Trawnik w ogrodzie

29.06.2012

Trawnik w ogrodzie wydaje się rzeczą banalną, ale w rzeczywistości trawa jest bardzo istotna i stanowi dużą dekorację ogrodu. Można powiedzieć, że jest bazą każdego ogrodu. Trawnik dla ogrodnika jest jak tło dla malarza. 

Zakładać trawnik praktycznie można od wiosny do jesieni. Żeby mieć piękny trawnik w ogrodzietrzeba o nim pomyśleć i zaplanować  wszystkie czynności zanim posieje się nasiona trawy. Najistotniejsze jest to, czy trawnik będzie z podziemnym nawodnieniem czy też nie. Jeżeli dysponujemy większymi finansami i możemy sobie na takie nawodnienie pozwolić, na pewno warto pomyśleć o wykonaniu takiego systemu. Jest to dość kosztowna inwestycja, ale bardzo praktyczna, zwłaszcza w upalne dni, kiedy trawnik nie jest podlewany, niknie z dnia na dzień. Ale zanim nawodnienie musimy przygotować ziemię. Ważne jest aby dobrze wyrównać teren i pozbyć się chwastów.

trawnik

trawnik fot.sxc.hu

Jeżeli na naszym przyszłym trawniku rośnie perz, nie obejdzie się bez oprysku chwastobójczego. Oprysk trzeba zrobić wiosną, w okresie wzrostu perzu, najlepiej w słoneczny dzień. Po dokładnym opryskaniu trzeba odczekać minimum kilka dni , żeby oprysk należycie zadziałał i dotarł w głąb korzeni.  Czynność tą można wykonać dwa razy. Kiedy mamy pewność że chwasty już uschły musimy pomyśleć o przekopaniu lub zaoraniu naszego przyszłego trawnika. Dobrze jest oczyścić ziemię z chwastów mimo tego że są już suche, dzięki temu łatwiej nam będzie wyrównać teren. Jeżeli chcemy zrobić nawodnienie trawnika, właśnie teraz jest odpowiedni moment. Wykonanie nawodnienia można zlecić firmie, lub pokusić się i spróbować zrobić to samemu, nie jest wcale trudne, a na pewno sporo na tym zaoszczędzimy.

Przed sianiem trawy korzystnie będzie dla naszego przyszłego trawnika jak ziemie wymieszamy z nawozem, ostatecznie wyrównamy teren wybierając wszystkie kamienie, które w przyszłości mogłyby być zabójstwem dla naszej kosiarki. Przed nami jedna z ważniejszych decyzji, mianowicie wybór odpowiednich nasion. Na rynku mamy bardzo duży wybór traw i jej wybór zależy od tego jaką funkcję ma spełniać nasz trawnik w ogrodzie. Musimy się zastanowić czy trawnik będzie często deptany, czy teren przeznaczony pod trawnik jest bardziej nasłoneczniony czy zacieniony. Są mieszanki typowo do zacienionych ogrodów i bardzo źle znoszą duże nasłonecznienie i odwrotnie. Jeżeli chcemy mieć trawę niską, dobrze rozkrzewioną, która będzie często deptana, a trawnik będzie nasłoneczniony musimy myśleć o trawach sportowych.

trawnik w ogrodzie

trawnik w ogrodzie fot. sxc.hu

Mieszanek tych traw na rynku jest wcale nie mało, ważne aby kupując trawę sportową wybrać sprawdzoną i przystosowaną do naszych warunków, która będzie odporna na choroby i przemarzanie. Na pewno nasze rodzime mieszanki traw sportowych sprawdzą się tu lepiej, niż np. trawy sportowe angielskie, polecane przez markety. Przy wyborze nasion trawy należy dowiedzieć się jakie wymagania ma dana trawa, czy trzeba ją często kosić, czy nawozić. Wszystko to jest bardzo istotne jeżeli chcemy aby nasz trawnik w ogrodzie wyglądał pięknie przez długie lata.

Chyba, że mamy ochotę na małą łączkę w naszym ogrodzie. Na ryku dostępne są mieszanki kwiatowe, mieszanki łąkowe, które też mają swoich zwolenników. Pamiętajmy, aby dobrze wyliczyć i kupić odpowiednią ilość nasion – 1 kg wystarczy na 30-40 metrów kwadratowych trawnika. Aby ułatwić sobie wysiew trawy, możemy zaopatrzyć się w mały siewnik, za pomocą którego równomiernie wysiejemy nasiona. Po wysianiu naszej trawy całość  można poprószyć torfem, lub zagrabić i zwałować.

Istotną rzeczą jest teraz odpowiednie nawodnienie. Jeżeli zdecydowaliśmy się na zamontowanie systemu nawadniającego w ogrodzie, zostało nam już tylko czekać i obserwować jak nasz trawnik w ogrodzie zmienia się każdego dnia. Jeżeli nie mamy takiego systemu, a mamy możliwość systematycznego podlewanie, też szybko doczekamy się pięknego trawnika, Należy jednak pamiętać, żeby podlewać nasz powstający trawnik systematycznie i początkowo bardziej mgiełką niż dużym strumieniem, żeby nasze nasiona nie spływały. Gdy wysiane nasiona sami nawadniamy, można powiedzieć, że trawa rośnie w oczach. Trochę gorzej jest gdy nie mamy możliwości sztucznego podlewanie i kiedy nasz trawnik urośnie zależne jest od pogody. W jednym czy w drugim przypadku najgorsze mamy już za sobą, trawnik w ogrodzie już rośnie i czas pomyśleć o kosiarce.

 

 

Więcej w kategorii: Trawniki i żywopłoty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>