Trawnik naturalnie wysiewany czy z rolki?

10.07.2012

Każdy z nas marzy o pięknym zielonym trawniku na swojej posesji czy w ogrodzie. Możemy taki trawnik posiać i czekać cierpliwe, aż trawa wykiełkuje. Możemy również pokusić się o trawnik z rolki, gdzie efekt końcowy po położeniu jest natychmiastowy. 

Przy tego rodzaju czynnościach czeka nas ogrom pracy i pielęgnacji, aby spełniał swoją rolę. Możemy również pokusić się o trawnik z rolki, gdzie efekt końcowy po położeniu jest natychmiastowy. Rozwiązania są dwa. Które więc wybrać? Przed położeniem rolki darni bardzo ważną czynnością, którą należy wykonać jest rozrządzenie gleby sprzętem do tego przystosowanym, czyli glebogryzarką, a następnie wyrównanie terenu gdzie będzie trawa. Tak naprawdę trawnikmożna układać przez cały sezon, gdyż darń z rolki jest zdecydowanie bardziej odporna na przymrozki, gdzie odporność na przymrozki przy trawie wysiewanej naturalnie jest zdecydowanie gorsza.

trawa z rolki

trawa z rolki fot. sxc.hu

Na jaki byśmy się nie zdecydowali sposób, pamiętajmy o tym, że trawnik z rolki wymaga dokładnie takich samych zabiegów pielęgnacyjnych jak przy trawie zasianej naturalnie. Mowa tu oczywiście o nawożeniu, koszeniu, wertykulacji, czy grabieniu liści, które spadną z drzew. Bez tej pielęgnacji straci na jakości i wyglądzie,  ponieważ bardzo szybko pożółknie. Na pewno jest on bardziej odporny na różne choroby czy szkodniki roślinne. Fakt jest taki, że efekt końcowy położenia takiej trawy jest bardzo szybki. Zieleń prezentuje się niezwykle okazale.

Ale trawnikz rolki ma niestety też wady. Na pewno zdecydowanie więcej musimy włożyć energii, żeby taki dywan rozłożyć. Ponadto koszt takiej trawy przewyższa kilkakrotnie cenę nasion, które są dostępne na naszym rynku. Trawa ta również nie lubi miejsc, gdzie nie dochodzą promienie słoneczne i są problemy z jej porostem w miejscach zacienionych. Jednakże w Polsce zdecydowanie więcej jest zwolenników tradycyjnego trawnika z wysiewu. Najlepiej taką trawę zasiać na początku maja ewentualnie na przełomie września i października, gdyż w tym okresie na ma tak wysokich temperatur, więc nasionom nie grozi zasuszenie, a temperatura i wilgotność powietrza pozwala na szybkie wykiełkowanie świeżej trawy. Kiedy już mamy przygotowaną glebę pod wysiew trawy pozostaje nam tylko zakupić w sklepie ogrodniczym mieszankę traw. Pamiętajmy o odpowiedniej wilgotności gleby w czasie zasiewu i po nim, gdyż będzie to miało duży wpływ na porost naszej trawy.

trawnik w ogrodzie

trawnik w ogrodzie fot. www.emeraldislandlawnservice.com

Po wysianiu nasiona przykryjmy lekko glebą, co pozwala na lepsze ukorzenienie się. Niestety aby nasza trawa rosła potrzebna jest cierpliwość. Przy trawnikach z rolki efekt jest natychmiastowy, gdyż pierwsza trawa pojawia się od zasiania miedzy trzecim, a piątym tygodniem. Bardzo duży wpływa mają warunki atmosferyczne i rodzaj gleby. Zaletą tradycyjnego trawnika jest to, że możemy zakupić mieszanki traw, które są przeznaczone do miejsc, gdzie promieniowanie słoneczne dochodzi jak i tych gdzie słońce nie jest w stanie się przebić.

Koszt takich nasion jest nieporównywalnie tańczy niż darni z rolki. Zieleń jest bardzo piękna, a taki trawnik to skrawek ziemi, który wpływa na nas optymistycznie, jest wspaniałym tłem dla rosnących na nim roślin, krzewów, kwiatów i innej zieleni. W zimowe, senne i ponure dni ożywia nasze puste ogrody.

To jaka będzie nasza trawa na działkach, posesjach czy w ogrodach to każdego właściciela indywidualna sprawa. I nie ważne czy to będzie tradycyjny trawnik z wysiewu czy  trawnik z darni rolki. Najważniejsze, żeby był wyglądał tak jak każdy sobie go wyobrażał. Trawnik jest przecież nie tylko wizytówką naszego ogrodu ale całej naszej posesji. Pamiętajmy zieleń jest piękna, więc ją szanujmy.

Więcej w kategorii: Trawniki i żywopłoty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>