Brama wjazdowa z napędem

03.01.2016

Brama wjazdowa to pierwsza wizytówka naszych zabudowań. Ważne jest, aby była właściwie eksploatowana i regularnie konserwowana. Odnosi się to w szczególności do bram wjazdowych wyposażonych w napęd.

Kiedyś automatycznie otwierana brama wjazdowa była luksusem, dzisiaj bramy z napędem są coraz bardziej powszechne. Doceniamy je szczególnie podczas zimowych pluch i zawieruch, gdy jak najczęściej chcemy uniknąć wysiadania z samochodu. Niestety, równie łatwo można wyobrazić sobie sytuację, gdy podczas zimowych mrozów chcemy wyjechać z podwórza i spotyka nas przykra niespodzianka, gdyż sterowana pilotem brama po prostu nie chce działać.

Brama wjazdowa z napędem

Brama wjazdowa z napędem fot. Hormann

Przyczyny takiej sytuacji mogą być oczywiście rozmaite, ale jak pokazuje doświadczenie osób zajmujących się fachowo tym tematem, najczęściej są spowodowane przez błędy montażowe lub nieprawidłowe użytkowanie bramy.

Na początek – montaż.

Brama wjazdowa z automatycznym napędem będzie przez wiele lat funkcjonowała sprawnie pod warunkiem, że zostanie prawidłowo i solidnie zamontowana. Przede wszystkim ważne jest jej posadowienie. Oznacza to, iż fundamenty na których stoją słupy nośnie sięgają poniżej strefy zamarzania gruntu (głębokość ta jest inna dla różnych regionów Polski). Jeśli o to nie zadbamy, ryzykujemy, że podczas szczególnie mroźnej zimy fundament może zwyczajnie ulec uszkodzeniu, co prowadzi do zaburzenia geometrii całej bramy. Po drugie trzeba dołożyć staranności do tego, by bramę z napędem dobrze wypoziomować. Odnosi się to zwłaszcza do automatycznych bram dwuskrzydłowych, które przy złym wypoziomowaniu nie będą się domykać. Poza tym złe ustawienie poziomu powoduje szybsze zużywanie się niektórych części bramy, np.: łożysk przesuwających bramę po prowadnicy. To co ponadto może powodować problemy to złe zamontowanie zawiasów, prowadzące z czasem do opadania bramy i jej niedomykania się.

Sprawa druga – napęd.

Brama wjazdowa musi mieć prawidłowo dobrany napęd. Uwzględniamy tutaj rodzaj bramy (jedno- czy dwuskrzydłowa), jej ciężar oraz częstotliwość z jaką będziemy ją użytkowali. Oczywiście mocny napęd to również większy koszt zakupu, ale w tym przypadku nie warto decydować się na wybór „na styk”, gdyż doprowadzi to do szybkiego zużycia się napędu i i tak trzeba go będzie wymienić. Trzeba pozostawić sobie pewną rezerwę mocy, uwzględniając, że brama musi się szybko i sprawnie otwierać także w mocno niesprzyjających warunkach, np.: przy silnym wietrze. Jest jeden podstawowy warunek działania bramy z napędem – musi być dobrze zamontowana (patrz opis powyżej).

Sposób eksploatacji.

Poprawnie zamontowana brama, z właściwie dobranym napędem, będzie sprawnie funkcjonowała wiele lat. Jest jednak kilka warunków jej dobrego działania:

1) W przypadku bram z napędem działających na szynie, niezbędne jest dbanie o czystość samej szyny. Trzeba ją regularnie czyścić z piasku, suchych liści oraz śniegu.

2) Wszystkie elementy bramy muszą mieć możliwość swobodnego poruszania się. Dbajmy więc o to, by nie stawiać w pobliżu bramy żadnych przeszkód (np.: w postaci donicy z kwiatami).

3) W okresie zimy trzeba regularnie odśnieżać okolice wjazdu. Jeśli tego nie zrobimy, brama wjazdowa może mieć poważne problemy podczas otwierania się, gdyż zazwyczaj nie jest to urządzenie przystosowane do odśnieżania podjazdu.

Brama wjazdowa z napędem

Brama wjazdowa z napędem fot. Hormann

Na koniec – regularna konserwacja.

W przeciwieństwie do tradycyjnych bram wjazdowych, bramy wyposażone w automatyczny napęd wymagają dużo więcej uwagi. Trzeba zapewnić im regularne przeglądy konserwatorskie, które najlepiej powierzyć fachowcowi. Wymagają bowiem systematycznego czyszczenia elementów elektronicznych, ustawiania siły przesuwu bramy, regulacji napędu, itp.

Bramę z napędem trzeba serwisować przynajmniej raz w roku, a optymalne byłoby przeprowadzanie jej przeglądów dwa razy do roku.

Prawidłowo zamontowana, regularnie konserwowana brama, ze starannie dobranym napędem, będzie nam służyła naprawdę przez wiele, wiele lat.

Więcej w kategorii: Bramy

Farby do metalu

Farby do metalu

Wybór farby do malowania ścian jest zazwyczaj wręcz oczywisty, ale w domu posiadamy również wiele…

więcej

Bramy na pilota

Brama wjazdowa

Właściciele domów coraz częściej decydują się na montaż bramy z automatycznym napędem. Są praktyczne i…

więcej

Dodaj komentarz

One thought on “Wybieramy bramy wjazdowe

  1. Polecam bramy od Ogro, montują też świetne napędy i to wcale nie te najdroższe :) Doradzili mi, zdecydowałem się właśnie na przesuwną z automatem i powiem wam, że taka wygoda :) Nie wiem jak wcześniej mogło mi nie przeszkadzać codziennie wychodzić z auta i otwierać starą dwuskrzydłówkę :)