Trawnik w naszym ogrodzie – zakładanie i pielęgnacja

16.07.2012

Każdy z nas chyba marzy o pięknym domku i dużym ogrodzie. Kiedy nasze marzenia się spełniają i mamy swój wymarzony domek, warto pokusić się o założenie trawnika. Trawa będzie się pięknie komponowała z działką czy posesją.

Pamiętajmy o tym, że trawnik to ważny element każdego ogrodu. To nie tylko krótko strzyżona, piękna, zielona trawa, to także dopływ doskonałego tlenu sprzyjający drzewom, krzewom, kwiatom, czy dekoracjom naszego ogrodu. Taki trawnik daje również poczucie większej przestrzeni. Kiedy posiadamy trawnik to odczuwalne jest  również chłodniejsze powietrze oraz zwiększa się jego wilgotność, co wpływa na nasze samopoczucie. Jest to bardzo ważne zwłaszcza w upalne dni.

trawnik

trawnik fot. www.naturesownpestcontrol.org

Założenie takiego trawnika i jego pielęgnacja to nie taka prosta sprawa. Przed zasianiem trawnika w miejscu, gdzie ma się on znajdować, bardzo ważną sprawą jest dokładne uprzątnięcie terenu, a także wyplewienie chwastów czy to ręcznie czy za pomocą środków chwastobójczych. Pamiętajmy również o przekopaniu naszego terenu szpadlem i usunięciu wykopanych korzeni, chwastów, gruzu czy kamieni. Dobrze by było nasz grunt wyrównać, gdyż utrzymanie, pielęgnacja takiego trawnika jest wówczas znacznie łatwiejsza. Po wyrównaniu gruntu pamiętajmy, aby górna warstwa gleby była wymieszana z nawozami, a następnie gleba powinna być ubita.

Trawnik najlepiej zasiać w okresach kwietnia i maja. Można to również zrobić letnią pora, jednakże jest on wtedy trudniejszy w utrzymania i wymaga częstego i regularnego podlewania. Kiedy mamy już odpowiednio przygotowaną glebę do zasiania trawy należy się zastanowić jakie zasiejemy nasiona traw. Na rynku w sklepach ogrodowych jest obecnie duży wybór mieszanek traw. Możemy  zakupić nasiona takie jak parkowe, dywanowe, które są trawami ozdobnymi, gdzie nie zaleca się chodzenia po nich dzieciom czy zwierzętom, gdyż taki trawnik bardzo szybko się niszczy. W przypadku, gdzie jest to posesja gdzie będą biegać dzieci warto pomyśleć o trawie tak zwanej sportowej czy rekreacyjnej. Kiedy już zdecydujemy się na nasiona traw pozostaje nam wysiew.

trawnik

trawnik fot sxc.hu

Nie od dzisiaj wiadomo że trawę wysiewa się ręcznie rzucając ich nasiona na glebę. Pamiętajmy o tym, że trawę wysiewamy na krzyż. Kiedy już nasze nasiona zostały wysiane trzeba bardzo delikatnie zagrabić wysiany obszar, gdyż nasiona powinny wymieszać się z ziemią, a następnie delikatnie ubić jakąś deską  lub najlepiej gdy mamy jakiś wał, którym przejedziemy po glebie. Podlewając uważajmy abyśmy nie wypłukali nasion. Zalecany jest mały strumień wody. I na początku to na tyle prac.

Ale pielęgnacja trawnika zaczyna się dopiero po dokonaniu wszystkich tych czynności. Kiedy już urośnie długo wyczekiwana trawa pielęgnacja będzie polega na podlewaniu, nawożeniu, koszeniu oraz plewieniu chwastów. Pamiętajmy o tym, gdy będziemy kosić nasz dywan pierwszy raz, aby ostrza naszej kosiarki były ostre, gdyż tępy nóż może powyrywać młode rośliny, które jeszcze nie są dobrze zakorzenione w glebie.

Pierwsze koszenie zaleca się kiedy  trawa jest na wysokości od 5 do 10cm. Zalecenia są takie, aby trawa była koszona co 7 dni. Kiedy te okresy między jednym, a drugim koszeniem będą się wydłużać jest duże prawdopodobieństwo, że będą się pojawiać chwasty. Pamiętajmy również o tym, że nie powinniśmy kosić mokrej trawy, a w letnie upalne dni najlepiej kosić przed wschodem słońca lub po jego zajściu.

Kiedy zaczyna nam się zbliżać zima najlepiej trawnik wykosić na 3-4cm, dzięki czemu unikniemy zgnicia naszej trawy po opadach śniegu. Kiedy zima się kończy, a zaczyna się okres wiosenny warto na naszą glebę wysypać wapno, co służy w późniejszym okresie wzrostowi. Każdy chce mieć piękny trawnik w swoim ogrodzie. Aby tak było niestety musimy włożyć w to dużo pracy i ciągle go pielęgnować. Pamiętajmy o nawadnianiu szczególnie w czasie suszy. Lepiej jest podlewać rzadziej, a obficiej niż częściej a mniej. Pielęgnacja trawnika jest niezmiernie ważną czynnością.

 

Więcej w kategorii: Trawniki i żywopłoty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>