Rodzaje nasion do wysiewania trawników ogrodowych

17.07.2012

Każdy ogrodnik marzy, aby jego ogród był piękny, tętnił zielenią, aby rosły cudowne kwiaty, krzewy czy drzewka. Nieodłącznym elementem takiego ogrodu jest trawnik. 

Zieleń, która nas otacza jest bardzo piękna. Nikt z nas nie wyobraża sobie życia bez niej. Jest ważnym elementem w naszym życiu.Właściciele posesji marzą o tak zwanych dywanach czyli pięknych trawnikach z krótko przystrzyżoną trawą. Przed posadzeniem takiego trawnika musimy dokładnie przeanalizować potrzebę użytkowania oraz wziąć pod uwagę warunki klimatyczno – glebowe, które występują w danym regionie kraju, gdyż będzie to miało wpływ na wygląd naszego trawnika. Trawy, które są dostępne na rynku mają różne wymagania glebowe, odporność na choroby, atak szkodników czy na porost.

trawnik

trawnik fot. sxc.hu

Na piękno ogrodu wpływ mają rodzaje nasion jakie wybierzemy na nasz trawnik. Poprzez wysiewanie trawników różnymi rodzajami mieszanek traw, osiągamy więcej zalet co zwiększa szansę na ich porost. Pamiętajmy, że nawet gdy wszystkie prace związane z wysiewem trawnika wykonamy poprawnie, a rodzaje nasion zostaną wybrane w sposób nieodpowiedni do naszej gleby to bardzo szybko zaczną się problemy z trawnikiem, a utrzymanie go w doskonałej formie będzie bardzo ciężkie. Z tego względu też priorytetową sprawą jest odpowiednia mieszanka traw. Kiedy już dobierzemy odpowiednią mieszankę pozostaje nam ją zakupić.

Na rynku mamy duży wybór mieszanek traw i możemy wybrać różne rodzaje nasion. Jednakże najczęściej stosowane są nasiona gruntów jak życica trwała, kostrzewa czerwona, wiechlina łąkowa czy kostrzewa owcza i różnolistna. Życica trwała to trawa, która charakteryzuje się  bardzo szybkim porostem. Jest niska, posiada silny system korzeniowym i nadaje się do miejsc, w których bardzo często przebywamy. Jednakże wymaga ona dość regularnego koszenia. Trawą, która rośnie również nisko jest także wiechlina łąkowa. Jednakże w porównaniu do życicy trwałej rośnie ona zdecydowanie wolniej, dobrze znosi zimę natomiast nie lubi miejsc, gdzie nie dochodzą promienie słoneczne.

trawnik w ogrodzie

trawnik w ogrodzie fot.sxc.hu

Kostrzewa czerwona jest trawą, która dobrze reaguje na częste i niskie koszenie. Inaczej natomiast reaguje na koszenie trawa kostrzewa owcza czy różnolistna. Jest to trawa niska posiadająca wąskie liście, dobrze sobie radzi z porostem na glebie piaszczystej. Jest ona przeznaczona do słabych gleb. Zaleca się ją na trawniki gdzie rzadko się kosi i nawozi glebę. Jest to ogólny zarys mieszanek gatunków stosowanych  na trawniki w ogrodnictwie. Zdarza się tak, że mieszanki nasion są o złym składzie. Zawierają na przykład domieszkę traw pastewnych. Kiedy mamy w składzie nasion domieszkę trawy pastewnej trawa ta nie rośnie przy kupie, a co za tym idzie wygląd naszego trawnika traci na wyglądzie i estetyce. Bywa również tak, że rodzaje nasion traw zawierają w sobie także nasiona chwastów, co nie wpływa dobrze na porost naszych trawników.

Rodzaje nasion traw możemy podzielić na ozdobne, inaczej nazywane dywanowymi, które każdy właściciel ogrodu zakłada, aby uzyskać piękny wygląd. Taki trawnik jest odpowiednim tłem dla innej roślinności w naszym ogrodzie. Trawa ta jest miękka, wymaga dużo pielęgnacji, podlewania częstego, koszenia i jest mało odporna na chodzenie po niej. Uniwersalna trawa, która dobrze znosi deptanie i wymaga zdecydowanie mniejszych nakładów pielęgnacji, najbardziej nadaje się na posesje, gdzie jest częste jej używanie. Są również  trawy sportowe, których mieszanki są drogie ale charakteryzują się tym, że są piękne i wytrzymałe na deptanie ze  względu na to, że są często eksploatowane. Pamiętajmy, jeżeli chcemy mieć piękny trawnik przed jego posianiem musimy uwzględnić wiele czynników, aby nasze nasiona traw mogły się rozwijać tworząc piękny zielony dywan.

Więcej w kategorii: Trawniki i żywopłoty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>