Wykańczamy dom

04.08.2011

Wykańczając dom, pamiętajmy, że detale decydują o charakterze i wyjątkowości.  Ozdobne detale są również często po prostu funkcjonalne.

Nasz wymarzony dom jest prawie gotowy, ale o jego ostatecznym wyglądzie przesądzą elewacja, schody czy okna i parapety. Pozornie to detale, ale to one będą miały decydujący wpływ na to jak dom będzie postrzegany z zewnątrz.

Daszek

Jest on niezwykle praktyczny, bowiem nie tylko chroni wejście do domu przed nadmiernym nasłonecznieniem czy deszczem, ale także sprawia, że wejście jest widoczne dla gości. Daszek jest również ozdobnym detalem, który ożywia elewację w strefie wejścia. Powinien mieć formę, kąt nachylenia, materiał i kolor spójne z bryłą domu.

Chcąc zbudować większy daszek należy go podeprzeć słupami. W taki sposób uzyskamy ganek, który można z obu stron obudować ściankami. Pamiętajmy jednak, że zbyt rozbudowane wejście prowadzące do niewielkiego, skromnego domu może łatwo naruszyć proporcje bryły domu. Konstrukcja ganku pasuje najlepiej do domów większych, przykrytych prostym dwuspadowym dachem. Producenci oferują również gotowe daszki, wykonane z aluminium albo poliwęglanu. Można je w prosty sposób samodzielnie zamontować. Niektóre daszki występują w zestawie ze ścianką, która dodatkowo ochrania przed deszczem oraz wiatrem.

balustrada balkonu www.morguefile.com

balustrada balkonu www.morguefile.com

Balustrada

W celu ozdobienia elewacji można również wykorzystać  balustradę balkonu. Stylistycznie i kolorystycznie musi wyglądać jak cały dom i jego otoczenie. Zbyt wymyślna i skomplikowana balustrada może wyglądać pretensjonalnie, a zbyt prosta banalnie. Dlatego dopasowanie jej do budynku jest tak istotne. Można to osiągnąć poprzez materiał, fakturę albo wzór wypełnienia balustrady.  Poziomy wzór może optycznie obniżyć bryłę domu, zaś pionowy ją wyszczuplić. Pamiętajmy, że im bardziej balkon wystaje poza obrys bryły budynku, tym lepiej wyglądać będzie lekkie i delikatne wypełnienie, wykonane np. z aluminium albo ze stali. Lekkie stalowe albo wykonane ze szkła balustrady najlepiej pasują do domów modernistycznych o płaskich lub dwuspadowych dachach. Sprawdzają się doskonale także wtedy, gdy za oknem balkonowym rozciąga się wyjątkowy widok, który po prostu szkoda zasłaniać.

Jeśli stawiamy duży budynek o stylistyce historycznej, zabytkowej taki jak np. dworek, najlepiej wykonać balustradę z kamienia. Będzie ona doskonale pasować do masywnych elementów architektonicznych takiego budynku.

W domach o stylistyce regionalnej albo w nowoczesnych, w których jest wiele elementów drewnianych, balustrady wykonuje się z drewna. Drewno daje duże możliwości uzyskania niebanalnych kształtów. Balustradę trzeba także odpowiednio skomponować z materiałami wykończeniowymi płyty balkonowej i z elementami systemu odwodnienia zewnętrznego.

Okna i okiennice

Elewację domu można ozdabiać również poprzez okna. Tradycyjne okna możemy wyróżnić odpowiednią ramą. Ramy mogą być wykonane z cegieł, kamienia, płytek ceramicznych albo drewna. Małe okna powiększymy poprzez użycie odpowiedniego cokołu opaski wokół okna z gotowych profili. Jeśli z kolei zamontujemy profil nad oknem, uzyskamy efekt jego podwyższenia.

Doskonałym sposobem do kształtowana wyjątkowego charakteru elewacji jest także zastosowanie okiennic. Oprócz tego, że chronią one przed upałem, chłodem, przed wścibskim spojrzeniem sąsiada, a niektóre nawet przed złodziejami, potrafią także doskonale wydobyć z elewacji zbyt małe okna. Okiennice pasują świetnie do okien o regularnym podziale ram i szprosów. Jeśli pomalujemy je na jaśniejszy kolor niż elewacja, będą one wyjątkowo wyróżniać się na jej tle. Ciężkie okiennice świetnie zrównoważą np. masywną bramę garażową.

Okiennice

Okiennice fot. Gebauer

Okiennice dostępne są w różnych kształtach i wykończeniach. Mogą być jednoskrzydłowe lub wieloskrzydłowe. Można je z łatwością dopasować nie tylko do elewacji, ale także do kształtu okna. Producenci oferują okiennice z zaokrągloną albo prostą górną krawędzią. Jeżeli chcemy wykorzystać tylko dekoracyjność okiennic, możemy zamontować także ich atrapy, które na stałe mocuje się do ściany domu. Możemy wybierać wśród okiennic drewnianych, wykonanych najczęściej z drewna sosnowego albo plastikowych, usztywnianych wkładkami stalowymi.

Więcej w kategorii: Akcesoria okienne

Wykańczamy dom

Okiennice

Wykańczając dom, pamiętajmy, że detale decydują o charakterze i wyjątkowości.  Ozdobne detale są również często…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>