Okna dachowe – akcesoria

20.07.2011

Okna dachowe wymagają innego wykończenia niż te tradycyjne, ale dzięki nim, możemy nadać wnętrzu zupełnie wyjątkowy charakter. Nie można również pominąć ich funkcjonalności.

Okna dachowe przez sam fakt innej konstrukcji, wymuszają dobór innych akcesoriów takich jak żaluzje za miast firan. Ich właściwy dobór wpływa znacząco na komfort użytkowania poddasza. Akcesoria tego typu nie tylko osłaniają wnętrze przed słońcem, ale również izolują od hałasu i są dodatkowym zabezpieczeniem szyby, chroniąc dom przed włamaniem.

Roleta wewnętrzna

Roleta wewnętrzna fot. Roto

Wszystkie akcesoria są dopasowane do konkretnego typu i rozmiaru okna. Przy zamówieniu koniecznie należy podać typ, materiał oraz jaki rozmiar mają nasze okna dachowe, w którym mają być zamontowane.

Okna dachowe i akcesoria do nich

Akcesoria możemy podzielić na te, montowane na zewnątrz okien dachowych oraz te, które zakłada się od wewnętrznej strony okna.

Akcesoria wewnętrzne na okna dachowe:

Do tej grupy zaliczają się rolety, żaluzje wewnętrzne oraz moskitiery.

1. Rolety – są dostępne w wielu wzorach, rodzajach oraz kolorach.

Rolety standardowe – wykonane z poliestru, subtelnie przyciemniają wnętrze, redukując nadmiar światła, występują w szerokiej gamie kolorystycznej.

Rolety plisowane – znacznie mocniej przyciemniają pomieszczenie niż rolety standardowe, ale bez całkowitego zaciemnienia. Dzięki plisom tworzą ciekawe efekty świetlne. Charakteryzują się odpornością na zabrudzenia oraz zdolnością długotrwałego zachowywania kształtu, niezależnie od częstotliwości ich użytkowania. Rolety plisowane dostępne są w różnych rodzajach materiałów oraz w bogatym wyborze kolorów. Producenci oferują rolety plisowane wykonane z tkaniny redukującej dopływ światła do pomieszczenia albo z materiału pokrytego specjalnym tworzywem, ograniczającym nagrzewanie pomieszczenia przy wysokim nasłonecznieniu.

Rolety zaciemniające – zaciemniają pomieszczenie całkowicie. Pokryte są specjalnym materiałem, który odbija światło słoneczne.

2. Żaluzje – Najlepiej sprawdzają się w pomieszczeniach wilgotnych, takich jak łazienki czy kuchnie. Za ich pomocą możemy regulować kierunek oraz ilość wpadającego z zewnątrz światła.

3. Moskitiery – W odróżnieniu od żaluzji, moskitiery montuje się do wnęki okiennej, a nie do okna. Chronią one pomieszczenie przed owadami. Wykonuje się je z siatki z włókna szklanego.

Akcesoria zewnętrzne na okna dachowe:

Do tej grupy należą rolety zewnętrzne i markizy. Montowane są one na zewnątrz okien i zatrzymują promienie słoneczne już przed szybą. Nie tylko osłaniają przed słońcem, ale również izolują przed hałasem i mogą spełniać funkcję antywłamaniową.

Roleta zewnętrzna

Roleta zewnętrzna fot. Roto

1. Rolety zewnętrzne – wykonane z płytek aluminiowych, umożliwiają uzyskanie efektu całkowitego zaciemnienia w ciągu dnia. W zimie chronią dodatkowo przed ucieczką ciepła. Zabezpieczają również szybę przed uszkodzeniami mechanicznymi, spowodowanymi np. gradem oraz izolują pomieszczenie przed hałasem. Rolety zewnętrze mogą być obsługiwane ręcznie albo w wersji bardziej luksusowej, sterowane za pomocą pilota.

2. Markizy zewnętrzne – są najskuteczniejszym sposobem ochrony przed słońcem. Chronią lepiej niż żaluzje i rolety. Rozpina się je na zewnątrz okien dachowych, zarówno obrotowych jak i uchylno-obrotowych. Wykonuje się je z odpornego na wpływy atmosferyczne tworzywa, wykonanego z włókien szklanych, pokrytych polichlorkiem winylu. Półprzezroczysta siateczka odbija promienie słoneczne zanim dotrze ono do szyby. Markizy zewnętrzne chronią przed słońcem jednocześnie nie ograniczając widoczności. Nie trzeba więc ich codziennie zwijać. Ponadto markizy zaciągnięte podczas deszczu, skutecznie redukują odgłosy spadających kropel.

Więcej w kategorii: Akcesoria okienne

Wykańczamy dom

Okiennice

Wykańczając dom, pamiętajmy, że detale decydują o charakterze i wyjątkowości.  Ozdobne detale są również często…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>