Ziołowy ogródek – tymianek

01.05.2011

Tymianek to przede wszystkim doskonała przyprawa. Jego ciekawy aromat i subtelny smak to nie jedyne zalety. Można stosować go również w medycynie naturalnej.

Tymianek

Tymianek

Tymianek rośnie jako niska (do 30 cm wysokości), wiecznie zielona krzewinka o drobnych liściach, kwitnąca latem w kolorze różowym lub jasnofioletowym. Łodyga tymianku jest owłosiona, szara, liście ma drobne, z brzegami podwiniętymi do góry. Najczęściej rośnie na dziko na leśnych polanach, wyrębach, na miedzach i w suchych rowach. Jest również uprawiany w dzielnicach południowych Polski (w rejonach innych łatwo wymarza) na słonecznych, piaszczystych miejscach. Tymianek ma przyjemny zapach, szczególnie silny przy roztarciu. Łodyga jest owłosiona, szara, liście ma drobne, z brzegami podwiniętymi do góry. Jeśli zdecydujemy się na uprawę tymianku we własnym ogrodzie to nasiona najlepiej wysiać wprost do gruntu na wiosnę (w kwietniu). Można go także rozmnażać przez podział korzeni wiosną, oraz rozsady zbierane wiosną lub jesienią. Roślina ta nie ma specjalnych wymagań jeśli chodzi o glebę, wymaga jedynie dobrze nasłonecznionego stanowiska.

Tymianek wykorzystywany jest jako dodatek do potraw oraz zioło o właściwościach

leczniczych. Działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i wzmacniająco. Jego stosowanie poleca się przy przeziębieniach, kaszlu, zapaleniu oskrzeli i innych schorzeniach górnych dróg oddechowych, a wywary z tymianku pobudzają pracę jelit i żołądka, oraz zapobiegają wzdęciom.

Tymianek na pewno pomoże, jeśli cierpimy na nadmierne przetłuszczanie i wypadanie włosów. Wykazuje także łagodne działanie przeciwłupieżowe.

Do użytku bezpośredniego liście zbiera się o różnych porach roku. Jeśli tymianek chcemy przeznaczyć do suszenia to powinniśmy zbierać wierzchołki pędów. Świeże gałązki można dodawać do olejów i octu, liście natomiast wzbogacają smak mięs, wędlin i zup.

Tymianek dodany do potraw jako przyprawa, nie tylko wzbogaci ich smak i aromat, ale też ułatwi trawienie.

Więcej w kategorii: Rośliny

Storczyki

storczyki we wnętrzu

Jeśli mówimy o modzie dotyczącej wystroju domu lub mieszkania, na pewno uwzględnia ona także rośliny….

więcej

Truskawki i ich uprawa

owoce truskawki

Truskawki są jednym z najsmaczniejszych polskich owoców, maja one wiele właściwości odżywczych, zawierają ogromna dawkę…

więcej

Dodaj komentarz