dróg oddechowych.

Mniszek lekarski

Mniszek lekarski

Mniszek lekarski na zdrowie

Zamiast kompostować liście mniszka, najmłodsze można dodać do sałatki – są smaczne i wyjątkowo bogate w witaminy i sole mineralne. Suszone kwiaty i korzenie, zamiast trafić w ogień, mogą posłużyć także do sporządzania leczniczych naparów, syropów, a nawet wina. Należy jednak pamiętać, że konsultacji z lekarzem wymaga stosowanie mniszka przy niedrożności jelit, niedrożności dróg żółciowych oraz przy ropniaku pęcherzyka żółciowego. Mniszek może ponadto powodować reakcje uczuleniowe, a w przypadku nadkwaśności soku żołądkowego i wrzodów żołądka wzmagać dolegliwości.

Napar z kwiatów mniszka lekarskiego – łyżkę stołową suszonych kwiatów zalewamy wrzątkiem i parzymy pod przykryciem przez 10 minut. Napar odcedzamy i pijemy kilka razy dziennie po pół szklanki. Szczególnie polecany osobom z dolegliwościami wątroby i pęcherzyka żółciowego.

Wywar z korzenia mniszka lekarskiego – 50 g suszonych korzeni rozdrabniamy, zalewamy litrem wody i gotujemy przez 2-3 minuty. Odstawiamy pod przykryciem na 10 minut, następnie przecedzamy. Pijemy 1/3 szklanki kilka razy dziennie. Wywar zalecany jest w infekcjach dróg moczowych, chorobach pęcherza, nerek oraz cukrzycy. Syrop ze świeżych kwiatów mniszka – na syrop nadają się kwiaty zerwane na początku kwitnienia. Około 250 kwiatów zalewamy litrem wody i gotujemy przez 5 minut. Odstawiamy na godzinę, po czym przecedzamy wywar. Uzyskany płyn gotujemy na wolnym ogniu przez 3-5 godzin, stale mieszając i nie dopuszczając do wrzenia. Tak przygotowany syrop ma gorzki smak, dlatego dodajemy kilogram cukru i sok z wyciśniętej cytryny. Dokładnie mieszamy. Przelewamy do słoików. Syrop jest skutecznym środkiem hamującym kaszel i zwalczającym infekcje górnych dróg oddechowych.

Wino z korzenia mniszka lekarskiego – 50 g suszonych korzeni rozdrabniamy, zalewamy 0,75 l białego wina i odstawiamy na 2 tygodnie. Należy pamiętać o codziennym wstrząsaniu. Po upływie 2 tygodni wino przecedzamy przez gazę. Mała lampka takiego trunku jest polecana od czasu do czasu osobom cierpiącym na miażdżycę i choroby układu krążenia.

Więcej w kategorii: Rośliny

Storczyki

storczyki we wnętrzu

Jeśli mówimy o modzie dotyczącej wystroju domu lub mieszkania, na pewno uwzględnia ona także rośliny….

więcej

Truskawki i ich uprawa

owoce truskawki

Truskawki są jednym z najsmaczniejszych polskich owoców, maja one wiele właściwości odżywczych, zawierają ogromna dawkę…

więcej

Dodaj komentarz