Koszenie trawnika – kosiarka w dłoń

18.03.2012

Na czym polega poprawne koszenie trawnika? Kosić każdy może, „trochę lepiej, trochę gorzej”. Aby nasz trawnik prezentował się naprawdę atrakcyjne lepiej zadbać o to trochę lepiej.

Koszenie trawnika

Koszenie trawnika fot. Stiga

Koszenie trawnika wydaje nam się czynnością dziecinnie prostą. Wystarczy chwycić za kosiarkę i wyjechać nią na trawnik. Aby jednak nasza murawa prezentowała się dobrze i służyła nam wiele lat warto przestrzegać pewnych reguł. Kondycja i wygląd naszego trawnika zależy od tego jak często i w jaki sposób go kosimy.

Przede wszystkim zadbajmy o rozsądną długość trawnika. Przy koszenie trawnika warto kierować się zasadą „niewiele, ale często”. Niestety, często kosimy trawniki zbyt krótko, aby robić to jak najrzadziej. Takie działanie wbrew pozorom szkodzi naszej murawie, którą narażamy wtedy na zbyt duże przesuszenie. W rezultacie trawa żółknie, odrasta nierównomiernie i pojawiają się w niej chwasty. Zbyt niskie koszenie jest szczególnie niebezpieczne, gdy robimy to tuż przed zimą, gdyż w ten sposób pozbawiamy korzenie traw naturalnej ochrony przed mrozem. Najlepiej przyjąć zasadę, że trawnik ścinamy w jednej trzeciej wysokości trawy. Ważna jest systematyczność – przycinanie trawnika powinno odbywać się w określonych dostępach czasu. Jak często?

Jak często powinno odbywać się  koszenie trawnika?

To zależy od przeznaczenia trawnika i użytej do jego wysiania mieszanki traw. Trawniki w przydomowych ogródkach wymagają koszenia nawet dwa razy w tygodniu. Trawniki o charakterze łąkowym – dwa do trzech razy w sezonie. W okresach intensywnego wzrostu (maj – czerwiec, sierpień – wrzesień) trawnik należy kosić częściej.

Pamiętajmy, żeby zadbać nie tylko o trawnik, ale także o kosiarkę. Aby służyła nam wiele lat, każde koszenie trawnika zaczynamy od  dokładnego oczyszczenia murawy- z kamieni, gałęzi, kawałków szkła czy zapomnianych zabawek, które mogą doprowadzić do uszkodzenia kosiarki, a nawet zranić osoby znajdujące się w pobliżu (wyrzucone z bardzo dużą siłą spod maszyny mogą uderzyć, a nawet ranić). Jeśli posiadamy kosiarkę spalinową to upewnijmy się, że w zbiorniku jest wystarczająca ilość paliwa. W przypadku kosiarki elektrycznej zadbajmy o prawidłowe zabezpieczenie kabla – sprawdźmy czy nie jest uszkodzony i ułóżmy go tak, aby uniknąć przypadkowego najechania na niego podczas koszenia. Nigdy nie używaj kosiarki elektrycznej do koszenia mokrej trawy!

Po koszeniu na powierzchni trawy zawsze zostaje mniejsza lub większa ilość ścinków, nawet, jeśli korzystamy z kosiarki wyposażonej w specjalny kosz do zbierania przyciętej trawy. Jeżeli kosimy trawnik często, a co za tym idzie ścinki są krótkie, to bez problemu można je pozostawić, gdyż tworzą naturalną ściółkę, która będzie zasilała trawnik. Przy rzadkim koszeniu należy je zebrać. Pozostawione będą tworzyły na powierzchni murawy grubą warstwę, przeszkadzającą trawie rosnąć, a w przypadku dużej wilgotności będą gniły. <p>

</p>

Więcej w kategorii: Trawniki i żywopłoty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>