Bramy na pilota

26.04.2013

Właściciele domów coraz częściej decydują się na montaż bramy z automatycznym napędem. Są praktyczne i funkcjonalne, co szczególnie docenia się w pochmurne, deszczowe dni lub w trakcie mroźnej zimy.

Do każdej bramy wjazdowej możemy dobrać odpowiedni napęd, tak aby ze zwykłą, ręcznie otwieraną bramę, zamienić w „luksusowy” wjazd. Na rynku znajdziemy głównie napędy do bram skrzydłowych, gdyż właśnie takie były i nadal są najbardziej popularne i najczęściej montowane. Jak zautomatyzować taką bramę? Do słupków oraz do skrzydeł bramy trzeba doczepić specjalne siłowniki oraz centralkę sterującą.

Brama wjazdowa

Brama wjazdowa fot. Nice

Dodatkowo musimy wyposażyć się w elementy do automatyki czyli w: odbiorniki radiowe, fotokomórki i oczywiście w pilota. Decydując się na montaż napędu musimy zdawać sobie sprawę z faktu, że powodzenie całej operacji będzie możliwe pod jednym warunkiem – brama musi być dobrze zainstalowana i wykonana. W przeciwnym razie szkoda naszych pieniędzy na zakup automatyki, gdyż nie będzie ona dobrze działała lub niezbędne będą częste naprawy.

Wyróżniamy różne rodzaje siłowników do bram, ale najpopularniejsze to siłowniki liniowe. Mają one sporo zalet: łatwy montaż, niski koszt zakupu, niektóre modele wyposażone są w system samoblokujący, który zwalnia nas z konieczności montażu dodatkowe zamka elektromagnetycznego. Niestety, nie można ich montować na szerokich słupkach (powyżej 38 x 38 cm). Do szerszych słupków najlepsze będą siłowniki z łamanym ramieniem, które mogą otwierać bramy o długości jednego skrzydła nawet do 4 m.

bramy wjazdowe www.morguefile.com

bramy wjazdowe www.morguefile.com

Na rynku dostępne są jeszcze siłowniki podziemne, które montowane są w specjalnej obudowie pod skrzydłem bramy. Ich niewątpliwe zalety to możliwość obrotu skrzydła bramy nawet o 180 stopni, łatwość serwisowania i fakt, że samo urządzenie jest praktycznie nie widoczne.

Siłowniki trzeba dopasować do długości bramy, jej ciężaru oraz tego jak często będziemy bramę użytkować.

Pełną automatykę bramy zapewniają dodatki do zdalnego sterowania. Najpopularniejszymi są piloty. Możemy wybrać takiego, które będą obsługiwały jedynie bramę wjazdową lub modele, które poza tym ułatwiają korzystanie także z innych urządzeń np.: włączają oświetlenie podjazdu i uzbrajają domowy alarm. Sam pilot jednak nie wystarczy. Musimy zaopatrzyć się również w centralę sterującą z odbiornikiem fal radiowych. Ma ona różne tryby pracy:

1) „krok po kroku” – jedno kliknięcie pilotem otwiera bramę, kolejne ją zatrzymuje, a trzecie powoduje jej zamknięcie,

2) automatyczny – poprzez naciśnięcie pilota otwieramy bramę, ale jej zamknięcie dokonuje się automatycznie po upływie ustawionego czasu,

3) żeby brama otworzyła się lub zamknęła musimy cały czas naciskać przycisk pilota.

Automatyczną bramę warto wyposażyć także w dodatkowe zabezpieczenia, gwarantujące bezpieczeństwo wszystkim domownikom. Należą do nich:

– fotokomórki, które powodują otworzenie, zamykającej się właśnie bramy, gdy coś lub ktoś znajdzie się na linii nadajnika,

– niektóre centrale wyposażone są w tzw. testy zabezpieczeń, które przed każdą operacją sprawdzają działanie fotokomórek,

– zabezpieczenie przeciwzgnieceniowe – gdy brama trafia na opór siłowniki zmieniają kierunek jej ruchu,

– zabezpieczenia, które zapobiegają zbyt dalekiemu przesunięciu się skrzydeł bramy.

Więcej w kategorii: Bramy

Farby do metalu

Farby do metalu

Wybór farby do malowania ścian jest zazwyczaj wręcz oczywisty, ale w domu posiadamy również wiele…

więcej

Bramy na pilota

Brama wjazdowa

Właściciele domów coraz częściej decydują się na montaż bramy z automatycznym napędem. Są praktyczne i…

więcej

Dodaj komentarz

One thought on “Wybieramy bramy wjazdowe

  1. Polecam bramy od Ogro, montują też świetne napędy i to wcale nie te najdroższe :) Doradzili mi, zdecydowałem się właśnie na przesuwną z automatem i powiem wam, że taka wygoda :) Nie wiem jak wcześniej mogło mi nie przeszkadzać codziennie wychodzić z auta i otwierać starą dwuskrzydłówkę :)