Ziołowy ogródek – rozmaryn

08.07.2011

„O mój rozmarynie rozwijaj się…”. Warto, aby to popularne zioło, którego pełna nazwa brzmi – rozmaryn lekarski, ze względu na jego właściwości nie tylko smakowe, ale i lecznicze, pojawiało się nie tylko w słowach piosenki, ale także zagościło na naszej ogrodowej grządce.

Rozmarynlekarski, z gatunku roślin jasnotowatych, jest wiecznie zielonym ziołem z bardzo aromatycznymi liśćmi, które potrafi osiągnąć wysokość do 2 m. Liście rozmarynu lekarskiego są bardzo wąskie, ciemno-zielone na wierzchu oraz białe od spodu. Kwitnie w blado-niebieskie, niewielki kwiaty. Cieszy się bardzo dużą popularnością jako zioło uprawiane w tzw. ogródkach przy-kuchennych.

Rozmaryn

Rozmaryn

Jak większość ziół także i ta roślina nie ma specjalnych wymagań. Potrzebuje słońca i piaszczystej, dobrze zwapnionej gleby oraz przycinania, szczególnie po okresie kwitnięcia, aby lepiej się rozkrzewiała i nie stała zbyt długa. Za duża wilgoć spowoduje zahamowanie wzrostu rozmarynu, dlatego nie warto przesadzać z jego podlewaniem.

Jeśli decydujemy się uprawę rozmarynu w swoim przydomowym ogrodzie to najlepiej kupić gotowe sadzonki w sklepie ogrodniczym, gdyż rozmaryn wysiany z nasion wolno kiełkuje i wolno rośnie. Gotową roślinkę za to możemy z powodzeniem rozmnożyć za pomocą odcięcia łodygi i umieszczenia gałązki zioła w mokrym piasku, aby się ukorzeniła (trwa to ok. 1,5 miesiąca). Można go również rozmnażać za pomocą metody kładzenia gałązek na ziemię do czasu aż się ukorzenią, tworząc nową roślinę. Niestety, rozmaryn lekarski jest bardzo podatny na taki mszyc oraz inne choroby roślin ogrodowych. Żeby zioło dobrze się rozrastało warto zasilać go odpowiednimi nawozami. Można go również uprawiać na domowym parapecie, w doniczce lub pojemniku.

Liście, łodygi oraz kwiaty rozmarynu lekarskiego możemy zbierać na bieżąco, w zależności od potrzeby. Jeśli mają być one przeznaczone do suszenia to najlepiej zbierać je zanim zioło zacznie kwitnąć, wtedy jego aromat będzie silniejszy. Suszone liście rozmarynu lekarskiego można przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Młode gałązki wraz z liśćmi zioła można także zamrażać w szczelnie zamkniętych torebkach, do późniejszego wykorzystania.

Rozmaryn lekarski ma wręcz niezliczoną ilość zastosowań: sporządza się z niego napary, herbatki, wino, dodaje się go nie tylko do potraw, ale także do kąpieli. Dlaczego? To wszystko z powodu jego specyficznych właściwości. Rozmaryn działa odżywczo (jest to wykorzystywane np.: w preparatach do włosów), ściągająco, napotnie (doskonały środek do obniżania wysokiej gorączki), wspomaga trawienie, jest polecany w przypadkach niskiego ciśnienia krwi, ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Uwaga! Rozmaryn w postaci olejku lotnego używany jest jako środek stymulujący wypływ krwi menstruacyjnej oraz środek powodujący poronienie, dlatego kobiety z zaburzeniami menstruacji oraz kobiety w ciąży, powinny skonsultować używanie środków zawierających wyciąg z tej rośliny ze swoim lekarzem.

Rozmaryn lekarski posiada również właściwości pobudzające, szczególnie kiedy jest zastosowany miejscowo. Poprzez zwiększenie przepływu krwi do głowy, rozmaryn lekarski pobudza mózg oraz podnosi koncentrację. Olejek rozmarynowy jest wykorzystywany jako zapachowy komponent w produkcji mydła, kremów, płynów, perfum oraz wód toaletowych.

Poza zastosowaniami w lecznictwie, rozmaryn lekarski jest szeroko stosowany jako domowa przyprawa kuchenna. Używa się go do urozmaicenia potraw z mięsa (jagnięciny, wieprzowiny, mięsa z królika, cielęciny, kiełbasek oraz mięs duszonych, jak również do kurczaków, kaczek), ryb, dań pieczonych czy warzyw (do sałatek i potraw warzywnych sporządzonych z takich warzyw jak: szparagi, brokuły, kalafior, kabaczek, zielony groszek, fasola, ziemniaki czy cukinia). pieczone, warzywa, itd. Niewielkie jego ilości są również dodawane jako środek zapachowy do napojów alkoholowych, mrożonych deserów, cukierków, budyniów.

Więcej w kategorii: Rośliny

Storczyki

storczyki we wnętrzu

Jeśli mówimy o modzie dotyczącej wystroju domu lub mieszkania, na pewno uwzględnia ona także rośliny….

więcej

Truskawki i ich uprawa

owoce truskawki

Truskawki są jednym z najsmaczniejszych polskich owoców, maja one wiele właściwości odżywczych, zawierają ogromna dawkę…

więcej

Dodaj komentarz