Wybieramy dekoracje okienne

30.11.2011

Wybór dekoracji okiennych zależy od naszych potrzeb i upodobań, tymczasem należy pamiętać, że zdobienia okienne oprócz walorów estetycznych powinny spełniać pewne funkcje.

Przestrzeń wokół okna może być zaaranżowana na wiele sposobów. Radzimy jak zrobić to efektownie i zarazem w pełni wykorzystać funkcjonalnie  dekoracje okienne.

1. Zasłony i firany

Roleta materiałowa

Roleta materiałowa fot. Vertex

W zależności od efektu jaki chcemy osiągnąć, tradycyjne firany i zasłony możemy wieszać na różne sposoby. Chcąc powiększyć optycznie okno najlepiej zasłonę zawiesić na ścianie po bokach okna tak, żeby go nie zakryć. Jeśli nasze okna są zbyt wąskie i chcemy aby sprawiały wrażenie szerokich, możemy to osiągnąć wybierając tkaniny z wzorem poziomych pasów. Jeśli z kolei przeszkadza nam zbyt niski otwór okienny, zawieśmy zasłonę odpowiednio wysoko nad oknem, niemal pod samym sufitem, jej zmarszczoną częścią zasłońmy nadproże i zostawmy odkryte tylko samo okno z szybą. W ten sposób wydłużymy optycznie zbyt niski otwór okienny.

Zarówno firanami jak i zasłonami możemy podkreślić również styl naszego wnętrza, zbudować wyjątkowy nastrój. Klasyczne, długie zasłony podkreślą wysokość okna i całego pokoju. Najlepiej wtedy zamocować karnisz tuż pod sufitem, a zasłonę nawlec na drążek bez użycia tradycyjnych żabek.

Jeśli chcemy wyeksponować nasze okna i ich wystrój, zastosujmy zasłony w intensywnym kolorze. Pamiętajmy jednak, że najlepiej zrobić to we wnętrzu mało wyrazistym i raczej neutralnym, w przeciwnym razie istnieje niebezpieczeństwo uzyskania jarmarcznego efektu. Natomiast jeśli w naszym wnętrzu elementem dominującym jest np. piękna podłoga albo interesujący komplet mebli, okna i ich wystrój powinny stanowić jedynie neutralne tło.

Czasem zbyt finezyjnie udrapowane zasłony czy ciężkie kotary z pluszu mogą wnętrze przytłaczać. Prostota upięć, lekkość i półprzezroczystość tkanin jest zawsze elegancka i efektowna.

Inną opcją dekoracji okiennych wśród zasłon – są zasłony sznurkowe. Sznureczki mają właściwości antystatyczne i nasącza się je preparatem, który usuwa zapachy. Wyglądają jak kaskada wodospadu spływająca z sufitu i z pewnością udekorują efektownie każde okno.

2. Rolety, żaluzje, wertikale i inne dekoracje okienne

Tradycyjne, białe firany, które królowały w oknach polskich domów przez dziesięciolecia, są obecnie coraz chętniej zastępowane żaluzjami, roletami z materiału, wertikalami i innymi dekoracjami.

Żaluzje chronią przed nadmiernym nasłonecznieniem i zapewniają intymność. Niemniej jednak są mniej przytulne niż tradycyjne zasłony. Chcąc zasłonić efektywnie okno, nie tracąc przy tym ciepła i przytulności, możemy sięgnąć po gładkie, albo wzorzyste rolety z kolorowych tkanin. Szczególnie modne są rolety rzymskie, które składane są w harmonijkę albo rolety weneckie z dodatkowymi marszczeniami. Te ostanie doskonale sprawdzą się w klasycznych, eleganckich wnętrzach.

Pamiętajmy, że rolety w ciemnych, nasyconych kolorach, wykonane z grubszych tkanin, uzupełnione zasłonami, mogą zanadto wnętrze przyciemnić i w ten sposób przytłoczyć. Dlatego radzimy wybierać jasne materiały albo zdecydować się jedynie na jednolite dekoracje okienne.

Bardzo interesującym pomysłem na dekoracje okienne jest przesłona, wykonana z koralików, wstążek albo piórek. Inną efektowną ozdobą okna będzie niewątpliwie ruchomy stelaż i ekrany obite materiałem. Modułowa konstrukcja, składająca się kilku elementów, może dowolnie zasłaniać albo odsłaniać różne części okna.

Żaluzja pozioma

Żaluzja pozioma fot. Vertex

Rolety, drewniane żaluzje, maty rolowane i naklejane na szyby folie – nie zajmują wiele miejsca i zwykle kończą się nad parapetem okiennym. Dzięki temu możemy zagospodarować parapety kwiatami lub innymi ozdobami.

Wertikale z kolei świetnie wydłużają okno i maksymalizują optycznie wysokość całego wnętrza. Ten sam efekt osiągniemy stosując zasłony panelowe, które składają się z szerokich na kilkadziesiąt centymetrów pasów tkanin, usztywnionych na górze i na dole i przesuwają się tak samo jak wertikale.

Jeśli chcemy zastąpić drzwi wewnętrzne wertikalami, najlepiej sprawdzą się w tej roli wertikale o poszerzonych lamelach. Z powodzeniem możemy je również zastosować jako przesłonę między holem, a salonem.

Jeśli za naszym oknem rozprzestrzenia się piękny widok, którego nie chcemy zasłaniać, ale boimy się braku prywatności, możemy zrezygnować z firanek i nakleić na szybę folię, która niczym lustro weneckie pozwoli nam zachować więcej prywatności bez konieczności zasłaniania okna.

Ostatnio coraz częściej można spotkać na oknach transparentną folię samoprzylepną, która tylko częściowo przepuszcza światło dzienne. Jest ona również dobrym rozwiązaniem dla okna w łazience, bowiem zabezpiecza okno tak, że nawet przy zapalonym świetle, nikt z zewnątrz nas nie zobaczy. Pamiętajmy jednak, żeby wzór na folii był odpowiednio gęsty. Nie musimy się obawiać, że folia zejdzie z okna już po pierwszym myciu, bowiem jest ona odporna na wilgoć. Takie okno można myć razem z folią nawet przez kilka lat.

Naklejki z folii stanowią interesujące  dekoracje okienne, zwłaszcza w pokoju dziecka. W zależności od aktualnej fascynacji naszego dziecka daną bajką, możemy łatwo takie dekoracje zmieniać. Nie obciążymy w ten sposób zanadto budżetu, a radość naszego dziecka będzie bezcenna.

Więcej w kategorii: Akcesoria okienne

Wykańczamy dom

Okiennice

Wykańczając dom, pamiętajmy, że detale decydują o charakterze i wyjątkowości.  Ozdobne detale są również często…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>